Boj o čínské technologie v Česku: Je Huawei špionážní firma? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 1. února 2023

Svátek slaví Hynek, zítra Nela

Boj o čínské technologie v Česku: Je Huawei špionážní firma?

Huawei se stal světovou dvojkou v počtu prodaných chytrých telefonů.
Huawei se stal světovou dvojkou v počtu prodaných chytrých telefonů. (profimedia.cz)

Zatímco sousedé z Polska nasadili klepeta podezřelému špionovi z Huawei, prezident Miloš Zeman (74) čínské společnosti brání. Kvůli útokům na ně prý Česko přijde o miliardy. Odborníci a oponenti Zemana tvrdí, že je to nesmysl.

Čínské firmy Huawei a ZTE nás můžou skrze telefony či další své výrobky šmírovat. Ty jsou prý vybaveny technologií, jež umožňuje odesílat vybrané informace na určené adresy. Pozor na ně! To už od prosince prohlašuje Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Zemana tohle tvrzení pořádně dohřálo. V TV Barrandov se o kauze rozpovídal a zpravodajce nazval »čučkaři«. „Čína už chystá odvetu! Česko to bude stát miliardy,“ prognózoval výhrůžně prezident. Osočení by mohlo podle Zemana ohrozit Škodu Auto, nebo třeba PPF, firmu nejbohatšího Čecha Petra Kellnera (54). Jenže experti to vidí jinak... „Prezident neslouží zájmu České republiky, ale je loutkou čínských vlivových skupin,“ řekl Aha! politolog Josef Mlejnek. Podle něj se měl Zeman zachovat jinak. „Kdyby měl jako hlava státu nějaké pochybnosti o funkčnosti těchto služeb (NÚKIB a BIS – jejichž práci Zeman kritizoval, pozn. red.), tak to nemá říkat na veřejnosti, ale má jednat s politickou špičkou někde potají,“ myslí si Mlejnek.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je úvaha prezidenta o tom, že útok na společnosti poškodí českou ekonomiku, mylná. „Proč by Čína zapovídala prodej škodovek, když se obává zpomalení vlastní ekonomiky? Bylo by to krátkozraké,“ řekl Aha! Kovanda. „Kdyby se tak Čína chovala ke všem, za chvíli by musela zakázat dovoz všeho. Vždyť celý západ je daleko obezřetnější vůči čínským technologiím,“ řekl Kovanda s tím, že Čína s námi rozhodně není v obchodní válce jako s USA. „A i když je ve válce, tak stejně od nich dováží sójové boby...,“ přidal příklad ekonom.

Co na kauzu říkají politici:
Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek: „K hájení bezpečnosti českého státu rozhodně nepatří zpochybňování institucí, které se o bezpečnost starají, a prosazování parciálních komerčních zájmů, které některé firmy v Číně mohou mít,“ podotkl.

Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin: „Mám pocit, že Čína už u nás jiného velvyslance nepotřebuje,“ řekl k výrokům prezidenta Zemana.

Předseda poslanců STAN Jan Farský: „Naše bezpečnostní i naše ekonomické zájmy ohrožují ohnutá záda, ne šéf BIS,“ opřel se do českého prezidenta na Bitteru.

Senátor Jiří Drahoš (za STAN): „Po útoku na BIS to tentokrát od Miloše Zemana schytal také NÚKIB. Číňané asi svému hlavnímu obchodnímu zástupci pěkně vyčinili, když teď vlastní zemi vyhrožuje odvetnými opatřeními,“ ozval se.

Předseda komunistů Vojtěch Filip: „Víc věřím prezidentovi, než panu (šéfovi NÚKIB) Navrátilovi,“ uvedl Filip, který o víkendu odlétá na stranickou akci do Číny, kde se chce o věc zajímat.

Babiš: Nic se proti nám nechystá Ani vláda ČR nemá podle premiéra Andreje Babiše (64) informace o tom, že by Čína kvůli Huawei chystala proti naší zemi nějaká ekonomická protiopatření.

Firma se brání
„V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v ČR,“ uvedla mluvčí v ČR Magda Teresa Partyka. V Číně podle ní neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou firmu, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. back doors. „Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostala a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila,“ dodala.

