Bylinky: Třezalka snižuje účinek léků!

Třezalka tečkovaná roste hojně ve volné přírodě. Natrhat si ji můžeme od května po celé léto. V teplých letech kvete i přes měsíc září až do konce října. Řadíme ji mezi trvalky, to znamená, že se vyskytuje na stejném místě po řadu let. Můžeme si tedy vyhledat místo, kde se jí daří, a můžeme si tam pro ni chodit pořád dokola. Třezalka má přitom ráda suchá slunečná místa jako louky a pole. Často ji však najdeme i na pasekách a u potoků. Roste v celých trsech, které jsou zlatavé. Je dobré ji sklízet za teplého slunečného dne a nejlépe dopoledne. Trháme celou část horní natě i s květy. Třezalku sušíme v teplé místnosti mimo přímé sluneční záření, nejlépe zavěšenou ve svazcích.
Na co slouží: Je známá především svým pozitivním vlivem na psychickou pohodu. Působí jako antidepresivum, pomáhá proti stresu a stavům vyčerpanosti a zmírňuje obtíže provázející menopauzu. Také dokáže uklidnit bušení srdce, používá se jako lék proti neurózám a úzkosti. Pro svůj účinek je vyhledávána jako přírodní antibiotikum. Pomáhá v případě nespavosti, migrény, při roztroušené skleróze, je vhodná při problémech močových orgánů, ale i na nemoci žaludku a trávící soustavy. Čaj či nálev z třezalky čistí krev a podporuje látkovou výměnu. Má příznivé účinky na srdce a krevní oběh. Ve formě oleje se bylinka využívá na pohmožděniny, modřiny, křečové žíly, hemoroidy, vředy či zanícené rány. Funguje i při zánětech trojklanného nervu, na bolavá bříška kojenců či na spálenou pokožku od slunce. Dále ulevuje při bolesti zad a revmatismu.
Jak může uškodit: Užívání třezalky může snížit účinnost některých léků a může způsobit fotoalergii, proto je potřeba se před užíváním poradit s lékařem. „Třezalka snižuje účinek mnoha běžně užívaných terapeutik, jako jsou antibiotika, hormonální antikoncepce, přípravky pro léčbu epilepsie, poruch srdečního rytmu, vysoké hladiny cholesterolu v krvi a dalších. Omezuje také účinnost protinádorové terapie,“ vysvětluje MUDr. Mazylkinová. Zvlášť opatrní musí být také lidé, kteří se léčí s depresemi a úzkostmi. V kombinaci s nejběžnějšími antidepresivy totiž může třezalka vyvolat takzvaný serotoninový syndrom, který se projevuje neklidem, třesem, záškuby, rychlým pulsem a horečkami. „Serotoninový syndrom je vzácný, jde při něm ale doslova o život,“ varuje doktorka a její slova potvrzuje i nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná. „Bylinkou první volby pro zlepšení psychického napětí a zmírnění depresí je třezalka tečkovaná. Povzbuzuje nervový systém, ale nemůžeme ji využívat při působení slunečních paprsků a společně s antidepresivy,“ dodává Podhorná.
Připravte si!
Čaj proti stresu a napětí: Smícháme nať třezalky a meduňky a přidáme pár semínek fenyklu. Dvě lžíce této směsi povaříme v půl litru vody a poté necháme chvíli luhovat. Takto připravený čaj pijeme, když pocítíme neklid či úzkost.
Čaj na bušení srdce: K třezalce přidáme meduňku a hloh. Po spaření necháme 15 minut louhovat a pijeme 3x denně při obtížích.
Třezalkový olej na rány: Je vhodný na tišení bolesti, ale také na proleženiny, nemoci kůže či bolesti svalů a modřiny. Do nádoby naskládáme květ třezalky a zalijeme kvalitním olejem. Květy můžeme také nasekat. Necháme uzavřené na sluníčku macerovat asi po dobu tří týdnů. Poté olej přecedíme přes plátýnko a květy pořádně vymačkáme. Přidat můžeme také šešulky se semenem. Olej bude mít krásnou červenou barvu.
Kapky na bolesti hlavy a migrénu: Třezalku promneme a vymačkáme šťávu, kterou smícháme s žitnou pálenkou ve stejném poměru. Necháme 2 dny uležet a užíváme 15 kapek při obtížích.
Více o bylinkách v tištěném APŽ číslo 14.