Pyly, prach a kýchání: Jak přežít jarní alergie? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 23. dubna 2024

Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří

Pyly, prach a kýchání: Jak přežít jarní alergie?

ilustrační foto
ilustrační foto (istock.cz)

Jaro je tu. Venku vše začíná kvést, krásně to voní. Ovšem v tuto dobu také ve vzduchu létají pylové částice. A tím pro mnoho alergiků nastává čas neustálého kýchání, otoků očí i sliznic, svědění, pálení v krku či nose a dalších obtíží.

Pylové alergie, ty na roztoče či senná rýma jsou civilizační potíže, se kterými se potýká více než pětina populace. Čím více se alergik »svým« alergenům vystavuje, tím víc se obtíže komplikují a mohou přerůstat například do průduškového astmatu.

1. Konzultujte potíže s lékařem

„Alergii je vždy třeba konzultovat s odborníkem, ten posoudí, zda a jak potíže léčit,“ radí prof. MUDr. Petr Pohunek z FN Motol. Prvními alergeny bývají pyly jarních stromů, hlavně olše a lísky. K hlavním alergenům patří také břízy. Velké problémy může působit i řepka. Typická sezona travních pylů začíná v květnu a končí až v pozdějším létě, překrývá se s ní sezona alergenních bylin a plevelů. Časný podzim je pak obdobím vzdušných plísní.

2. Zamkněte je do skříně

Alergeny ulpívají i na vlasech a oblečení, proto je nutné po příchodu domů nechat svršky v chodbě, ideálně uložené ve skříni a rozhodně je nenosit do ložnice. Před spaním je žádoucí se osprchovat a umýt si vlasy, aby nedocházelo k dráždění během nočního odpočinku.

3. Zvlhčujte sliznice

Dodržujte pitný režim a oplachujte sliznice. Vhodná je inhalace minerálních vod a používání nosní sprchy. Účinky nastupují okamžitě, zvlhčená sliznice totiž dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny. Inhalace je moderní a šetrný způsob prevence a léčby mnoha nemocí.

4. Zatočte s plísněmi

Plísním se nejlépe daří v koupelnách, kuchyních a suterénech. Jejich výtrusy se vznášejí ve vzduchu a vyvolávají různé příznaky alergií doprovázené často infekcemi dutin a podrážděním kůže. Opravte si spáry a drobné otvory v podlahách či nábytku, zapněte ventilátory, v inkriminovaných částech bytu řádně větrejte. Pokud už plísně máte, použijte proti nim přírodní fungicidy, jako jsou olej z čajovníku nebo ocet, ty zamezují i jejich opětovnému vzniku.

5. Upravte životosprávu

Omezte průmyslově zpracované potraviny a rafinovaný cukr. Upřednostňujte rostlinnou stravu, která tělu dodá dostatek vlákniny, minerálů a dalších prospěšných látek. Pokud váš alergen zrovna neřádí, podpořte imunitu pohybem na čerstvém vzduchu. Zařadit také můžete odvary z ostropestřce mariánského nebo měsíčku, které povzbuzují přirozenou detoxikaci organismu.

Přečtěte si
Uživatel_5576313
21. 4. 2022 • 21:17

My přežíváme poměrně s těží, máme ale docela dobře odizolovaný dům, takže se nám dovnitř tolik nečistot nedostane. http­s://ww­w.fa­cebo­ok.co­m/1041­835748­20392/­photos­/a.10­459871­811221­1/4417­427977­31133/ co jsem si ale tady načetl, tak děláme dobře kroky k tomu, aby u nás bylo prachu co nejméně a měli jsme co nejčistší vzduch.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.