Respirační choroby jsou stále aktuální - Astmatici, mějte se na pozoru!

I když to podle počasí mnohdy nevypadá, zima tu stále je. Ještě stále nás může překvapit ochlazení nebo sníh. Střídání teplot, přechody z venkovního do vnitřního prostředí, klimatizace a také častější pobyt ve vnitřních prostorech, to vše může nahrávat respiračním infekcím. Nepřidá nám ani nedostatek vitaminu D a nižší příjem dalších vitaminů a minerálů ve formě ovoce a zeleniny. Potíže se mohou zhoršovat mimo jiné i astmatikům, protože nízké teploty a chladný vzduch mohou dýchací cesty dráždit.
Když se přidá astma…Toto chronické onemocnění dýchacího ústrojí způsobuje opakující se záchvaty dušnosti, svírání na hrudi, kašel a sípání. Onemocnění má často genetický základ a souvislost s alergií, ale může být ovlivněno také jinými faktory, například často prodělanými infekcemi průdušek, stresem, fyzickou námahou nebo znečištěným životním prostředím.
V zimě se zhoršuje
* Studený venkovní vzduch
Dýchací cesty jsou obklopeny tenkou vrstvou tekutiny, která plní klíčovou ochrannou funkci. Při vystavení ledovému vzduchu se tato vrstva odpařuje, což způsobuje vysušení, podráždění a zduření dýchacích cest. Ty jsou pak navíc náchylnější k infekcím, které astmatické příznaky zhoršují.
* Onemocnění dýchacích cest
Pokud astmatik onemocní, k chronickému zánětu průdušek se přidává ještě zánět způsobený infekcí dýchacích cest.
* Suchý vzduch uvnitř budov
Vytápěné interiéry jsou v zimě obvykle špatně větrané a lidé trpící astmatem jsou tady častěji vystaveni alergenům, jako jsou spory plísní, zvířecí či roztočové alergeny a prach.
* Venkovní fyzická aktivita
Pohyb je i pro astmatiky velmi přínosný, ale je potřeba dbát opatrnosti při prudkých změnách teplot, které mohou v kombinaci s rychlejším dýcháním zhoršit astmatické příznaky jako kašel a dušnost.
Prevence nejen pro astmatiky
Ne vždy je zcela možné vyhnout se nemocným lidem. Pokud máte navíc dýchací cesty náchylné k onemocněním, ani důkladná hygiena rukou a vitamíny nemusí jako prevence vždy stačit. „Nejohroženější skupinou jsou v období sezónních viróz chronicky nemocní lidé, což jsou mimo jiné lidé s respiračními alergiemi a astmatici. A pak samozřejmě děti a senioři. Právě tyto skupiny by preventivní opatření měly doplnit o zvýšenou péči o dýchací cesty,“ říká Michal Závacký, šéfredaktor portálu ProAlergiky.cz.
Základní opatření
* Větrejte!
Pravidelné větrání by mělo být samozřejmostí vždy, zvláště ale, pokud sdílíte domácnost nebo pracoviště s nemocným člověkem. „Nejúčinnější je větrat důkladně po dobu několika minut třikrát denně,” radí odborník. Celodenní větrání pootevřeným oknem se v zimním období naopak nedoporučuje kvůli hospodaření s teplem i s ohledem na udržení zdravé vlhkosti vzduchu.
* Pořiďte si čističku
Existují čističky vybavené plazmovým ionizátorem, které umějí přímo ve vzduchu neutralizovat většinu bakterií a virů. Čistička se hodí doma i v práci, a to jak nyní v zimě, tak v blížící se pylové sezóně.
* Udržujte vlhkost
Příliš suchý vzduch oslabuje dýchací cesty, které jsou potom náchylnější k respiračním onemocněním. Jak vlhký vzduch máte v domácnosti, zjistíte vlhkoměrem, který pořídíte řádově za stokoruny. Napovědět vám ale mohou i příznaky jako suché rty, sucho v nose, suchá pokožka či bolesti hlavy. „Jako první zkuste zvýšit vlhkost v bytě pravidelným a důkladným větráním, pokud ani to nepomůže, bude nejspíš nutné pořídit zvlhčovač vzduchu. Sušení prádla v bytě ani nádobka s vodou na topení nedokáží vlhkost vzduchu zvýšit dostatečně,” upozorňuje Závacký s tím, že optimální vlhkost vzduchu by měla být mezi 40 až 60 %.
* Zkuste inhalaci
Cíleného a intenzivního zvlhčení dýchacích cest dosáhnete pomocí inhalace minerálních vod. Ty pomáhají pročistit dýchací cesty, posilují jejich obranyschopnost a zbavují je nečistot a choroboplodných zárodků. Používají se ale i při léčbě, kdy pomáhají rozpouštět hlen, usnadňují vykašlávání, zklidňují sliznice a předchází ucpání vedlejších nosních dutin a zánětům středního ucha. „Nejbezpečnější a nejúčinnější metodou je inhalace pomocí elektrického inhalátoru, který přeměňuje tekutinu na mlžinu nebo páru. Produkované částečky tekutiny jsou tak malé, že se při nádechu dostanou hluboko do dýchacích cest, kde poté mohou cíleně působit. Při prevenci stačí inhalovat jedenkrát denně. Při infekci se doporučují inhalace alespoň dvakrát denně,” doporučuje odborník z ProAlergiky.cz.
Celý článek najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 8.