Velký přehled Aha! Nemocnice obnovují necovidovou léčbu! Dnes další rozvolňování | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 18. března 2025

Svátek slaví Eduard, zítra Josef

Velký přehled Aha! Nemocnice obnovují necovidovou léčbu! Dnes další rozvolňování

Ilustrační foto- ÚVN
Ilustrační foto- ÚVN (Aktu.cz)

Koronavirová pandemie z Česka pomalu ustupuje a život se po roce vrací opět k normálu. Jaká je ale situace v českých nemocnicích? Jsou už doktoři a sestřičky naočkovaní? A mohou lidé počítat s neakutní operací? Deník Aha! se ptal nemocnic ve všech krajích.

PRAHA

V Ústřední vojenské nemocnici už téměř většina pracovišť poskytuje standardní péči v plném rozsahu. „Pokud jde o personál, jsme zcela vytíženi. od 3. května zajišťujeme očkování v Národním očkovacím centru umístěném v O2 universum, což je spojené s potřebou značného množství personálu,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Od minulého týdne už normálně funguje i Nemocnice Na Bulovce a provoz na všech klinikách pak obnovili i ve Fakultní nemocnici Motol. „Zhruba dvě třetiny zdravotnického personálu jsou už proočkovány,“ napsala mluvčí Motola Pavlína Danková. Téměř 80 % zdravotníků pak mají naočkováno v Nemocnici Na Homolce.

STŘEDOČESKÝ KRAJ

V Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově se už podařilo neakutní péči plně obnovit a zaměstnanci špitálu se tak vracejí do »nekovidových« kolejí. „V současné době jsme uzavřeli všechna covidária. Počet covid pozitivních pacientů se pohybuje kolem cca 6 – 8 a jsou izolováni na jednotlivých odděleních nemocnice dle jejich zdravotního problému,“ napsal tiskový mluvčí nemocnice Petr Ballek. Celkem je v zařízení proočkováno 75 % zdravotníků. Dalších přibližně 20 % zdravotníků pak vakcínu odmítá.

JIHOČESKÝ KRAJ

„Je potřeba veřejnosti na rovinu říci, že by bylo nereálné očekávat dohnání odložené péče v krátkém časovém horizontu, který bychom si přáli my stejně jako naši pacienti,“ uvedl ředitel Nemocnice České Budějovice Michal Šnorek s tím, že odložených procedur zařízení eviduje asi dva tisíce, z toho největší část tvoří ortopedické výkony. Důvodem k pozvolnému obnovení plánované péče je podle něj ne zcela příznivá epidemická situace v Jihočeském kraji ve srovnání se zbytkem republiky.

PLZEŇSKÝ KRAJ

„ P o k u d epidemiologická situace dovolí, během několika dnů bude plánovaná operativa na hodnotě cca 70 % výkonů roku 2019,“ napsala mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Gabriela Levorová s tím, že ale stále nemají vyhráno. Na odděleních jim pořád leží covidoví pacienti, z toho 11 je na oddělení JIP. Kdy se tak vrátí k necovidovému režimu, podle ní nelze předpovídat. „Všichni zaměstnanci FN Plzeň, kteří projevili zájem o očkování, jsou naočkovaní. Těch, kteří očkování odmítají, je minimum,“ doplnila Levorová.

KARLOVARSKÝ KRAJ

Nemocnice v Karlových Varech i v Chebu se již k plánované péči vrátily v plném rozsahu. „Následky pandemie budeme vnímat již napořád. Nyní se již spíše připravujeme na případnou další vlnu – jak psychicky, tak fyzicky,“ napsala mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Markéta Singerová s tím, že očkování u nich podstoupilo přibližně 70 % všech zaměstnanců. Nemocnice už momentálně nepotřebuje mediky ani dobrovolníky.

ÚSTECKÝ KRAJ

„V Mas a r ykově nemocnici v Ústí nad Labem jsme již do normálu vrátili například neurologii, některé chirurgické stanice, internu, OLR a stejně tak se k předcovidovému provozu postupně vracejí i další pracoviště v rámci našich ostatních nemocnic,” napsala mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová. K předcovidovému období se pak podle ní vrátí zhruba za rok. „Jako handicap ale vidíme, že se ještě nepovedlo plně navrátit děti do škol. I zdravotníci jsou lidi a řeší tyto problémy, jako všichni,” dodala Mrákotová.

LIBERECKÝ KRAJ

„Návrat k neakutní péči je velice pomalý a pozvolný. Vše záleží na počtu hospitalizovaných covid pozitivních pacientů, u nichž se pokles za poslední dobu zastavil,“ napsala mluvčí Nemocnice Jablonec nad Nisou Jana Válková. Předpokládá, že do normálního stavu se zařízení nestihne vrátit ani do konce prázdnin. Návrat k neakutní péči v Liberecké nemocnici pak podle mluvčího špitálu Václava Řičáře brzdí stálá vytíženost lůžek intenzivní péče i vyčerpanost personálu. Plně proočkováno je pak podle něj přibližně 65 % zaměstnanců.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

S návratem k neakutní péči začala Fakultní nemocnice v Hradci Králové už na začátku dubna. „Postupně uzavíráme oddělení, která zajišťovala péči o pacienty s covidem-19, a vracíme je do běžného provozu,“ uvedl mluvčí špitálu Jakub Sochor. Záležet však podle něj bude na dalším vývoji epidemie. „Postupně také snižujeme počty lidí, kteří nám pomáhali se zajištěním provozu, ať to byli medici, studenti, vojáci, či hasiči a mnozí další,“ upřesnil mluvčí s tím, že se ve fakultce nechalo naočkovat zatím více než 60 procent zdravotnického personálu.

