Koronavirus: Co se bude dít, až skončí nouzový stav a další aktuality! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. dubna 2024

Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela

Koronavirus: Co se bude dít, až skončí nouzový stav a další aktuality!

Sněmovna o koronaviru: Andrej Babiš při projevu (28.4.2020)
Sněmovna o koronaviru: Andrej Babiš při projevu (28.4.2020) (Reprofoto ČT)

Jízdní řád uvolňování opatření je naplánován do 25. května. Sněmovna přitom prodloužila nouzový stav jenom do 17. května. A aby se nemusel harmonogram měnit, chce premiér Andrej Babiš (65, ANO) posílit pravomoci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (33, za ANO). To se ale nelíbí opozici.

„Já jsem se domluvil s panem ministrem zdravotnictví, že v pondělí na vládu předloží novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, aby ministerstvo mělo větší kompetence po zrušení nouzového stavu a mohlo lépe reagovat na koronavirus,“ řekl premiér Andrej Babiš (65, ANO) po úterním jednání s prezidentem Milošem Zemanem (75) v Lánech. Podle ministerského předsedy by Sněmovna měla novelu projednat hned v úterý ve stavu legislativní nouze, tedy ve zrychleném režimu.

Váhá i Hamáček

Zatím ale není jasné, jestli by návrh dolní komorou vůbec prošel. Kladně se k němu staví jenom zákonodárci KSČM a SPD. Opoziční strany jsou převážně proti (viz velký box). A zda posílení pravomocí pro ministra Adama Vojtěcha posvětí i sociální demokracie, je nejasné. „Musím si nejprve přečíst text, pak se vyjádřím,“ napsal deníku Aha! šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček (41).

Omezení akcí

Na návrhu nyní pracuje rezort zdravotnictví a jeho šéfovi Adamu Vojtěchovi by to mělo dát možnost vydávat restriktivní opatření, aniž by musel být vyhlášen nouzový stav. „Jedná se zejména o možnost zakázat nebo omezit činnost obchodních center, obchodních a výrobních provozoven, bazénů a wellness zařízení, veřejné dopravy či regulovat hromadné akce a omezit jejich rozsah,“ řekla Aha! mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Podle ní se to také bude vztahovat na povinnost používat ochranné prostředky či regulovat situaci ve zdravotnických a sociálních službách.

Otevírání Hradu a Lán

O termínu zpřístupnění veřejnosti Pražského hradu a také zámeckého parku v Lánech včera na sociální síti informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „11. května se otevře zámecký park v Lánech podle standardní návštěvní doby a pak 25. května areál Pražského hradu podle standardních podmínek.“ napsal.

Kdy co zvedne rolety

Pondělí 11. května

➤ všechny provozovny v nákupních centrech ➤ provozovny nad 2500 m², které nejsou v »nákupácích« ➤ restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky s prodejem přes výdejní okénko a v rámci venkovních (letních) zahrádek ➤ holičství a kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solária, kosmetické, masérské, regenerační nebo rekondiční služby ➤ muzea, galerie a výstavní síně ➤ zámky, hrady, skanzeny (venkovní prostory) ➤ venkovní tréninkové aktivity profesionálních sportovců s vyloučením veřejnosti

Pondělí 25. května

➤ restaurace, hospody, bufety, kavárny, vinotéky, pivotéky (vnitřní prostory) ➤ hotely, venkovní kempy a další ubytovací zařízení (včetně jejich restaurací a kaváren) ➤ taxislužby (dosud nepovolené) ➤ živnosti, při kterých je porušována integrita kůže (tetování, piercing) ➤ divadla, zámky, hrady a ostatní kulturní aktivity za přesně definovaných podmínek ➤ kulturní, společenské, sportovní akce (počet osob bude specifikován) ➤ zotavovací akce apod. pro děti do 15 let věku ➤ svatby za specifických hygienických podmínek ➤ zoologické, botanické a dendrolog

Senát rozhodl: Víc peněz pro rodiče!

Další pomoc pro rodiče dětí, které musely zůstat doma, schválil Senát. Ošetřovné se zvedne z 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu. Vyšší ošetřovné dostanou nejen zaměstnanci, kteří museli zůstat s předškoláky a školáky do 13 let doma, ale nově i část těch, kteří pracují na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Ti budou mít nárok, pokud odváděli nemocenské pojištění a dohody jsou stále platné, na 60 procent od uzavření škol 11. března až do konce dubna. Ošetřovné 80 procent se pak všem bude vyplácet zpětně od začátku dubna. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident. Sněmovně se ale vrátí norma, kdy měli živnostníci postižení krizovými opatřeními dostávat příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu. Senátoři totiž navrhují, aby za květen dostávali 700 korun a za červen pak 900 korun. Horní komorou pak bez problému ale prošel návrh, aby platby státu do veřejného zdravotního pojištění za děti nebo důchodce vzrostly od června o 500 korun měsíčně a od ledna pak o dalších 200 korun.

