Včely si s viry poradí lépe! Inspirace v říši hmyzu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 26. dubna 2024

Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav

Včely si s viry poradí lépe! Inspirace v říši hmyzu

 (Alvesgaspar, CC BY-SA 3.0)

Jsou si tak podobné s lidskou populací, přitom jde o hmyz. Včely mají identické sociální návyky, jsou altruistické, jako lidé mají svoji hierarchii. Následující text může být inspirativní v době pandemické. Včely si umějí samy pomoct od virů, přežijí i za krajně nepříznivých okolností, semknou se, jsou loajální, bojují. S docentem RNDr. Pavlem Hyršlem (43), Ph.D., fyziologem a imunologem z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno jsme si povídali o tomto pozoruhodném živočišném rodu.

Jak jste se vůbec dostal ke včelám?
„Hmyz je mým koníčkem už od dětství, choval jsem a chovám desítky druhů. Studuji imunitní reakce modelových druhů, jako je octomilka obecná, bourec morušový, zavíječ voskový, a v posledních letech také včely. Na hmyzu lze studovat v jednodušší podobě mnoho procesů, které fungují v lidském těle.“

Proč se orientujete převážně na studium včel?
„Včely byly dlouho stranou vědeckého zájmu, i když je člověk využívá po staletí, možná díky jejich žihadlům nebo nutnosti chovu mimo laboratoř. Včely sám nechovám, ale mnoho let spolupracuji se včelaři při řešení projektů ministerstva zemědělství o zdraví a dlouhověkosti včel.“

Co je známo z historie včel?
„Doprovázejí lidstvo odpradávna, lépe řečeno, člověk je vyhledával kvůli medu, jednalo se tedy o divoce žijící včely, kterým následně začal poskytovat útočiště ve formě úlů a tím se rozvinul i vlastní chov včel – včelařství. Nejedná se ale o domestikaci, včely se o sebe postarají i bez člověka.“

SOCIÁLNÍ HMYZ
Kolik druhů včel na světě žije?
„Věda popisuje asi dvacet tisíc druhů včel, liší se velikostí, výskytem v jednotlivých zemích i způsobem života – některé druhy jsou sociální, jiné zase samostatně žijící. Nejrozšířenějším druhem je včela medonosná Apis mellifera, kterou chovají a také šlechtí včelaři, u nás je to plemeno včela medonosná kraňská pocházející z Balkánu.“

Můžete vysvětlit, co znamená, že včely patří mezi sociální hmyz?
„Pravý sociální hmyz, kam patří včely, čmeláci, mravenci a termiti, si vybudoval složité společenstvo s kastovním systémem, kde se liší chování jednotlivých jedinců podle jejich úlohy. Ve včelím společenství je tedy cílem přežití a rozmnožování celého včelstva, nikoliv přežití jedince. Také u nás žije ale mnoho druhů tzv. samotářských včel, které nevytvářejí včelstvo.“

Jsou k něčemu?
„Samozřejmě. Jsou to významní opylovači. Důležití třeba z hospodářského hlediska.“

Jak se včely rodí?
„Včelí matka se při snubním letu páří s několika trubci a takto získaná zásoba spermatu jí stačí na celý zbytek života, kdy během přibližně čtyř let naklade desetitisíce vajíček. Vajíčka klade do připravených voskových buněk a další péči přebírají dělnice. Je zajímavé, že složením potravy dělnice dokážou vychovat buď další dělnice, nebo novou matku. Trubci se rodí z neoplozených vajíček.“

VYHNÁNÍ TRUBCŮ Z RÁJE
Čím je dáno, kolik včelích dělnic a trubců se narodí?
„Celé včelstvo funguje jako velký organismus a jeho součástí jsou i regulace počtu jedinců v závislosti na dostupnosti potravy, infekční zátěži, klimatických podmínkách apod. Velký význam hrají zásoby v podobě medu a pylu, které dovolují rozvoj včelstva v podobě plodování, naopak ve velmi nepříznivých podmínkách je znám i kanibalismus, kdy se včely cíleně zbavují plodu. Trubci se líhnou jen v určitém období a po splnění rozmnožovací funkce jsou dokonce z úlu vyhnáni.“

Kde a jak vyrůstají královny?
„Královna – včelí matka se vyvíjí ze stejného vajíčka jako dělnice, ale je krmena bohatší potravou, tzv. mateří kašičkou, delší dobu než dělnice a má také větší buňku – tzv. matečník. Dělnice si vychovají novou matku, založí více matečníků a první, která se vylíhne, nahradí matku starou.“

Celý článek si můžete přečíst v nedělní tištěné verzi deníku Aha!

Přečtěte si
koliaska
30. 4. 2022 • 17:26

Tak toto je hodně zajímavý článek. Mockrát díky. Já ke včelám chovám velký respekt už odmalička. Možná za to může to, že můj táta je včelař a právě včelám zasvětil velkou část svého života. Kdykoliv pro něj tedy například vybírám nějaký dárek, vím, že něco spojeného právě se včelami mu udělá radost. Naposledy jsem mu objednala pár věci tady odtud: http­s://ww­w.vc­est.cz­/pomuc­ky-pro-praci-se-vcelami_k23/

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.