Domácí poklad v Zoo Plzeň: Kozlík s rohy jako vývrtky! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 15. července 2024

Svátek slaví Jindřich, zítra Luboš

Domácí poklad v Zoo Plzeň: Kozlík s rohy jako vývrtky!

Kozlík přišel na svět v noci z 1. na 2. ledna na statku Lüftnerka v Zoo Plzeň.
Kozlík přišel na svět v noci z 1. na 2. ledna na statku Lüftnerka v Zoo Plzeň.  (Foto Zoo Plzeň/M. Vobruba, K. Misíková)

Vzácné kůzle je prvním letošním mládětem narozeným v Zoo Plzeň. Mládě kozy girgentánské je sice zvíře domácí, přesto mu hrozí vyhynutí. Plemeno přežívá jen díky zoologickým zahradám.

Sameček je zatím podobný matce, ale i jemu časem vyrostou impozantní rohy připomínající vývrtku. Dorůstají délky až 80 cm. Plemeno má starobylou historii. Předpokládá se, že vzniklo pravděpodobně v Afghánistánu a v oblastech Himálaje a na Sicílii se dostalo společně s Řeky 700 let př. n. l., nebo s Araby v 8. století našeho letopočtu. Ohrožené kozy girgentánské chová a rozmnožuje Zoo Plzeň více než dvacet let. „První kozel měl na hlavě čupřinu, a tak dostal jméno Hurvínek. K němu pak přibyla samice Mánička,“ vzpomíná mluvčí zoo Martin Vobruba.

Paráda i zbraň

Rohy jako vývrtky nenadělila příroda těmto kozlům jen pro parádu, i když v chovu, kde mají »dámy« jisté, je spíše zdobí. Samci podobné divoké asijské kozy šrouborohé s jejich pomocí v době říje zápasí. Rivalové je do sebe zapletou, pak se kroutí a přetlačují, dokud jeden ze soků nepadne k zemi.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.