Roušky a štíty dodají také české firmy!

Jak to bude s dodávkami ochranných pomůcek po skončení nouzového stavu? Podle včerejšího jednání ústředního krizového štábu je bude nakupovat místo ministerstva vnitra Správa státních hmotných řezerv. Šéf štábu Jan Hamáček (41, ČSSD) oznámil, že jde o jedinou možnost, jak po skončení stavu nouze postupovat v souladu se zákonem. „Věřím, že přechod do standardního režimu zvládneme,“ řekl Hamáček. Podle něj nanoroušky, štíty a brýle v hodnotě 76 milionů korun dodají také české firmy. Přihlásit se také mohou do tendru, který vypíše ministerstvo vnitra na rámcovou smlouvu za 1,4 miliardy. Rezort do pondělka centrálně nakoupil za skoro čtyři miliardy 9 milionů respirátorů, 59 milionů roušek a přes milion rychlotestů, brýlí, ochranných obleků či návleků.

Pokuty neplatí! Kdo se dopustil přestupku proti opatřením kvůli šíření koronaviru, může být nyní v klidu. Pražský městský soud tato nařízení jako nezákonná zrušil, a tak podle ministra vnitra Jana Hamáčka budou nyní muset správní orgány zastavit řízení kvůli přestupkům z období od 3. března do 27. dubna.

Ústavní právník Jan Kudrna pro Aha!: Z krizového zákona jen skořápka

„Krizový zákon a nouzový stav by se připravovanou změnou začal dosti vyprazdňovat. V tu chvíli by v něm zbyla jenom skořápka. Můj názor je takový, že nouzový stav by měl pokračovat s nějakými cílenými omezujícími opatřeními. To by i v duchu odpovídalo rozhodnutí Městského soudu v Praze z minulého týdne. Pokud se vydávají mimořádná opatření, tak se vydávají v nějaké krizi. Tady by se mohlo stát, že se stanou běžným stavem. Vytratila by se snadnější kontrola mimořádných opatření. Jestliže máme vyhlášený nouzový stav a přijímáme opatření podle krizového zákona, tak to celé podléhá kontrole Sněmovnou. Zatímco, když to budou opatření ministra zdravotnictví, ty poslanci nebudou moci zkontrolovat. A opět by to mohl řešit soud.“

Jak na návrh Babiše reagují sněmovní partaje? 

PROTI - Petr Fiala (55), předseda ODS

„Vláda pokračuje v právním chaosu a připravuje si další legislativní kličku. Zásadně odmítáme, aby o tak závažných věcech, jako je omezování svobody občanů, rozhodoval pouze jeden ministr.“

PROTI -  Ivan Bartoš (40), předseda Pirátů

„Dát všechnu moc ministru zdravotnictví není vhodné řešení. Vhodnější by podle nás bylo zavést stav pandemické pohotovosti, který by schvalovala vláda a mohla by ho zrušit Sněmovna stejně jako u nouzového stavu. Představa, že by například následující dva roky nemohlo proběhnout žádné shromáždění proti vládní politice na základě výnosu ministra zdravotnictví je pro nás zcela nepřijatelná.“

PROTI -  Vít Rakušan (41), předseda STAN

„Mimořádná opatření a mimořádná omezení jsou možná jen za přesně daných podmínek, třeba ve stavu nouze. Nelze nechat na jednom ministerstvu, aby nám po libosti nařizovalo, co máme dělat. A zmatky posledních týdnů a nelogická nařízení (otevřené bazény a zavřené školy například) mě utvrzují v tom, že takovéto pravomoci dát do rukou jednoho ministerstva rozhodně nelze.“

PROTI -  Markéta Pekarová Adamová (35), předsedkyně TOP 09

„Účelovou změnou zákona, kterou avizoval premiér Babiš, chce jen zakrýt zásadní věc – vláda nebyla schopna svou žádost o prodloužení nouzového stavu dostatečně vyargumentovat a podložit daty. Místo toho, aby otevřeně, přehledně, pravdivě a úplně informovala Sněmovnu a hlavně veřejnost, tak přichází s rychlým ohýbáním zákona. Ani nouzový stav, ani zákon však nejsou housky na krámě, abychom se k nim takhle stavěli, a TOP 09 takový přístup odmítá.“

