Síkelovy návrhy do Bruselu: Oddělení cen a stropování | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. března 2023

Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

Síkelovy návrhy do Bruselu: Oddělení cen a stropování

Jozef Síkela
Jozef Síkela (Foto Aha! – J. Poláček)

Jak se EU postaví k drahým energiím? O tom se má rozhodnout v pátek. V Bruselu se totiž mimořádně sejde 27 ministrů průmyslu a energetiky. Český šéf rezortu Jozef Síkela (55, za STAN) má připravené dvě varianty řešení.

„Jeden počítá s oddělením ceny plynu od ceny závěrné elektrárny (fakticky nejdražší – pozn. red.), která určuje ceny elektřiny. To znamená, aby ty vysoké ceny plynu, které jsou právě předmětem energetické války, neovlivňovaly ceny elektřiny,“ vysvětluje ministr.

Druhá varianta má za cíl stanovit maximální ceny všech jiných výrob elektřiny kromě plynové. „Oddělení cen plynu od elektřiny může mít úskalí v tom, že může vést k vyšší spotřebě plynu,“ dodává šéf rezortu. Podle premiéra Petra Fialy (58, ODS) se ale Česko nespoléhá jenom na evropské řešení. „Cíl je jednoznačný – aby občané i firmy měli dostatek energie za přijatelné ceny,“ uvedl Fiala.

Přečtěte si
pravlast
8. 9. 2022 • 00:01

V Praze,­Brně,B­ruse­lu,se­berte tu síkelu,pošlete ji do kelu.Slováci vědí/vedia čo je to keĺ a kam sa to patrí.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.