Až dvě třetiny prvňáčků mají deformované nohy!

Dvě třetiny prvňáků v Česku trpí deformitou nohy a hlavní příčinou je nevhodná obuv. Nejčastěji mohou za poškození dětských nohou špatné velikosti nebo celodenní nošení obuvi z umělých materiálů, která je určena pouze na sport.
Co nejvíce škodí
Přibližně 95 % dětí v Česku se rodí se zdravýma nohama. Stejný počet ovšem nastupuje do první třídy s nějakou vadou funkce a postavení nohy. Nejčastěji se jedná o snížení klenby jak příčné, tak podélné, špatné postavení v kotnících a jejich nestabilita, vbočené palce a různé otlaky a deformity nehtů. Dále bolesti úponů svalů v plosce nohy a Achillových šlachách. „Tyto problémy se pak projevují i na kolenních i kyčelních kloubech, pánvi a následně páteře. Příčinou je nevhodná obuv. Děti mají nohy zavřené v úzkých, neohebných botách, nebo naopak v teniskách a jiných sportovních botách do špičky s odpružením paty,“ říká primářka oddělení léčebné rehabilitace vítkovické nemocnice Agel v Ostravě MUDr. Jana Štveráková.
Slovo lékařky
„Jako první si většinou obtíží s nohami všimnou rodiče, kteří zjistí, že dítě špatně stojí a při chůzi pokládá špatně jednu, či obě nohy. V rámci pravidelných preventivních prohlídek provádějí dětští lékaři i vyšetření správného postoje ať už z hlediska chodidel, nebo i páteře,“ upozorňuje doktorka Štveráková a dodává: „Deformity chodidel a postavení nohou lze upravit až v dospělosti operacemi. Ty jsou nejčastěji důsledkem právě dlouhodobého nošení bot menších, než je aktuální velikost chodidla. Rodiče by měli hlídat, zda dítě už z bot nevyrostlo. Čím mladší dítě je, tím častěji je třeba boty kontrolovat.“
Praktické rady
☛ Do velikosti chodidla 27 – 28 by bota měla mít rovnou stélku.
☛ Nevhodné jsou boty s ortopedickým tvarováním, protože dítě má plosku pokrytou tukovým polštářkem a klenek nohu deformuje.
☛ V pozdějším věku dítěte je nutné, aby byla noha v botě dostatečně fixována. K tomu slouží pevný opatek, který vyztuží botu v oblasti paty.
☛ Dětské noze vůbec nesvědčí už nošené boty a levné výrobky z Číny, především bačkory!
Co se může stát a co byste měli dodržovat
X – U tohoto postavení je zatížení více na vnitřní straně chodidla, přetížená je vnitřní strana paty, palcové strany chodidla. Podélná i příčná klenba padá dolů, kotník na vnitřní straně také padá vnitřně, což jej přetěžuje, a zároveň jsou přetíženy i vnitřní strany kolen. Ve většině případů je špatné nastavení i v pánvi s překlopením dopředu.
O – Zde dochází naopak k přetěžování zevní strany paty a malíkové hrany chodidla. Klenba často padá příčně, podélná je nahrazena postavením chodidla na boční stranu. Celkově se zatěžují i kotníky, je více zatěžována zevní strana kolen a postavení pánve může být různé.
Měření: Správná velikost boty je velice důležitá.
Rehabilitace: Dítě s deformovanýma nohama by mělo rehabilitovat, jinak ho v dospělosti může čekat nepříjemná operace.
Sportovní: Ve sportovní obuvi děti tráví čas nejen venku, ale často ji nosí celý den. A to není dobře. Velká: Správné obutí vám pomohou vybrat ve specializovaných prodejnách se zdravou obuví.