Amalee (†2) prohrála boj s virem: Slůněti nepomohla ani darovaná plazma | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 22. června 2024

Svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka

Amalee (†2) prohrála boj s virem: Slůněti nepomohla ani darovaná plazma

Amalee
Amalee (Foto – Zoo Praha/Tereza Mrhálková)

Když se u sloní samičky Amalee (†2) z pražské zoo potvrdil zákeřný herpes virus, začal boj o její život. Nepomohly léky ani podaná plazma. Chovatelé popsali, jak umožnili všem slonicím, aby se s malou rozloučily.

Amalee uhynula v pátek 13 minut po půlnoci. Potíže se u ní objevily už v pondělí, neměla zájem o trénink. Další den si pak navíc při souboji se sestřičkou Lakunou (2), mají společného otce, zlomila kel. I přes úraz prý byla aktivní. Ve středu ráno bylo vidět, že je unavená, a měla zvýšenou teplotou 38 °C, což je cca o 1–1,5 °C nad normálem. Dostala léky, rozdrcené tablety v mixu z banánů, medu a sirupu. Odpoledne už měla 36,4 °C.

Jenže... Ve čtvrtek dostala horečku 39,5 °C a vyšetření ukázalo, že jí kvůli množícímu se viru v těle klesla hladina krevních destiček. „Rozhodli jsme se aplikovat transfuzi plazmy od samice Shanti,“ popsal vrchní chovatel Martin Kristen. Dál dostávala i léky. V pátek šest minut po půlnoci ji chovatelé vpustili zpět do společných prostor. Tam se začala motat, padla k zemi a za sedm minut uhynula. Nakonec k ní pustili všechny slonice, aby se se samičkou mohly rozloučit.

Přenáší se chobotem

Virus se přenáší z dospělých slonů na mláďata z chlupů na chobotu, který si při setkání strkají do tlamy. Stačí pak malá oděrka a dostane se do krevního oběhu. Onemocnění, jemuž může zvíře podlehnout během pár hodin, postihuje zejména slůňata. Účinný lék neexistuje, pomoci může jedině mateřské mléko, které zvyšuje imunitu.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.