Vláda našla společnou řeč s opozicí: Pandemický zákon platí od 1. března? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 5. února 2023

Svátek slaví Dobromila, zítra Vanda

Vláda našla společnou řeč s opozicí: Pandemický zákon platí od 1. března?

Tiskovka koalice SPOLU po jednání opozice a vlády k pandemickému zákonu (18.2.2021)
Tiskovka koalice SPOLU po jednání opozice a vlády k pandemickému zákonu (18.2.2021) (Reprofoto ČT)

Podle čeho se budou řídit protiepidemická opatření po skončení nouzového stavu? Vláda s opozicí našly překvapivě společnou řeč a shodly se na pandemickém zákonu. Kabinet do něj zahrnul i odškodňování pro ty, kteří museli omezit provoz.

Strany jednaly o pandemickém zákoně, který byl jednou z podmínek tomu, aby hejtmani kývli na nový 14denní nouzový stav už od úterý. Podle premiéra Andreje Babiše (66, ANO) by měl být nárok na náhradu škody podle pandemického zákona od 1. března do konce platnosti zákona, tedy pravděpodobně do konce koronavirové pandemie.

Lidé, kteří požádají o odškodnění, budou muset škodu prokázat a odpočítají si již vyplacené kompenzace. A po skončení zákona budou mít rok na předložení škod. „Bude se to podávat na ministerstvo financí, které má šest měsíců na vyjádření,“ řekl Babiš.

„Předpokládáme, že pokud všechno půjde dobře, tak pandemický zákon by mohl být účinný někdy příští pátek,“ uvedl včera šéf ODS Petr Fiala (56), podle kterého by měl zákon poskytnout ministerstvu zdravotnictví dost pravomocí na to, aby mohlo vydávat omezení a opatření bez nouzového stavu. Ten zatím platí do neděle 28. února.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.