PROTI -  Marián Jurečka (39), předseda KDU-ČSL

„Návrh jsem neměl možnost číst, zatím mám jen informace z médií. Nemohu souhlasit s tím, aby se kompetence a možnost plošně zasáhnout do omezení svobod a pohybu lidí dala jen do rukou ministra zdravotnictví. To je výrazný zásah do ústavních práv a svobod a zde má tato kompetence být v rukou vlády a kontrolována Sněmovnou. S takovou změnou bychom nemohli souhlasit.“

PRO - Vojtěch Filip (65), předseda KSČM

„KSČM k novele zákona o ochraně veřejného zdraví vyzvala, a navrhla proto příslušné doprovodné usnesení, které bylo přijato.“

ZATÍM PRO - Tomio Okamura (47), předseda SPD

„V úterý ve Sněmovně jsem ve svém projevu navrhoval vládě, aby přišla s potřebnou úpravou legislativy tak, aby bylo možné ukončit nouzový stav a řešit pokračování ochrany zdraví lidí podle jiného zákona... budeme proto konstruktivní, ale samozřejmě si nejprve návrh vlády prostudujeme a posoudíme.“

Už zítra začnou platit tři různé daně u piva!

Bude První máj, chaosu čas. Začíná totiž platit změna DPH u zlatavého moku. Ta od pátku uplatňuje tři různé sazby daně podle toho, kde a jaké pivo si dáme. A podle toho také zaplatíme víc či míň. Jak to tedy bude? Hospodští, kteří teď mají zavřeno, z toho měli už dříve zamotanou hlavu. U točeného alkoholického i nealkoholického piva vypitého v restauraci by se totiž měla účtovat DPH 10 %, ale za totéž u stánku je daň 21 % u alkoholického a u nealkoholického pak 15 %. Stejně tak nejvyšší sazba je u piva, které si z restaurace odnesete ve džbánku, nebo ho sice vypijete na místě, ale nalijí vám ho do skla z plechovky. Podle ministerstva financí ale nešlo snížit daň plošně třeba na čepované pivo, protože tomu brání směrnice EU.

Speciální tabulku najdete v tištěné verzi Aha!

Za státní dotaci pomohli květinářství a zároveň poděkovali sestřičkám: TISÍC RŮŽÍ DO NEMOCNICE!

Auto plné růží! Takové překvapení připravili pro 973 zdravotnic v havlíčkobrodské nemocnici podnikatelé Milan Hart (32) a Robert Kokoška (31).

„Především jsme chtěli sestřičkám udělat radost,“ říká Milan, spolu s kamarádem Robertem se živí nákupem a modernizací nemovitostí. „Zároveň jsme chtěli pomoci nějakému malému živnostníkovi a to se nám v jednom květinářství objednávkou růží za zhruba 60 tisíc korun myslím také povedlo,“ dodává s úsměvem. Muži proměnili státní dotaci 2 x 25 tisíc korun opravdu smysluplně. „Skutečně to byla obrovská radost a překvapení,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Černo. Růže se tam budou rozdávat prý až do středy, aby je dostaly všechny směnující zaměstnankyně.

Víte, že...

...podnikatelé Hart a Kokoška pomáhají také rodinám s nemocnými dětmi? Například koupili pro pohybově handicapovaného chlapce koně. Posílají také peníze na vánoční dárky do dětského domova.

Z Číny dorazily špinavé roušky

Roušky, které v Liberci dostali pro zdravotníky od ministertva vnitra, by si na sebe nikdo dobrovolně nenasadil. Jsou totiž nechutně špinavé! „Toto je čerstvě rozbalená originálně zabalená rouška, která přišla z Číny. Vypadá to, že je jí tak 200 let, a je výrazně znečištěná,“ ukázal fotografii nechutné roušky náměstek Libereckého kraje Přemysl Sobotka na tiskové konferenci. „Vydal jsem nařízení ke stažení celé šarže. Budeme to posílat zpět na ministerstvo vnitra, aby viděli, co oni koupili a my distribuujeme. Vyzýváme zdravotníky, aby dodané pomůcky pečlivě kontrolovali. Toto je bohužel realita,“ dodal Sobotka.

První reklamace

Podle Hany Malé z ministerstva vnitra se jedná o první reklamaci. „Respirátory samozřejmě převezmeme zpět a celou záležitost prošetříme. V tuto chvíli jsme distribuovali více než 8,5 milionu respirátorů,“ říká Malá.

Američanka (101) odolala španělské chřipce i Covid-19: PŘEŽILA DVĚ PANDEMIE A RAKOVINU! 