Otázky a odpovědi kauzy Huawei

Proč je problém s čínskými technologiemi?
S varováním před technologiemi od čínské firmy Huawei a ZTE přišel Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 17. prosince 2018. Přístroje, mimo jiné mobilní telefony, ústředny mobilních operátorů a další, mohou sloužit čínským rozvědkám ke špionáži. Všichni mobilní operátoři v Česku mají používat ve svých sítích technologii Huawei a ZTE.

Jak riziko bezpečnostní úřad vysvětluje?
„Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ řekl již koncem minulého roku ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Jak mohou informace získávat?
Firma Huawei má nejasnou vlastnickou strukturu a není obchodovatelná na burze. Navíc ji založil velký obdivovatel diktátora Mao Ce-tunga. Předloni pak americká společnost Kryptowire odhalila 700 milionů chytrých telefonů s tzv. zadními vrátky, která odesílala každých 72 hodin data z telefonu do centrály ZTE, kde jsou dále využívána.

Kdo má být opatrný?
Zejména státní instituce a velké firmy, odkud mohou být špiony získávány citlivé či tajné informace. Často používají servery, síťové prvky, datová úložiště firem Huawei a ZTE.

Mám telefon od Huawei?
Hrozí mi nějaké riziko? Běžný uživatel chytrých telefonů se podle IT odborníka Michala Valáška nemusí příliš obávat. Pro Číňany totiž není zajímavým terčem.

Proč si firmy a úřady Číňany pouštějí k tělu?
Podle Petra Boháčka z Asociace pro mezinárodní otázky jsou čínské technologie nejlevnější. „Ale to je ta otázka: jestli chceme vytvářet takhle obrovskou závislost na čínských produktech, nebo ne,“ řekl.

Kdo v Česku technologii používá?
Správa Pražského hradu, Státní úřad pro jadernou bezpečnost, Správa železniční dopravní cesty, Lesy ČR, ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, Ředitelství silnic a dálnic – síťové prvky Huawei jsou součástí projektu inteligentní dálnice.

Jde o první varování?
V minulosti byla vydána řada neformálních varování. Obavy z čínských výrobců jsou v bezpečnostní komunitě již delší dobu.

 Je situace horší než v roce 2014, kdy před Huawei varovala BIS? 
Že před společnostmi Huawei a ZTE nyní varoval NÚKIB, znamená to, že provozovatelé kritické infrastruktury musí prvky od Huawei dodatečně zabezpečit nebo nahradit.

Proč prezident Zeman zmiňuje i vysokorychlostní internet 5G?
Huawei podle Zemana přislíbil 8,5 miliardy korun jako investici do vysokorychlostního internetu 5G. Ten by měl být průměrně desetkrát rychlejší než současná síť. Prezident se ale obává, že po kampani nebude firma chtít v tuzemsku síť vybudovat.

Je problém jen v Česku? 
Ne. Například v USA, Indii či Kanadě vlády přikročily k zákazu nebo omezení technologií těchto společností. V USA se nesmí federální peníze utrácet za systémy Huawei a ZTE.

Přidali jsme se k obchodní válce mezi USA a Čínou?
Za bezpečnostní hrozbu jsou společnosti Huawei a ZTE považovány podle západních tajných služeb dlouhodobě. A byly ještě dřív, než byl Donald Trump zvolen prezidentem.

Proč se mluví jenom o Číně?
Jde o světového dodavatele elektroniky a nejde se bez něj obejít. Vliv má i to, že tam vládne autoritářský režim.

Proč se bát zrovna Číny? Facebook či Google o nás ví také hodně...
Ti mají ale jiné cíle. Do našeho soukromí »lezou« proto, aby nám nabídli služby na míru a inkasovali peníze z reklamy. Číně nejde o peníze, ale o kontrolu, zisk informací.

Proč včera v Polsku zatkli čínského občana Wej- -ťing W, který působil ve firmě Huawei?
Polská civilní kontrarozvědka (ABW) ho obvinila ze špionáže pro čínské tajné služby. Wej-ťing W v Polsku působil jako jeden z ředitelů polské pobočky Huawei. A nebyl sám, zatkli i Poláka Piotra D., který byl údajně diverzantský exšpion ABW, zároveň odborník na kybernetickou bezpečnost, který se přiklonil na stranu Číny. Firma Huawei se k situaci nechtěla vyjadřovat jinak, než že v prohlášení ujistila, že dodržuje polské zákony.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.