Před 550 lety zemřel husitský král Jiří z Poděbrad: Obratný politik i prašivá ovce!

Bojoval u Lipan po boku vítězné panské jednoty, proslul uvážlivostí, moudrostí a vynikal i v zahraniční politice. Král Jiří z Poděbrad (*1420 – †1471) nakrátko sjednotil husitskými válkami rozvrácenou zemi. Mír ale nevydržel dlouho.
Jiří z Kunštátu a Poděbrad se narodil za bouřlivého roku 1420. Českým královstvím tehdy začaly zmítat husitské války, Jan Žižka na Vítkově zvítězil nad vojsky krále Zikmunda. I Jiřík se do nich zapojil, po boku svého strýce a opatrovníka Heralta bojoval roku 1434 v bitvě u Lipan na straně umírněných husitů, husitské jednoty.
Poslední Čech na trůnu
Jiří se nejprve stal správcem Boleslavského kraje, posléze stanul v čele spolku východočeských kališnických hejtmanů. Když náhle zemřel nezletilý král Ladislav Pohrobek, ucházel se Jiří z Poděbrad o český trůn. A protože mu kališnická většina v zemi byla nakloněna, na tento post ho zvolila 2. března 1458 na Zemském sněmu. Tím se Jiří z Poděbrad stal jediným českým králem, který nepocházel z panovnické dynastie. Po něm se na českém trůnu střídali jen představitelé cizích rodů.
Kacíř a křivopřísežník
Pro přespolní ale stále patřil k »českým kacířům«. Papež Pius II. ho vyloučil z církve a nazval: »Kacířem, křivopřísežníkem, prašivou ovcí«. Proti Jiřímu se zformovala doma katolická Jednota zelenohorská, uherský král a jeho bývalý zeť Matyáš Korvín proti němu vytáhl na křížovou výpravu a katolickou šlechtou se nechal zvolit českým králem. Jiří se nevzdával, českou korunu nabídl polským Jagelloncům. Nástupu Vladislava Jagellonského na trůn se ale nedožil. Přesně před 550 lety, 22. března 1471 ve věku 50 let nečekaně zemřel v Praze.
Kde se narodil?
To, že byl otcem pozdějšího krále člen panského rodu Viktorin z Kunštátu a Poděbrad, je jisté. Horší je to s jeho matkou. Hovořilo se o Jiříkově nemanželském původu. Z roku 1486 pak pochází informace, že jej porodila Anna z Vartenberka. Ale jisté to není. Stejně tak i místo narození. Předpokládá se, že se tak stalo na některém z míst Litice, Bouzov, Poděbrady, které patřily pánům z Kunštátu. Ovšem objevily se i zvěsti o Horažďovicích...
Obraz
Setkání Jiřího z Poděbrad a Matyáše Korvína u Vilémova na Vysočině, kde byl maďarský šlechtic obklíčen a musel přistoupit na podmínky českého krále. Takhle to alespoň viděl malíř Mikoláš Aleš.
Záhadná smrt
Co královu náhlou smrt způsobilo, se dodnes přesně neví. Antropolog Emanuel Vlček z jeho pozůstatků vyzkoumal, že král byl velmi odulý a obézní, což je vidět i z portrétů. Po úrazu v dětství také měl zmenšenou levou polovinu obličeje, protože kost neměla dostatečné zásobení krve. Spekuluje se, že jeho smrt mohlo způsobit nádorové onemocnění.
Víte, že...
...ač Jiří nebyl tak urozeného původu, politik byl vynikající? V roce 1463 přišel s unikátním projektem unie evropských panovníků na obranu proti vpádu Turků.