Fascinující podoba odkvetlého plaménku: Okouzluje andělským chmýřím | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. dubna 2024

Svátek slaví Marek, zítra Oto

Fascinující podoba odkvetlého plaménku: Okouzluje andělským chmýřím

Z plodů vyrůstá dlouhé, jemné, křehké chmýří.
Z plodů vyrůstá dlouhé, jemné, křehké chmýří. (Foto Aha! – Jitka Pecharová, ara)

Nádherný v květu i v zimním spánku. Krásou a zvláštní proměnou je fascinující keř plamének plotní. V létě dělá radost žlutavými kvítky, zatímco teď okouzluje chmýřím křehkým jako peříčka.

Plamének, latinsky klematis anebo lidově nazývaný rabuď, barvínek či labuť, lze v jeho zimní kráse pozorovat hlavně u plotů, po nichž se rád pne. „Teď jsou na něm ještě vidět nažky, zakončené odstále chlupatými přívěsky,“ popsala botanička Věra Samková. Zajímavě vypadající plody inspirovaly některé básníky, a dostalo se jim přirovnání k chmýří či peří andělů. Na rostlině plápolají často až do začátku jara, než je odvane vítr.

Plamének roste hojně hlavně u plotů.

JEDOVATÁ KRÁSA

Plamének plotní se vyskytuje od nížin až do pahorkatin a je poměrně hojným druhem. Roste nejen planě. Byl vyšlechtěn do mnoha odrůd a stal se oblíbenou popínavou okrasnou dřevinou do zahrad k osázení pergol, zdí či plotů. Všechny plaménky ale v sobě obsahují jed, který může způsobit podráždění kůže. Usušením ale jedovaté účinky mizí.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.