Uznávaný neurochirurg David Netuka: Svůj mozek si zabíjíme sami | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. dubna 2024

Svátek slaví Irena, zítra Rudolf

Uznávaný neurochirurg David Netuka: Svůj mozek si zabíjíme sami

„V neděli doma nevydržím déle než do 15. hodiny. Pak dostávám od manželky propustku a jdu do nemocnice zkontrolovat oddělení a pacienty,“ směje se David Netuka. Práce je jeho největším koníčkem.
„V neděli doma nevydržím déle než do 15. hodiny. Pak dostávám od manželky propustku a jdu do nemocnice zkontrolovat oddělení a pacienty,“ směje se David Netuka. Práce je jeho největším koníčkem. (Foto Aha! – Martin Přibyl, CNC/Reflex – Nguyen Phuong Thao)

Rozhoduje o tom, jakou nohou ráno vstaneme z postele, zda se vlivem špatné nálady pohádáme s partnerem i o tom, jestli bez problémů zaparkujeme vůz do garáže. Mozek je základní řídicí jednotkou lidského organismu. I on se ale může porouchat a následky jsou pak fatální... Staráme se o nejcennější nástroj svého těla dobře? Jak se dá mozek »opravit« a proč Čechy častěji než jiné evropské národy postihuje mrtvice? Také to jsme probírali s prof. MUDr. Davidem Netukou, Ph.D. (43), neurochirurgem z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Pouštěl jste si na sále hudbu, jako to dělají někteří vaši kolegové?

„Já si hudbu pouštím, nemám rád hrobové ticho, protože pak se mnohem víc kumuluje stres. Ale nemám ani žádná specifická přání, většinou hraje obyčejné rádio. Jiné jsou operace pacienta při vědomí. Tam většinou nehraje nic, protože je třeba s ním během operace komunikovat, nebo – jelikož jsme solidní podnik – je výběr na pacientovi. (smích) Poslední z nich si třeba žádal Led Zeppelin.“

Jak ve skutečnosti vypadá náš mozek?

„Je to takové žlutavé želé, které je protkané žílami a tepnami a jemnějšími vrstvami, v nichž je uložen mozkomíšní mok – těmi se při operacích dostáváme k hlubším strukturám. Samotný mozek není nijak zvlášť tuhý, což se ovšem nedá říct o některých nádorech. Třeba ten dnešní jsem musel odvrtat vysokoobrátkovou vrtačkou.“

Kdybyste teď otevřel hlavu mně a tady kolegovi fotografovi, byl by v našich mozcích nějaký rozdíl?

„Myslíte, jestli bych od sebe rozeznal mozek ženy a muže? Ne, nerozeznám ani to, jestli operuju geniálního šachistu nebo řekněme jednoduššího člověka. Trochu jiné jsou mozky hodně starých lidí a alkoholiků – ty bývají scvrklejší. Takže na první pohled ne, i když vy ho budete mít o něco menší a tak o deset deka lehčí...“

Počkat, počkat...

„Jako žena prostě máte menší mozek, o tom se nebudeme dohadovat. (smích) Ale pro váš klid, na jeho funkčnost nemá velikost ani váha vůbec žádný vliv.“

A co ten vliv tedy má, když ne velikost?

„U mozku jde o jeho funkční zapojení. A taky o to, jak jej každý z nás trénuje a jestli ho opravdu používá. Tomu se nesmějte, já ve své ambulanci potkávám řadu lidí. A velká část z nich nechává ten mozek odpočívat víc, než je třeba, abych to řekl trochu kulantně.“

Jak rychle mozek stárne?

„Obecně se dá říct, že na vrcholu je někdy mezi dvacátým a třicátým rokem, pak postupně začíná stárnout. Ale mozek má obrovskou rezervní kapacitu, takže degenerativní změny na sobě jen tak nepoznáme. A jak už jsem řekl, rychlost stárnutí mozku záleží z největší části na nás samotných. Na tom, jak se o mozek staráme, jak ho zatěžujeme a cvičíme.“

MŮŽEME SI ZA TO SAMI

Pak jsou tu ale i záležitosti, které ovlivnit nemůžeme, například různé choroby. Které onemocnění mozku Čechy trápí nejvíc?

„Z neurochirurgického hlediska je to pořád cévní mozková příhoda. U nás je to třetí nejčastější příčina úmrtí, za rok mrtvice postihne asi 50 tisíc pacientů.“

To je ale zrovna záležitost, která tak trochu ovlivnit jde, že?

„Samozřejmě vliv nezdravého životního stylu tady je obrovský. Určitou roli také sehrává genetika, zejména pokud mrtvice zasáhne mladšího pacienta. Ale pořád si myslím, že konkrétně v České republice je to víc o nastavení pacientů, o nedostatečné osvětě. Stačí se podívat, kolik lidí tu trpí nadváhou, vysokým tlakem, vysokým cholesterolem, kolik lidí kouří a nadměrně konzumuje alkohol... To všechno jsou rizikové faktory, o kterých je potřeba mluvit.“

Čekala jsem, jestli k alkoholu přidáte to slůvko nadměrně. Všude totiž tvrdíte, že tři deci červeného vína naopak léčí.

„To, že v červeném víně jsou protektivní faktory, které chrání náš mozek, dokázaly četné studie, nemám to z vlastní hlavy. Ale podle všeho je to pravda. Sám léčbu červeným vínem praktikuju a s mozkem nemám žádný problém.“

Celý článek najdete v tištěné verzi Nedělního Aha!

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.