10 potravin, které vyženou zimu z těla | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. června 2024

Svátek slaví Ivan, zítra Adriana

10 potravin, které vyženou zimu z těla

Zahřejte se zevnitř
Zahřejte se zevnitř (istock)

Oblékat se v zimě do teplého je samozřejmost. Jenže zimu bychom si měli držet dál od těla nejen zvenku, ale i zevnitř. Zaměřte se na potraviny, které organismus v chladných dnech zahřejí a dodají mu potřebnou energii.

Pórek Obsahuje kyselinu listovou, vitamin C, mangan, selen, zinek a fosfor. Prokrví organismus, povzbuzuje činnost mozku a má příznivý vliv na střevní mikroflóru.

Hovězí vývar Poctivý vývar z hovězího dodá tělu potřebné vitaminy a minerální látky, zejména železo. To je důležité při krvetvorbě. Právě správné prokrvení organismu je k udržení tepla v těle zásadní.

Zázvor Pomáhá proti kašli, nachlazení a posiluje imunitu. Navíc podporuje správné trávení a udržuje teplo uvnitř. Právě působení na tělesnou teplotu zajišťuje látka gingerol, která je mimo jiné skvělým pomocníkem proti nevolnosti všeho druhu.

Kurkuma Kurkuma neboli indický šafrán, koření charakteristické žluté až oranžové barvy, které je součástí kari koření a hojně se využívá například v indické kuchyni má antioxidační a protizánětlivé účinky a rovněž mírně organismus zahřívá.

Skořice Oblíbená skořice rozproudí krev a zahřeje tak celé tělo. Brání organismus před infekcemi a podporuje trávení. Také pomáhá vylučovat škodlivé látky z těla.

Vejce Jsou plné vitaminů a minerálů – vitamin A, B5, B12, B2, B6,D, E a K, fosfor, draslík, železo nebo zinek. Posilují imunitu a mají vliv v prevenci chřipek a nachlazení.

Chilli Už pár vteřin po konzumaci chilli se začne v ústech rozlévat horkost. Pálivé papričky sice nejsou pro každého, ale pokud to s množstvím nepřeháníte, mohou mít na tělo velmi dobrý vliv. Mají protizánětlivé účinky, prokrvují organismus a jsou plné antioxidantů.

Luštěniny Luštěniny jsou bohaté na vlákninu, která pozitivně ovlivňuje trávení. Také obsahují antioxidanty a bílkoviny a v zimě by rozhodně neměly v našem jídelníčku chybět.

Obilninové kaše Nelepší je začít zimní den obilninovou kaší (např. z jáhel, pohanky, ovesných vloček či rýže), která dovede tělo rychle prohřát. Navíc vám dodá dostatek energie na celé dopoledne.

Sezamová semínka Jsou bohatá na železo, vápník, zinek, draslík, vitamin E a B-komplex. Prospěšnými látkami jsou nejnabitější neloupaná semínka. Navíc zvyšují obranyschopnost organismus a prospívají v zimě namáhaným vlasům, nehtům a kůži.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.