Domácí poklad v Zoo Plzeň: Kozlík s rohy jako vývrtky!

Vzácné kůzle je prvním letošním mládětem narozeným v Zoo Plzeň. Mládě kozy girgentánské je sice zvíře domácí, přesto mu hrozí vyhynutí. Plemeno přežívá jen díky zoologickým zahradám.
Sameček je zatím podobný matce, ale i jemu časem vyrostou impozantní rohy připomínající vývrtku. Dorůstají délky až 80 cm. Plemeno má starobylou historii. Předpokládá se, že vzniklo pravděpodobně v Afghánistánu a v oblastech Himálaje a na Sicílii se dostalo společně s Řeky 700 let př. n. l., nebo s Araby v 8. století našeho letopočtu. Ohrožené kozy girgentánské chová a rozmnožuje Zoo Plzeň více než dvacet let. „První kozel měl na hlavě čupřinu, a tak dostal jméno Hurvínek. K němu pak přibyla samice Mánička,“ vzpomíná mluvčí zoo Martin Vobruba.
Paráda i zbraň
Rohy jako vývrtky nenadělila příroda těmto kozlům jen pro parádu, i když v chovu, kde mají »dámy« jisté, je spíše zdobí. Samci podobné divoké asijské kozy šrouborohé s jejich pomocí v době říje zápasí. Rivalové je do sebe zapletou, pak se kroutí a přetlačují, dokud jeden ze soků nepadne k zemi.