PARDUBICKÝ KRAJ

Počty hospitalizovaných pacientů v nemocnicich Pardubického kraje klesají. V porovnání s předchozími týdny navíc sledují i pokles v oblasti intenzivní péče. „Většina reprofilizovaných oddělení se již vrátila k původnímu zaměření, a covidové výpomoci studentů a dobrovolníků tak v tuto chvíli není potřeba,“ uvedla mluvčí nemocnice Kateřina Semrádová. Už koncem května by se tak podle ní nemocnice mohla blížit k normálu.

KRAJ VYSOČINA

Do běžného režimu se minulý týden začala vracet i Nemocnice Jihlava. „Plánují se operace a rozjely se specializované ambulance,“ napsala mluvčí střediska Monika Zachrlová s tím, že personál přestává být nemocný, tudíž už nebojují s takovým výpadkem pracovní síly jako dřív. Malé operační výkony, po nichž pacient nemusí být hospitalizován na lůžku intenzivní péče, pak spustili v Nemocnici Havlíčkův Brod. „Kdo měl zájem, je naočkovaný již od ledna. Ze 1600 zaměstnanců jich měly zájem zhruba dvě třetiny,“ dodala mluvčí Zachrlová.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Rozjezd neakutní péče je ve Fakultní nemocnici Brno pomalý. „Máme čtyři oddělení JIP, která bychom potřebovali využít pro pacienty po operacích, abychom mohli plně rozjet operativu,“ napsala mluvčí špitálu Veronika Plachá. Ze dvou třetin se pak k odkladné péči vrátili i ve Znojemské nemocnici. „Věříme, že se k normálnímu provozu víceméně pomalu blížíme,“ uvedla mluvčí Nemocnice Znojmo Petra Veselá. S velkým počtem pacientů čekajících na operace bojují i ve Fakultní nemocnici u sv. Anny. Například ortopedická klinika má podle mluvčí Dany Lipovské stovky pacientů ve frontě. Proočkovanost zdravotnického personálu se pak podle ní pohybuje okolo 65 %.

ZLÍNSKÝ KRAJ

K normálu se ještě nestihli vrátit ani v Krajské nemocnici Tomáše Bati v Zlíně. „V tuto chvíli operujeme asi na 60 – 70 % normálu, ale od konce května už bychom se na operačních sálech mohli vrátit prakticky k běžnému provozu,“ napsal mluvčí špitálu Egon Havrlant. „Minimálně šest týdnů jsme se pohybovali okolo sto padesáti hospitalizovaných covid pozitivních pacientů, dnes už jsou počty do stovky pacientů,“ doplnil mluvčí.

OLOMOUCKÝ KRAJ

K postupnému obnovení plánované péče dochází i ve Fakultní nemocnici v Olomouci. „A to v závislosti na personálních možnostech. Především se to týká anesteziologického personálu vázaného u covidových pacientů na lůžkách JIP,“ uvedl mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Další postup pak podle něj nelze předjímat. „Bude to záviset na epidemickém vývoji a počtu hospitalizovaných pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19,“ doplnil Fritscher s tím, že nemocnice i nadále využívá dobrovolnickou činnost především v odběrových místech a v očkovacím centru.

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Všechna oddělení už začala vracet k normálu i Slezská nemocnice v Opavě. „A i když jsou čísla nakažených příznivější, stále ještě nemáme vyhráno a pandemie ovlivňuje chod nemocnice,“ napsala mluvčí špitálu Monika Kunčarová s tím, že stav personálu už je díky vysoké proočkovanosti stabilizovaný. Proočkováno mají na 80 % zaměstnanců. „Jak jsme se několikrát přesvědčili, vývoj epidemiologické situace může být nevyzpytatelný a my musíme být připraveni na jakoukoliv variantu,“ doplnila Kunčarová.

Česko se pomalu blíží zpět k běžnému životu. S pondělkem totiž padly některé koronavirové restrikce a lidé si mohou zase o trochu víc užívat života. Od rána fungují všechny obchody i zbylé služby. Do lavic se vrátili žáci základních škol a postupně se začínáme zbavovat i roušek a respirátorů.

OBCHODY A SLUŽBY

Už dnes mohou lidé nakupovat i ve zbylých obchodech. Otevřít tak mohou například prodejny obuvi, hodinářství nebo třeba hračkářství. Provoz obnovily i zbývající služby, jako jsou například opravny. Otevřít mohou i tržnice s veškerým sortimentem.

ROUŠKY

Respirátory a roušky už nejsou povinné ve venkovních prostorech. Nasadit si je musíme jen tehdy, pokud nebudeme moci od ostatních udržet dvoumetrový odstup.

ŠKOLY

Ve všech krajích se kompletně otevřely mateřské školy a rotačně první a druhé stupně základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií. K praktické výuce se rovněž vrátili studenti vysokých škol.

PAMÁTKY

Muzea, galerie a památky se už dnes otevírají v celé České republice. Půjde však jen o individuální návštěvy a povinné zůstávají i respirátory.

LÁZNĚ

Už dnes mohou do lázní vyrazit všichni samoplátci, kterým je indikovaný zdravotní problém. Podmínkou ale bude buď dokončené očkování, negativní antigenní nebo PCR test nebo doklad o prodělání koronaviru v uplynulých 90 dnech.

SVATBY A POHŘBY

Až 30 lidí venku se může účastnit svateb a pohřbů.

AMATÉRSKÝ SPORT

Uvolňují se také pravidla pro sportovní amatérské aktivity dětí do 18 let. Venku může nyní sportovat až 30 osob, uvnitř dvě.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.