6 mýtů o alergiích: Není to jen rýma

Nějakou formou alergie trpí až třetina lidí na planetě. A každý druhý zná tutové rady, jak s neduhem zatočit. V téhle souvislosti jde ale většinou o mýty, alergici dobře vědí, kdy přesně je pyl a další alergeny potrápí. Tady jsou zásadní omyly.
MÝTUS 1: ALERGIE JE JEN HLOUPÁ RÝMA
Hloupost, alergici často trpí také záněty spojivek, dutin a kůže, problémy se spánkem a trávením a hlavně astmatem, který může i výrazně ovlivnit jejich kvalitu života.
MÝTUS 2: ALERGICKÉ CHOROBY JSOU ZCELA VYLÉČITELNÉ
Je nutné konstatovat, že sklon k alergii je vrozený a platí – jednou alergik, navždy alergik. Příznaky lze potlačit, ale nikdy se jich úplně nezbavíme. Při vhodné léčbě můžeme mít od alergie »klid« a žít normálním životem. A pokud známe alergen a vyhneme se mu (pokud to jde), problémy mít nebudeme.
MÝTUS 3: NEMÁME KOBERCE, ELIMINUJEME ROZTOČE
Největší množství roztočů bývá přítomno v lůžkovinách a matracích, nikoliv v kobercích.
MÝTUS 4: KDYŽ PYL NEVIDÍM, NENÍ VE VZDUCHU
Pylové zrno je často natolik malé, že je lidským okem neviditelné. A dobrá rada: lépe je začít s užíváním úlevových léků na alergii již cca 2 týdny před pylovou sezonou.
MÝTUS 5: KDYŽ JÍDLO UVAŘÍM, UŽ NA NĚJ NEBUDU ALERGICKÝ Nebezpečný mýtus, který může být až život ohrožující. Některé alergeny jsou tzv. termolabilní a zničí se varem. Ale velká část se varem nepoškodí vůbec (např. parvalbumin u ryb).
MÝTUS 6: JSEM ALERGIK NA ZVÍŘATA. »NAHÁČI« MI VADIT NEBUDOU
Alergie většinou nevzniká na srst zvířat, ale na jejich odumřelou kůži, sliny nebo moč. Proto zdaleka ne vždy platí, že žádné chlupy = žádná alergie. Alergikovi pouze na srst ale opravdu kočka »sfinx« nebo morče »skinny« problémy způsobovat nemusejí.