Neočekávaný výdaj v domácnosti: jak si vybrat solidní úvěr | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Neočekávaný výdaj v domácnosti: jak si vybrat solidní úvěr

 (Shutterstock)

Ačkoli v poslední době slyšíme, že příjmy domácností rostou, stále existují lidé, kteří si nemohou dovolit neočekávaný výdaj v domácnosti. A těch je podle statistických údajů až jedna pětina. Přitom nás odborníci neustále varují, ať si vytvoříme určitou finanční rezervu, která nás v případě nutnosti může zachránit před nevýhodnými půjčkami. Na jednu stranu určitě přikyvujeme – ano, to je pravda, na druhou stranu někdy není odkud brát, když je rodinný rozpočet už tak dost napjatý.

Rozbitý spotřebič může být problém  

V každé domácnosti se stane, že se něco rozbije. Pračka, lednička, zkrátka vybavení domu nebo bytu –důležité pro každodenní život. Kdo má finanční polštář, snadno si s takovou situací poradí. Kdo ne, nezbývá mu nic jiného než využít nějakou půjčku. Rychlá online půjčka se jeví jako to nejlepší řešení, protože peníze můžete získat velice rychle a problém tak vyřešit koupí nového vybavení.

Jak vybírat mezi půjčkami?  

Když si vybíráme půjčku, neměli bychom se nechat zlákat pouze nízkým úrokem. I když někteří nabízí nízký úrok, k půjčce se mohou vázat různé poplatky, jako je například poplatek za zřízení půjčky, měsíční poplatky za vedení účtu a mnohé další. To, kolik půjčka skutečně stojí, zjistíte podle RPSN (roční procentní sazby nákladů). Zde jsou zahrnuty veškeré poplatky včetně úroku z půjčky, takže víte, jak je půjčka skutečně drahá.

Hlavní parametry půjčky  

To, co by vás u každé půjčky mělo zajímat nejvíce, je také doba splácení. Zpravidla platí, že čím vyšší budou splátky a kratší doba splácení, tím zaplatíte ve skutečnosti za půjčku méně. Měli byste vědět přesně, kdy splácení půjčky končí, abyste neposílali další a další splátky i po zaplacení úvěru. Mnoho půjček nabízí spoustu bonusů navíc: například možnost odkladu splátek nebo jejich zvýšení či snížení, popřípadě splácení půjčky dříve než bylo dohodnuto.

Solidní poskytovatel půjčky  

Ať už se jedná o bankovního poskytovatele nebo ne, měli byste si půjčit peníze od někoho solidního. Takového poskytovatele poznáte podle přehledných webových stránek, které poskytují spoustu informací (můžete si například předem zjistit velikost splátek). Solidní poskytovatel netají svou adresu a má jasné podmínky půjčky, komunikuje s klienty a odpovídá na případné nejasnosti. Solidní poskytovatel nemá problém poslat vám smlouvu na e-mail předem, abyste měli dostatek času si ji prostudovat.

Bankovní půjčky  

Výhodou bankovních půjček (tedy těch, které dostanete od banky) je to, že se jedná o solidního poskytovatele, který navíc poskytuje poměrně dobrý úrok. Jedná se také o spolehlivý zdroj (založit banku je mnohem složitější než založit společnost s nebankovním poskytováním půjček). Vzhledem k tomu ale banky vyžadují také mnohem více dokladů, aby vám půjčku schválily. To znamená, že celý proces půjčování může být proto delší.

Nebankovní půjčky  

Nebankovní instituce musí také splňovat celou řadu podmínek, avšak jejich regulace není natolik přísná jako u bank. Z tohoto důvodu mohou na trhu existovat i velice nesolidní poskytovatelé půjček. Výhodou nebankovních půjček je to, že kromě občanského průkazu obvykle nic dalšího dokládat nemusíte, peníze dostanete rychle (mnohdy již do 24 hodin) a navíc ani nemusíte osobně na pobočku. Úvěry, které jsou takto poskytovány, mohou být ale velice drahé.

Půjčujte si chytře  

Dobře zvažte, zda půjčku skutečně potřebujete. Není lepší si místo značkového oblečení po nějakou dobu kupovat nějaké levnější, abychom ušetřili peníze a mohli si udělat rezervu na případný neočekávaný výdaj v domácnosti? Potřebujete mít televizi s mnohými funkcemi, když na ni nemáte našetřeno? Opravdu musíte koupit nové vybavení právě teď?

 

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.