Unikátní projekt: Auto jezdí na dřevo! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 24. června 2024

Svátek slaví Jan, zítra Ivan

Unikátní projekt: Auto jezdí na dřevo!

Stačí nalít do nádrže a jede se.
Stačí nalít do nádrže a jede se. (Foto Aha! - Karel Kopáč)

Budeme v budoucnu jezdit na naftu ze dřeva? Že takové palivo skutečně funguje, včera ukázali vývojáři ze společnosti Unipetrol výzkumně vzdělávací centrum (UniCRE).

Podle odborníků z UniCRE by se na toto palivo mohlo jezdit od roku 2027. „Dřevo přeměníme na plyn, skládající se z oxidu uhelnatého a vodíku a následně z něj vyrobíme kapalinu, kterou upravíme do podoby motorové nafty,“ popsal zjednodušeně složitý proces Jiří Hájek, ředitel úseku vývoje a inovací UniCRE.


Litr za dvacku
„Časově by se z dřeva mohlo stát palivo asi za deset hodin,“ doplnil Hájek. Podle něj je potřeba na výrobu čtyřicetilitrové nádrže (má ji např. škoda Fabia) asi kubík dřevní drtě. „Perspektiva je dosáhnout ceny 0,8 euro (20 Kč) za jeden litr,“ prozradil Hájek s tím, že palivo by šlo vyrobit i pro benzinové motory, cenově by však bylo nevýhodné.

Lehce dostupné
Jde vlastně o biopalivo druhé generace. Vývojáři si vybrali dřevní drť, neboť je lehce dostupná. „Při těžbě lesa vzniká dřevní odpad. Je otázkou, zda ho budeme využívat k tomu, abychom z něj dělali palivo, nebo například tepelnou či elektrickou energii,“ řekl Hájek.

Jezdit by se dalo i na řasy!
Kromě dřevní drtě by se na výrobu paliva dalo využít i jiných surovin. Zvažovaly se například řasy. „Jenže rychle rostoucí řasy nejsou v Česku dostupné a na jejich pěstování tu nejsou podmínky. Navíc jsou využívány jako doplňky stravy, které jsou dražší,“ vysvětlil Hájek s tím, že by se dalo palivo vyrábět i ze slámy, pilin, nebo komunálního odpadu.

Víte, že…
…vývoj biopaliv je nutný pro plnění stále přísnějších směrnic Evropské unie, které nařizují sedmiprocentní podíl obnovitelných zdrojů a v roce 2030 dokonce čtrnáctiprocentní podíl?

Přečtěte si
Lubica258
4. 6. 2019 • 06:10

Věřím tomu, že v budoucnu najdou vhodnou alternativu za naftu a benzín. Všechno je jen otázkou času. Já se zatím ale radši spolehnu na naftu, která je osvědčená. Navíc mám naftová auta radši. Vloni jsem si koupil ojetou hondu z http­s://au­toba­zar.bi­ginzer­ce.cz­/hon­da/in­dex-1.htm a jsem s ní spokojený. Má malou spotřebu, takže mi klesly provozní náklady.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.