Zažívání zlepší bylinky...

Příroda nám nabízí spoustu darů, které můžeme využít pro naše zdraví. Bylinkářka Dita Oškerová vám poradí, jaké bylinky pomohou nastolit rovnováhu v těle, zvlášť v trávicím traktu.
Bazalka pravá
Ideální bylinka na použití v kuchyni. Má silné protizánětlivé účinky, a pomůže tak při nemocech žaludku. Rovněž podporuje jeho činnost a chuť k jídlu a celkově ulevuje při žaludečních křečích.
Čekanka obecná
Je všestranně využitelnou rostlinou pro celou oblast trávicí soustavy. Její kořen je oblíbenou součástí mnoha čajů určených pro léčbu slinivky, jater a žlučníku. Pražený kořen je známý jako zdravá náhražka kávy pod názvem cikorka. Velice prospívá střevům, obsahuje prebiotikum inulin, který se extrahuje i jako sladidlo pro diabetiky, protože má přirozeně sladkou chuť a nulovou glykemickou hodnotu. Inulin je zdrojem takových sacharidů, které se řadí mezi vlákninu a potravu pro probiotické bakterie ve střevech. Čekanka jako rostlinka je celá jedlá, vynikající jsou čekankové puky, které mají nahořklou chuť a jsou účinným lékem při trávicích potížích všeho druhu. Účinkuje i proti otravám, při závažných jaterních potížích, při cukrovce, žaludečních vředech nebo žlučníkových a ledvinových kamenech.
Fenykl obecný
Je skvělý proti nadýmání a křečím ve střevech. Vhodný je pak také i pro kojící ženy a malé děti.
Heřmánek pravý
Tato léčivka je prospěšná téměř při čemkoli. Heřmánkový čaj má v oblasti žaludku silné protizánětlivé účinky a je skvělý při překyselení žaludku a s ním spojeným pálením žáhy. Účinkuje velice rychle.
Jablečník obecný
Tato hluchavkovitá rostlinka s kadeřavými lístky a bílými kvítky je rovněž chuťově hořká. Pomáhá při žaludečních potížích, křečích žaludku a střev, nemocech jater a žlučníku. Podporuje vylučování žluče, tlumí kašel při bronchitidách, působí i na srdce a lymfatický systém. Užívat ji můžete ve formě čaje, většinou se kombinuje s dalšími bylinkami vhodnými pro trávicí systém. Další možností je užívání tinktury. Výborné je i jablečníkové víno.
Kmín kořenný
Kmín přidávaný do jídla usnadňuje trávení, dále uvolňuje střevní a žaludeční křeče a pomáhá při nadýmání.
Kopr vonný
Je vhodný na zklidnění žaludku i u těhotných, kojících žen a malých dětí. Povzbuzuje činnost žaludku a střev, zvyšuje chuť k jídlu, tlumí křeče a zklidňuje žaludek.
Koriandr setý
Užívá se hlavně při zažívacích potížích a jako lék proti nadýmání, křečím břicha a kolikám v trávicím traktu. Příznivě ovlivňuje činnost slinivky břišní a používá se i k hubení střevních parazitů.
Kurkuma dlouhá
Toto známé východní koření žlutavé či oranžové barvy, které zbarvuje pokrmy dožluta, má léčebné působení zejména na žaludek a trávicí soustavu. Celkově zlepšuje trávení, podporuje tvorbu žluči, působí příznivě při jaterních a žlučníkových onemocněních, zánětech trávicího traktu, nadýmání nebo při výskytu parazitů.
Další bylinjky najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 16.