Hýbejte se v každém věku - Jaké sporty jsou vhodné pro mladé i starší?

Že bychom se měli hýbat v každém věku, to víme. Ne každý si však uvědomuje, proč tomu tak je. Nejde jen o zdravý životní styl. Pohyb jednou z lidských přirozeností, i když už ho nemusíme využívat k honbě za potravu nebo k útěku před predátory. V dnešní době je kompenzací sedavého způsobu života, způsobem relaxace a hlavně něčím, co nám dělá radost. Co se stane s tělem, když se dlouhodobě nebudeme hýbat? Jak si najít pro sebe tu správnou aktivitu? Jak můžeme cvičit doma i venku?
20 až 39 let
Lze sportovat v podstatě jakkoliv, základem je zde pravidelnost. Pohybový aparát je v tomto věku poměrně přizpůsobivý a není pozdě začít se o něj starat. V podstatě lze říci, že je vhodný jakýkoliv pohyb, který dělá tělu dobře a kompenzuje hodiny strávené sezením u počítače, tabletu či mobilu. Samozřejmě provádíme vše s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu. Každému lze doporučit chůzi, cyklistiku, plavání či jógu. Aktivnější sportovci mohou zařadit také běh a další aerobní aktivity. Klíčové je také provádět pohybové aktivity správně, abychom si neublížili. Pokud jde o plavání, měli bychom se v každém případě vyvarovat stylu prsa s hlavou nad vodou, běh není vhodné zařadit, pokud jsme obézní, abychom nepřetížili klouby.
40 až 49 let
Po čtyřicítce ubývá svalové hmoty, což je přirozené. Proto je potřeba zaměřit se na pravidelný trénink všech svalových skupin. „S každou dekádou stárnutí se lidské tělo mění, snižuje se produkce hormonů, a jejich účinnost na fungování organismu. Je nutné podřídit sportovní výkon i přípravu na něj, svým možnostem a historii pohybové aktivity. Na našem specializovaném pracovišti poskytujeme detailní sportovní prohlídku, kde kontrolujeme současně s krevními testy všechny důležité parametry, abychom eliminovali případné problémy jak u dětí, vrcholových sportovců, čtyřicátníků i starších sportovců,“ říká Bc. Petr Strnad, vedoucí fyzioterapeut z kliniky Barna Medical. Pokud jste nikdy nesportovali, měli byste začít s chůzí. Ta je důležitá jako aerobní složka pohybových aktivit. Můžete postupně prodlužovat trasu, rychlost chůze, případně zkusit nordic walking, kde zapojíte i ruce. Vhodné je i plavání. Obecně ale platí, že je potřeba zařadit více tzv. silového tréninku, tj. posilování všech svalových skupin, právě proto, abychom úbytek svalové hmoty zpomalili, a vyhnuli se tak bolestem zad i kloubů. Nejde o to zvedat v posilovně těžké váhy, spíše zkuste využít lehčí činky, posilovací gumy nebo posilujte s vahou vlastního těla, které by mělo být zaměřeno zejména na střed těla. Vhodné jsou cviky z pilates, jógy nebo tzv. prkno.
50 až 59 let
Vhodný pohyb je ten, který tělo nepřetěžuje, a zvládneme ho dělat pravidelně, alespoň 3x týdně po dobu minimálně 30 minut. Pomůže předcházet osteoporóze a dalším onemocněním, jako např. vysokému tlaku, a také zlepšuje náladu. Jaký pohyb a intenzitu zvolit záleží jednak na tom, jak jste byli zvyklí sportovat dříve, a také na aktuálních zdravotních omezeních. Doporučují se obdobné pohybové aktivity jako po čtyřicítce.
60 až 69 let
Častým problémem je v tomto věku artróza, která se projevuje bolestmi kolen a kyčlí. Jde o degenerativní onemocnění chrupavky a kloubních tkání, které trápí zejména populaci nad 65 let, a to až v polovině případů. Kromě bolestí přináší i omezení hybnosti kloubů. Zmírnit se dá cílenou rehabilitací a pravidelným cvičením. U pohybových aktivit je hlavní pravidelnost a aktuální zdravotní stav. Ideální je chůze, nordic walking, jízda na kole, jóga či plavání.
70 a více let
V tomto věku už se občasným bolestem pohybového aparátu nevyhne téměř nikdo. V případě, že jste celý život byli zvyklí sportovat, věnujte se pohybovým aktivitám i nadále, a to v takovém režimu, co tělo dovolí. Trénujte hlavně vytrvalost. Obvykle se již nedoporučuje běh a sporty jako je např. volejbal, basketbal či fotbal, kde jsou klouby vystaveny nárazům a častým nenadálým rotacím. Zde je větší riziko zranění kostí, svalů i vazů. Doporučuje se chůze, nordic walking, plavání, tchai chi, jóga, dechová cvičení atd.
Tipy na zdravé cvičení v přírodě najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 15.