Masakr na Srí Lance byl odvetou za útoky na Novém Zélandu: Nenávidí buddhisty, vraždili křesťany! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 30. listopadu 2022

Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

Masakr na Srí Lance byl odvetou za útoky na Novém Zélandu: Nenávidí buddhisty, vraždili křesťany!

Jeden z kostelů po útoku teroristů. (21.4.2019)
Jeden z kostelů po útoku teroristů. (21.4.2019) (Reuters)

 Přes 321 mrtvých, na pět set zraněných – taková je bilance nedělního krveprolití na Srí Lance. Z největšího teroristického útoku v dějinách země a zároveň jednoho z nejhorších masakrů křesťanů vůbec viní úřady tamní islamistickou skupinu Tauhíd Džamáate (NTJ).

Teroristická buňka, jejíž název se dá přeložit jako Národní monoteistická organizace, vznikla zhruba před třemi lety. Zprvu platila za vandalskou skupinu, jejíž členové vandalsky ničili především buddhistické chrámy. Ostatně právě za podněcování nenávisti vůči sinhálským buddhistům, kteří jsou na Srí Lance většinovým náboženským etnikem, byl před časem zatčen jeden z vůdců NTJ Abdul Razik. Mimochodem, muslimů je v zemi jen okolo sedmi procent!

Pomoc z ciziny
Napětí mezi buddhisty a příslušníky islámu na Srí Lance rostlo a eskalovalo loni v březnu po smrti buddhisty napadeného skupinou muslimů. Sinhálci v odvetě vypálili několik muslimských domů a obchodů. Nedělní masakr byl zacílen pro změnu na křesťany, sedm sebevražedných atentátníků v hotelích a křesťanských kostelích v metropoli Kolombu povraždili nejméně 321 lidí. Údajně šlo o odvetu za nedávné útoky na muslimy v novozélandském Christchurch.
Vládní mluvčí Radžita Senaratne rovněž oznámil, že NTJ pomáhali i islamisté ze zahraničí. „Bez pomoci mezinárodní teroristické sítě by útoky nebyly úspěšné,“ uvedl. Jeho tvrzení podporuje i skutečnost, že mezi zadrženými v souvislosti s útokem je i občan Sýrie. Včera odpoledne se navíc k útoku přihlásil Islámský stát, důkazy však neposkytl. Hlavou celé akce ovšem měl být jistý Zahrán Haším, kazatel známý šířením náboženské nesnášenlivosti.
Na Srí Lance bylo zatčeno už přes 40 lidí, práci policistům a vojákům usnadňuje vyhlášení výjimečného stavu, díky němuž mohou zatýkat a vyslýchat bez soudního povolení.

O útoku věděli předem,varování ale podcenili!
Srí Lanka dostala první informace o chystaných atentátech už 4. dubna, poslední varování přišlo deset minut předem! Prohlásil to vládní mluvčí Radžita Senaratne, podle něhož byla na nebezpečí upozorněna i katolická církev. Proč ale nikdo nic neudělal? Na vině je prý špatné bezpečnostní uspořádání v zemi. „K premiérovi se tato informace nedostala, protože resort obrany spadá pod prezidenta. Nesnažíme se vyhnout odpovědnosti. O útocích jsme věděli, ale nedokázali je odvrátit,“ sdělil Senaratne aniž by osvětlil, proč nezakročil alespoň prezident Maithripala Sirisena.

Série výbuchů na Srí Lance. Šest explozí znělo kostely a hotely:

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.