Vláda posílá do Sněmovny protiepidemický zákon: Bič na covid, náplast na opozici? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 7. února 2023

Svátek slaví Veronika, zítra Milada

Vláda posílá do Sněmovny protiepidemický zákon: Bič na covid, náplast na opozici?

Jan Blatný, Karel Havlíček a Jan Hamáček při tiskovce na Úřadu vlády (28.1.2021)
Jan Blatný, Karel Havlíček a Jan Hamáček při tiskovce na Úřadu vlády (28.1.2021) (Úřad vlády ČR)

Munice proti covidu i »nakvašené« opozici. Soubor zákonů, které by měly pomoci reagovat na aktuální nebezpečí i bez vyhlášení nouzového stavu, včera schválila vláda. A nejen to.

Vyhlásit stav nebezpečí na části, nebo i celém území? Tak tuto mocnou zbraň by do rukou mohla dostat vláda díky schválené ústavní novele zákona o bezpečnosti a navazující novele krizového zákona. „Návrh jsem předjednal s opozicí, věřím v rychlé schválení,“ uvedl k tomu vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42, ČSSD).

Norma umožňuje kabinetu vyhlásit na 30 dnů stav nebezpečí, když situace není tak vážná, aby se muselo jít cestou nouzového stavu. Vláda, stejně jako hejtmani, by tak mohla například omezovat pohyb nebo nařizovat pracovní povinnosti. Zrušit by jej, stejně jako stav nouze, mohla Sněmovna. K poslancům po včerejšku míří také pandemický zákon.

CO JEŠTĚ ŘEŠILA VLÁDA

»Staronový« zákon šitý na covid

Jen v detailech se liší nový pandemický zákon, který má posílit pravomoci ministerstva zdravotnictví (MZ), od vládní verze schválené již vloni. Rezort Jana Blatného (50, za ANO) díky normě, kterou včera vláda odsouhlasila, bude moci plošně regulovat provoz a režim v hromadné dopravě, obchodech či v kadeřnictvích a na koupalištích. Může také zakázat nebo omezit setkávání osob, za porušení nařízení také pandemický zákon počítá s maximální třímilionovou pokutou. Dřívější úprava z dílny tehdejšího ministra Adama Vojtěcha (34, za ANO), kterou však Sněmovna nikdy neprojednala, neobsahovala pasáže týkající se povolání armády, policie či vyčlenění peněz ze státního rozpočtu. Zákon se má v dolní komoře Parlamentu projednat ve zrychleném řízení.

Kompenzační bonus štědřejší 

Z pěti set na 1000 korun za den by se mohl zvýšit příspěvěk pro podnikatele. O zvýšení kompenzačního bonusu, jehož vyplácení už také nemá být vázáno na nouzový stav, jednal kabinet. Podpora bude zaměřená na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Nový systém podpor, na který je navázáno mimo jiné i pokračování programu Antivirus, by měl podle ministerstva financí pomoc dostat k podnikatelům rychleji a ve větším objemu.

A schodek ještě více obří?

Také aktualizaci rozpočtu měl včera na programu kabinet. Původně schválený schodek na letošní rok činí 320 miliard korun, »sekyra« však nezahrnuje výpadek příjmů po zrušení superhrubé mzdy. Nově tak ministerstvo financí Aleny Schillerové (56, za ANO) počítá až s půlbilionovým deficitem. Výsledek jednání o rozpočtu ale nebyl do uzávěrky tohoto vydání znám.

Den poté: Už si stěžují

První žaloba kvůli novému nouzového stavu na sebe nenechala dlouho čekat. Ve stížnosti adresované pražskému městském soudu se uvádí, že vláda svým usnesením vyhlásit nouzový stav, který po ní požadovali hejtmané, porušila ústavní zákon. Rozhodnutí kabinetu má podle stěžovatele být zrušeno. Mimořádnou schůzi Sněmovny, na které by se vládní opatření zrušilo, chce také vyvolat šéf hnutí SPD Tomio Okamura 48). Vicepremiér Hamáček včera řekl, že pokud bude mít Sněmovna pocit, že kabinet postupoval protiústavně, může usnesení vlády zrušit. Anebo vyvolat hlasování o nedůvěře.

Víte, že...

...„Udělejme tečku za koronavirem“ je slogan vládní kampaně na podporu očkování? Kreativní část kampaně bude stát 4,1 milionu Kč, nákup prostoru v médiích pak dalších 50 milionů.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.