Cena paliva trhá rekordy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 3. února 2023

Svátek slaví Blažej, zítra Jarmila

Cena paliva trhá rekordy!

 (Svět motorů/Jiří Pekárek)

Představte si tu situaci: Přijedete na čerpací stanici, natankujete plnou nádrž, pumpař vytáhne z kasy peníze, a ještě vám za to zaplatí. Nesmyslné? Pak věřte, že se něco takového nyní děje na trhu s ropou. A díky tomu u nás skutečně zlevňuje palivo – i když tedy ne do minusu...

V ekonomickém zpravodajství jste mohli zaznamenat, že západotexaská lehká ropa WTI se obchoduje za minus 37,63 dolarů (950 Kč). Ve skutečnosti to znamená, že tolik prodávající zákazníkovi zaplatí za jeden barel (159 litrů) ropy. Čtete opravdu správně: Prodávající zaplatí zákazníkovi! Jak je to možné? S ropou se neobchoduje fyzicky, ale jen s dlouhodobými kontrakty. „Obchodníci a spekulanti s ropou si viceméně směňují papíry, tedy právě ony kontrakty na dodání daného množství ropy,“ vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda. Řada obchodníků doufá, že si ropu fyzicky neodebere a například za rok kontrakt prodá se ziskem.

Jenže spekulanti se přepočítali. Kvůli koronavirové krizi není o ropu zájem, sklady jsou plné a nové zásoby není kam ukládat. A tak ji překupnící začali prodávat v minusu – tedy platit za to, že si někdo kontrakt vezme. „Fyzické převzetí ropy by totiž znamenalo náklady a i uskladnění je drahé. Připočítat se musí i pojištění,“ vysvětluje Kovanda.

Za méně než 27 Kč
A kam až díky tomu klesne cena paliva v Česku? Zatím je poprvé od března 2016 nafta i benzin pod průměrnou hranicí 27 korun za litr. „A v tomto týdnu ještě zlevní o 50 haléřů,“ říká Kovanda.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.