Marie Terezie (†63): Robotu snížila na pouhé 3 dny v týdnu!
Ne nadarmo se Marii Terezii (†63) přezdívalo patentová panovnice. Během své vlády prosadila řadu reforem, které přispěly k zesílení a modernizaci říše. Zkrátila také povinnou robotu na panských pozemcích. Stalo se to přesně před 245 lety v roce 1775.
Dopadnout jak sedláci u Chlumce... Jedno ze známých českých přísloví odkazuje na porážku povstání v bitvě u Chlumce v roce 1775. A ačkoli sedláci nevyhráli, Marie Terezie upravila robotní povinnosti a 13. srpna toho roku vydala poslední robotní patent. Vytištěn byl v českém i německém jazyce.
Třídy podle majetku
Vrchnost do té doby vyžadovala mimo zimu práci až sedm dní v týdnu. Marie Terezie rozdělila poddané podle výše daní do 11 majetkových tříd. Ti nejchudší, kteří nevlastnili půdu, neplatili daně, měli odpracovat 13 dní v roce. V 11. třídě byli sedláci, jejichž daně činily 40 zlatých ročně a robota byla zkrácena často až o polovinu, na maximálně tři dny v týdnu.
Délka práce
Součástí patentu bylo také určení délky pracovního dne. V zimních měsících, tedy od října do března trval osm hodin, v letních měsících pak 12 hodin, přičemž se počítala i cesta do práce a z práce a přestávky na odpočinek.
CO SE MARIE TEREZIE ZASLOUŽILA?
školská reforma – ustanovila všeobecnou vzdělávací povinnost pro chlapce i dívky a povinnou šestiletou docházku, zavedla systém škol
vojenská reforma – nastolila jednotný výcvik vojáků, vybudovala pevnosti a zřídila kasárny a vojenské vznikla branná povinnost
hospodářská reforma – podporovala podnikání, především papírny, textilní a sklářské manufaktury, zavedla celní unii měnová reforma – vznikla jednotná měna a zároveň i první papírová bankovka
S PATENTY ZAČAL LEOPOLD I., JOSEF II. V ROCE 1781 ZRUŠIL PRÁVO PRVNÍ NOCI!
První robotní patent zavedl císař Leopold I. v roce 1680. Ten určoval maximální délku roboty na tři dny, ovšem v době sezonních prací byla práce neomezená. Další úpravy přišly za vlády Karla VI. v roce 1717 a 1738, robota se však podle patentu nedodržovala, proto došlo k selskému povstání. Josef II., jeden z 16 dětí Marie Terezie, v roce 1781 zrušil nevolnictví a právo první noci. Robotu v roce 1848 ukončil císař Ferdinand I.
Víte, že...
...Marie Terezie byla jediná vládnoucí žena na českém trůně?