Sněmovna opět na noční šichtě: Sněmovna opět na noční šichtě

Do sněmovních lavic včera mimořádně usedli poslanci. A dopředu věděli, že je čeká noční šichta. Opozice totiž chtěla vyvolat hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy (58, ODS). Ta je přitom u kormidla jen devět měsíců.
Už na začátku jednání, které začalo ve 13 hodin, bylo jasné, že hlasování o nedůvěře Fialově vládě bude hodně dlouhé. Opozice totiž byla připravena řečnit a řečnit a řečnit. „Toto je vláda národní katastrofy. Celá vláda v čele s bezradným premiérem Fialou musí skončit,“ hřímal hodinu a půl šéf ANO Andrej Babiš (68). Ten vyčetl pětikoalici hlavně nedostatečnou pomoc v souvislosti s růstem cen energií.
Projev Andreje Babiše při hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy 1. 9. 2022
Na Babišův projev vzápětí zareagoval předseda vlády, který mluvil přes 70 minut. „Žijete ve vykonstruovaném světě lží a nesmyslů,“ kontroval Fiala a začal s výčtem vládní pomoci. Zmínil například trojitou valorizací penzí, vyplácení pětitisícového příspěvku pro děti do 18 let, který už získalo přes 800 tisíc dětí, či úsporný tarif. A kdy se dostalo na hlasování? To do uzávěrky vydání nebylo známo.
„Počítáme, že budeme jednat až do ranních hodin a schůze skončí během pátku,“ řekl předem Aha! šéf poslanců ODS Marek Benda (53). Předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný (46) pak odhadl konec schůze po dnešní dvanácté hodině. Podle obou ale ANO souhlasí, že přes víkend se jednání protahovat nemá.