Angelina Friedmanová (101) už má za sebou (ne)pěknou řádku chorob, a tak se nenechala porazit ani virem SARS–CoV–2. Narodila se na lodi, která do New Yorku vezla italské migranty. Máma při porodu zemřela, staraly se o ni nejstarší z deseti jejích sourozenců. V té době zrovna zuřila pandemie španělské chřipky, ale Angelina se jí vyhnula. Ne už jiným chorobám. „S tátou měli rakovinu ve stejnou dobu. Ona přežila, on ne,“ řekla televizi WPIX její dcera Joanne Merolaová. K tomu přidejte potraty, vnitřní krvácení, sepsi a teď i Covid-19. „Jela na zákrok do nemocnice a po návratu měla pozitivní test,“ popisuje Joanne. Týdny bojovala s horečkami, až 20. dubna měla negativní test. Dnes už zase s chutí jí i plete. „Má nadlidskou DNA,“ směje se dcera.

VYLÉČENÝ PREMIÉR MÁ ŠESTÉ DÍTĚ! 

Boris Johnson (55) žije vskutku naplno. Premiér Británie za časů brexitu si na vlastní kůži vyzkoušel těžké marodění s Covid-19, a sotva se vrací do práce, přišel další zlom. Jeho snoubenka Carrie Symondsová (32, oba na snímku) včera ráno porodila zdravého chlapečka. Patrně však předčasně, dříve totiž hovořili o termínu zkraje léta. Někteří lékaři soudí, že koronavirus vede k předčasným porodům a Symondsová lehčí příznaky měla. Johnson už má čtyři děti se svou exmanželkou (rozvedl se v únoru) a jedno s milenkou.

ČEŠKA POSLALA ITALŮM PLNOU BEDNU POMOCI

„Drahý pane starosto, zasílám vám balík ručně šitých ochranných roušek (na snímku). To je to jediné, co teď můžu udělat pro vaše nádherné město, kde tak ráda trávím dovolenou se svou rodinou,“ napsala jistá paní Skalická z Česka do Vieste na Jadranu. „Svou konkrétní pomocí jste vyjádřila čirý pocit bratrství, který by měl spojovat všechny evropské národy,“ odpověděl starosta Giuseppe Nobiletti.

Covid-19 aktuálně

ČESKO: 7563 POZITIVNÍCH, 227 MRTVÝCH A 3096 UZDRAVENÝCH

V době naší uzávěrky bylo v České republice 7563 lidí, u kterých byla zjištěna nákaza koronavirem. Nejvíce případů (1709) má Praha, hned po ní je Moravskoslezský kraj (1011) a střední Čechy (894). V souvislosti s nákazou Covid-19 zemřelo 227 lidí. Celkem 3096 lidí se uzdravilo.

ARMÁDA VYSTAVILA DOSAVADNÍ ÚČET

Dohromady 330 milionů korun stála zatím ministerstvo obrany dosavadní účast na opatřeních proti koronaviru. Podle mluvčího Jana Pejška zaplatilo ministerstvo 110 milionů korun za tři lety velkokapacitních letadel Ruslan, která přeravila z Číny do Česka ochranné pomůcky. Dalších 230 milionů stál nákup ochranných pomůcek pro vojáky a vojenské nemocnice.

KVŮLI PŘIJÍMAČKÁM DEVÁŤÁCI DO ŠKOLY

V omezeném režimu podobně jako maturanti by se podle ministra školství Roberta Plagy (41, ANO) mohli vrátit žáci devátých tříd. „Jednáme s epidemiology, abychom mohli ve stejném režimu jako maturanty pustit do škol i žáky devátých ročníků, aby se mohli připravit na přijímací zkoušku,“ řekl včera ministr. Deváťáci by se na základní školy mohli ve skupinkách vrátit už v pondělí 11. května.

LESY OBNOVILY SAMOVÝROBU

Firma Lesy České republiky obnovila včera maloprodej dřeva a takzvanou samovýrobu. Podnik zároveň snížil ceny dřeva až o 40 procent a rozšířil počet prodejních míst. Dřevo, které si lidé sami vytěží nebo koupí, je hlavně na topení. Cena dříví pro samovýrobu se odvíjí od síly kmene a druhu stromu. Pohybuje se v rozmezí od 30 do 750 korun za jeden kubický metr.

MĚLI ZAVŘENO, NEMUSÍ PLATIT

Pražský magistrát odpustí nájemné podnikatelům v městských prostorech, kteří měli při opatřeních proti koronaviru úplně zavřeno. Nájemné nebudou muset platit živnostníci například v pohostinství, poskytování služeb, sportu, kultuře nebo cestování. Hlavní město už v minulých týdnech odpustilo podnikatelům penále z nezaplaceného nájmu nebo odložilo jeho splátky.

 



Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.