První snaha o sesazení vlády. Experti: Babiš si dělá kampaň | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

První snaha o sesazení vlády. Experti: Babiš si dělá kampaň

Andrej Babiš
Andrej Babiš (Foto Aha! – J. Poláček, D. Malík)

Na čtvrtek opozice svolala mimořádnou schůzi Sněmovny k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy (57, ODS). Její šance se ale blíží nule. Podle politologů je to jen divadlo pro voliče.

Očekává se, že se Sněmovna 1. září promění ve žvanírnu – jak ji rád nazývá šéf hnutí ANO Andrej Babiš (67) – a opozice využije schůzi k tepání vládní koalice. Jde především o kontakty šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka (49) s obviněným podnikatelem Michalem Redlem (48) v korupční kauze Dozimetr. Za Mlejnka se totiž postavil ministr vnitra Vít Rakušan (44, STAN) a odmítl ho odvolat. „Nemyslím si to,“ odpověděl sám Babiš na otázku, zda má opozice vůbec šanci nedůvěru vládě vyslovit. K tomu potřebuje 101 hlasů ve Sněmovně, jenže ANO s SPD mají jen 92 duší. A vládní pětiblok se tváří, že je jednotný a chce pokračovat dál.

Babiš v Blesku: Zámeček ve Francii mi už nepatří. Vřava na mítincích? Za fašisty jsem se omluvil čtyřikrát

Video se připravuje ...

K čemu tedy nakonec mimořádná schůze bude? „Babiš potřebuje před komunálními i prezidentskými volbami tribunu, ze které by dokázal hlasitě kritizovat vládu,“ řekl Aha! politolog Lukáš Jelínek. S tím souhlasí i jeho kolega Josef Mlejnek. „ANO reálně neplánuje svržení vlády, ale je to součást politické kampaně,“ uvedl pro Aha! s dovětkem, že po maratonu proslovů opozice očekává hlasy navíc. Podle Jelínkova názoru by expremiér v současné situaci, kdy všichni řeší energetickou krizi, ani vládnout nechtěl. „Navíc ještě Babiš potřebuje nastavit jiná témata do veřejné debaty, než je jeho soud s Čapím hnízdem,“ míní Jelínek. Ten myslel líčení v kauze možného padesátimilionového dotačního podvodu, které začne 12. září a v němž je Babiš obžalovaný.

Přežil tři hlasování

Pokus vyslovit vládě nedůvěru nebyl cizí v minulém volebním období ani dnešnímu kabinetu. Během let 2017 až 2021, kdy byl moci Andrej Babiš, se opozice pokusila vyvolat rovnou tři hlasování o nedůvěře. Všechna ale byla neúspěšná.

Přečtěte si
AHel
30. 8. 2022 • 16:48

Abyste se nezalknul....ve vládě je převlečených komunistů hromada a Vám vadí zrovna tento. Každý slušný člověk v této republice je pro odvolání STAN z vlády!!!!! A je jedno zda to navrhuje Babiš nebo třeba Čert s Andělem. Strukturu organizovaného zločinu jsme tady ještě neměli, sebereflexe Rakušana nulová. Slušní lidé tento počit kvitují s poděkováním. Babiš tu je za občana, kterého to normálně obyčejně štve, že někdo zneužil zase vládnutí, ke svému obohacení ve strukturách státních podniků a okradli hlavně občany, hnus. Pletete si obyčejné zlodějské gangy se soukromým podnikáním a dřinou člověka po mnoho let. Jeden grázl, řekl zloděj a všichni to jak ovce opakují. Buďte jiný a nastudujte si případ Babiš a pak zjistíte, že žádné zákony České republiky neporušil. Prostě naše to dovolovaly. To takhle Janoušek a jiní, ty porušili, co se dalo!!!! Ale jediný Babiš šel s kůží na trh!!!! Tak vylez ty srabe a ukaž, co umíš!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.