Podrobné covidové statistiky. Česko: Černá ovce Evropy! A další informace o koronaviru | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 1. prosince 2022

Svátek slaví Iva, zítra Blanka

Podrobné covidové statistiky. Česko: Černá ovce Evropy! A další informace o koronaviru

Ilustrační foto
Ilustrační foto (Úřad vlády ČR)

Prvenství, kterým se rozhodně chlubit nemůžeme. V Česku se koronavirus šíří nejrychleji v celé Evropské unii. S velkým odstupem je za námi Estonsko, na třetím místě pak Slovinsko.

V Evropě šlapou na brzdu, Češi přidávají plyn. Tak to alespoň vypadá při pohledu na statistiky. Ve většině zemí podle dat Evropského centra pro kontrolu nemocí nově nakažených ubývá, u nás je tomu naopak. Česko je s přírůstkem 968 pozitivně testovaných na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny suverénně první v celé EU. Za námi jsou Estonci, kteří vykázali 649 nemocných a »bronzovou« příčku obsadili Slovinci s 621 případy.

Nebezpečná Brigita

V Německu, které už pro Čechy uzavřelo hranice, se přitom nakazilo jen 141 lidí na sto tisíc obyvatel. Situaci u nás zhoršuje rychle se šířící britská varianta viru zvaná Brigita, která je nebezpečnější a agresivnější než původní formy. Právě z rozšíření Brigity mají Němci strach.

„Na hranicích s Českem bojujeme proti zmutovanému viru,“ prohlásil spolkový ministr vnitra Horst Seehofer.

Hrozná čísla

Příliš dobře si Česko nevede ani v případě úmrtnosti. Nejvíce mrtvých na milion obyvatel má Portugalsko, kde řádí kromě britské i brazilská mutace viru. Na milion obyvatel tam s covidem zemřelo 258 lidí. Druhé je s 240 mrtvými sousední Slovensko, jemuž se nedaří úmrtnost snížit navzdory přísným opatřením a rozsáhlému testování. Třetí příčka pak bohužel patří nám. V Česku zemřelo za čtrnáct dní 174 covid pozitivních lidí na milion obyvatel.

Víte, že...

...těžkých případů na JIP neubývá? Správa státních hmotných rezerv nakoupí 1400 nových ventilů na kyslíkové lahve.

Tabulku toho, jak si vede Evropa, najdete v tištěné verzi Aha! 21.2.2021

Mezi lidi s respirátorem

Po domácku vyrobené ústenky už prý dostatečně nechrání! Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50, za ANO) tak v místech s větším počtem lidí nařídil nosit například repirátory. Očekávané otevření obchodů se naopak znovu oddálilo. O čem všem ještě vláda včera rozhodla?

Obchody zůstanou zavřené

Ještě v pondělí ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (51, za ANO) sliboval, že otevření obchodů vládě doporučí. Nakonec o tom kabinet ani nehlasoval. „Pandemická situace není dobrá, dál se šíří britská mutace viru. Na vládě jsme proto rozhodli, že zbytek uzavřených maloobchodů zatím pouštět nebudeme,“ napsal Havlíček na Twitter. Příští týden se k tématu otevírání obchodů chce ale opět vrátit.

Do škol od března

Do svých lavic se 1. března vrátí závěrečné ročníky středních škol a deváťáci. Ministr zdravotnictví včera potvrdil, že podmínkou však zůstávají testy. Ty má podle ministra vnitra Jana Hamáčka (42, ČSSD) školám dodat firma Tardigrad International Consulting. Budou prý čínské a první dodávka dorazí 28. února. Hned od 1. března by se podle Blatného měla pak rozjet i vakcinace pracovníků škol. Dostat mají sérum AstraZeneca, kterou někteří senioři, kvůli nejasnostem o její účinnosti, odmítají.

Praktici pomohou

K rychlejšímu očkování od března přispějí i praktičtí lékaři, kteří by měli mít přístup do on-line objednávkového systému. Budou tak moci registrovat k očkování své spádové pacienty. Předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka v minulých dnech Radiožurnálu řekl, že zapojit se chtějí zhruba dvě třetiny z 5000 ordinací.

Prymula končí! Už podruhé...

Zápas Slavie proti Leicesteru by chtěl naživo vidět snad každý fotbalový fanda. Zvláště v době covidové. Tuto možnost ale mělo jen pár vyvolených. Na stadionu vedle politiků nechyběl Roman Prymula (56) se svým synem Albertem (21). Ještě dopoledne přitom epidemiolog hlásal tvrdý lockdown. Mezi fotbalovými prominenty nechyběli hradní kancléř Vratislav Mynář (53) s manželkou Alex (37), europoslanec Alexandr Vondra (59, ODS), ředitel České televize Petr Dvořák (56) či tenistka Petra Kvitová (30). Do vyhřáté sedačky na VIP tribuně usedl ale i epidemiolog Roman Prymula. A pěkně tím naštval svého šéfa premiéra Andreje Babiše (66, ANO). „Pan Prymula je velký odborník na epidemie, sociální inteligenci ale postrádá. Tohle je prostě opět špatně, vůči lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma,“ řekl předseda vlády s tím, že to zase vypadá papalášsky a Prymulu zbavil funkce svého poradce. Bývalý ministr zdravotnictví se ale hájil tím, že letos ještě neměl dovolenou.

„Zdá se, že já smím být pouze doma,“ postěžoval si serveru Novinky.cz. Jedním z desítek účastníků byl také šéf odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví Jan Marounek. Ten je zástupcem hlavní hygieničky Jarmily Rážové a právě on v zemi vydává výjimky na účast diváků při mezinárodních utkáních. Svou účast na zápase ale hájí. Prý tam byl pracovně a ověřoval, jak probíhá testování, které by mohlo v budoucnu otevřít sportovní akce i ostatním »smrtelníkům«. Šéfovi rezortu Janu Blatnému (50, za ANO) se to ale nelíbilo a vyzval proto Rážovou aby jeho konání prošetřila. Ta tak učinila a Marounka z postu šéfa odboru včera večer odvolala. Vyzvala ho také, aby se za své chování omluvil.

Další info a zbytek článku najdete v tištěné verzi Aha! 20.2.2021

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.