Alerige, zánět spojivek, nebo něco jiného? Když oko zrudne...

V literatuře se sice rudé oči často připisují nezvladatelnému vzteku, ale reálně jde spíše o podráždění oka. Může jít však i o signál vážnějšího onemocnění oka, kdy je třeba navštívit očního lékaře.
Podráždění, nebo infekce
Zarudnutí očí bývá poměrně běžné. Častěji se s ním potýkají alergici, kuřáci, lidé pracující v klimatizovaných kancelářích nebo nositelé kontaktních čoček. Je způsobeno zvýšeným prokrvením cév spojivky, případně může být oko červené z důvodu prasknutí těchto cév. Příčinou je narušení povrchu spojivky nebo rohovky nejčastěji zánětem. Ten může být jak infekční, tedy zapříčiněný viry, bakteriemi či plísněmi, tak i neinfekční, například v důsledku alergie.
Další příčiny
syndrom suchého oka (je typický pro lidi pracující často na počítači)
- mechanické poškození oka (například při úrazech, podráždění očí kouřem, prachem nebo chemikáliemi)
- glaukomový záchvat (je zvýšen nitrooční tlak)
- vysoký tlak obecně (lidem s vysokým tlakem popraskají cévky např. při silném kýchnutí)
- u dětí mohou být zarudlé oči projevem nekorigované vady zraku
Signalizace problému
Při zčervenání bělma není důvod panikařit, zpravidla samo odezní. Někdy ale může doprovázet jiné, závažnější onemocnění. „Zarudnutí očí signalizuje problém samotného oka – nejčastěji zánět, který ale může být i projevem jiného onemocnění organismu, například autoimunitního onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba, lupus nebo onemocnění štítné žlázy,“ říká Zuzana Koželová, lékařka oční kliniky Gemini. Dále může červené oko signalizovat zvýšení nitroočního tlaku u zeleného zákalu.
První pomoc
Pouhé podráždění oka obvykle vymizí za jeden až dva dny. Hojení lze podpořit například kapáním umělých slz. Očního lékaře je vhodné navštívit, pokud se stav ani po dvou až třech dnech nezlepšuje, případně se zhoršuje nebo jsou přítomny další příznaky – sekrece z oka, bolest, svědění, řezání očí nebo světloplachost.
Když udeří alergie
„Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci přiléhavé sluneční brýle. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mívají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ poradil Pavel Stodůlka, přednosta klinik Gemini.