Rádce Aha! Jak správně vyslovovat cizí slova v restauraci! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 6. října 2022

Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna

Rádce Aha! Jak správně vyslovovat cizí slova v restauraci!

Cheesecake
Cheesecake (shutterstock.com)

Jak se říká: »Tyhle cizí termity, to může být velké rizoto!« Na termíny a cizí slova stále častěji narážíme v nejrůznějších restauracích. Vyslovujete je ale správně? Aha! vám přináší malý slovník těchto výrazů...

„Jako předkrm si dám »karpačijo «, pak »gnoči« a jako sladkou tečku »mufin s mačiátem «.“ Takové objednávce možná bude personál restaurace rozumět, ale za rohem se vám může obsluha vysmát za to, že nevíte, jak se názvy správně čtou. Není ale rozhodně ostuda, když se číšníka nebo číšnice zeptáte na výslovnost některého z jídel v nabídce. Mnohdy to ale ani oni nevědí. Chcete-li vypadat při objednávání jídla suverénně, nabiflujte se pomocí našeho slovníku, v němž jsou nejen výslovnosti, ale i významy...

 

Bruschetta = [brusketa]
Jde o zapečený nebo opečený chléb, na kterém jsou nakrájená rajčata, bazalka, sůl, pepř, olivový olej a česnek. Toto jídlo je známé od 15. století a pochází ze střední Itálie. Obvykle se jí jako předkrm.

Carpaccio = [karpáčo]
Tímto výrazem se často označuje na extra tenké plátky nakrájené a ochucené hovězí maso podávané v souvislé vrstvě a ozdobené rukolou a parmazánem. Ale pojmem carpaccio lze nazvat vše, co je nakrájeno na tenké plátky a podáváno syrové v souvislé vrstvě.

Cheesecake = [čískejk]
Je to dezert, který tvoří krusta z rozdrobených sušenek a ztuhlá sýrová vrstva. V počátcích byl cheesecake pouze pečeným dezertem, v současné době existuje i nepečená varianta.

Chutney = [čatny]
Čatní, též čatný, je tradiční pochutina indické kuchyně, výrazně barevná omáčka dochucující základní jídlo.

Créme brûlée = [krém brylé]
Lahodný dezert původem z Francie, který tvoří žloutky, smetana a cukr a na povrchu má karamelovou krustu.

Croissant = [kroasán]
Máslové nadýchané pečivo, které se vyrábí z kynutého vrstveného těsta. Na povrchu je křupavý, uvnitř nadýchaný. Může být buď jen máslový, nebo s náplní uvnitř.

Cupcake = [kapkejk]
Cupcake je malý dort pro jednoho. Základ tvoří malý korpus, který se peče v papírovém košíčku a zdobí různými polevami.

Foie gras = [foa grá]
Delikatesa foie gras jsou ztučnělá játra vodních ptáků, především hus a kachen. Husí játra se dají připravit jak ve studených, tak teplých variacích, dají se péct, smažit, připravovat ve vodní lázni a lze z nich dělat paštiky.

Jalapeño = [chalapeňo]
Jedna z nejslavnějších chilli papriček, ale ne snad proto, že by byla nejpálivější, ale proto, že ji mají rádi otrlí chilližrouti i chillizačátečníci. Pokrmům totiž dodává příjemnou pálivost.

Muffin = [mafin]
Jde o druh pečiva menších rozměrů. Připomíná »cupáky«, ale nebývá tak sladký a nemá polevu. A může být nasladko i naslano.

Quesadilla = [čti kesadíja]
Typické mexické jídlo, které tvoří tortilla v původní podobě posypaná sýrem, která se přeloží a opéká na pánvi.

Quiche = [kyš]
Quiche je tradiční francouzský druh slaného koláče, který se podává jako předkrm nebo jako lehký oběd či večeře. Korpus je z křehkého těsta a náplň často tvoří smetana, vejce a šunka.

Quinoa = [kinua]
Neboli merlík chilský je rostlina pocházející z Jižní Ameriky. Její zrna se využívají jako obilovina a jsou ceněna pro svou vysokou nutriční hodnotu.

Ratatouille = [ratatuj]
Ratatouille je originální francouzské bezmasé jídlo, jehož základem je zelenina. K základním ingrediencím patří rajčata, lilek, česnek, cibule, cuketa, paprika, bylinky a koření.

Roastbeef = [roustbíf]
Takto se označuje způsob úpravy hovězího masa. Často se používá nízký roštěnec, který se před přípravou marinuje v oleji a koření a pak se peče vcelku obvázaný nití, aby držel tvar. Následně se krájí na tenké plátky.

Tagliatelle = [taliatele]
Název pochází z italštiny. Jde o dlouhé ploché nudle, které mívají šířku od 0,65 až 1 cm.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.