Cítíte se pořád vyšťavení, bez energie? Možná jde o chronickou únavu...

Únava je běžnou součástí života a postihne čas od času každého z nás. Vyčerpaní se můžeme cítit po fyzickém výkonu, duševním stresu nebo proto, že jsme se dost nevyspali. Když se to stává jednou za čas a známe i důvod, nejde o nic vážného. Únava obvykle zmizí poté, co si odpočineme. Ale co když oddech nepomůže a únava nás trápí dlouhodobě? Pak může jít o špatnou životosprávu i signál nemoci! Jak odhalit příčinu únavy a bojovat s ní, radí naši odborníci.
O co jde?
Únava je biologický jev, který se vyskytuje u všech tkání, buněk a orgánů a ovlivňuje všechny funkce organismu. Jde o obranný fyziologický mechanismus, který brání přepětí, vyčerpání a poškození organismu. Projevuje se jako snížení schopnosti až neschopnost vykonávat činnost kvůli předchozímu vynaloženému úsilí, a to jak psychickému, tak fyzickému. Důvodem je vyčerpání energetických zásob či nahromadění odpadních produktů metabolismu (typicky např. kyseliny mléčné) v krvi a ve svalech. Navenek se projeví snížením pozornosti, zhoršeným vnímáním i pamětí či změnou nálady, po fyzické stránce ji mohou provázet např. bolesti svalů, spavost atd.
Jak se dělí?
Psychická: Dostavuje se po duševním vypětí, a naopak fyzická práce (sport, procházka, práce na zahradě) ji může pomoci odbourat.
Fyzická: Přichází po tělesném výkonu a obvykle odezní po individuálně dlouhém odpočinku.
Akutní: Přichází bezprostředně po výkonu, je přirozená a odezní po odpočinku. Chronická: Je dlouhodobá a mohou ji provázet chorobné projevy jako např. nespavost, poruchy paměti, bolesti svalů a kloubů bez zjevné příčiny, bolesti hlavy atd. Dlouhodobá chronická únava je v dnešní době problém, se kterým se potýká mnoho lidí, proto se zaměříme zejména na ni.
PŘÍČINY
1. Nedostatek spánku
Je poměrně časté, že spíme denně jen 4 až 5 hodin na nekvalitní matraci, usínáme u televize, před spaním koukáme do mobilního telefonu nebo řešíme pracovní záležitosti, těsně před spaním se hodně najíme a napijeme, nevyhýbáme se alkoholu ani kofeinu, přes den je naše fyzická aktivita nízká a v noci se několikrát probouzíme. Všechny zmíněné faktory působí na kvalitu spánku negativně a mohou být příčinou nespavosti. O té nelze hovořit, pokud máme pár nocí problém usnout. Nespavost je stav, kdy nedostatek spánku negativně ovlivňuje běžné denní aktivity, protože na ně není energie a spánek běžně nepřichází v době, kdy by na něj organismus měl být připraven. Projevuje se nemožností usnout i několik hodin poté, co si lehnete, nočním probuzením a nemožností znovu usnout a typické ranní dospávání.
Jak to zvládnout: Ideální je překonat potíže bez léků. V mnoha případech stačí pouze zamyslet se nad svým denním režimem. Zda chodíme pravidelně spát, pravidelně vstáváme, sportujeme, co jíme a kdy. Měli bychom se snažit chodit spát přibližně ve stejnou hodinu, pokud se to nedaří, je vhodné alespoň ve stejnou hodinu vstávat, abychom synchronizovali biologické děje v organismu. Doporučuje se před spaním dodržovat i rituály a cca 2až 3 hodiny před spaním již nejíst. I dlouhodobá nespavost trvající měsíce až roky se léčí hlavně dodržováním spánkové hygieny a úpravou životosprávy. Chybou je, když hledáme rychlé řešení a dáme si prášek na spaní, na kterých může rychle vzniknout závislost. Raději sáhněme po bylinkách, jako je např. třezalka, řepík nebo meduňka, které mají zklidňující účinek.
2. Chrápání a spánková apnoe
Na chrápání je pohlíženo jako na poruchu spánku, která může postupně přecházet v denní ospalost, podrážděnost a únavu s tendencemi k mikrospánku a v poslední fázi do tzv. spánkové apnoe, kdy člověk ve spánku přestává dýchat, a to cca na 5 vteřin. Spánková apnoe je signálem poruch krevního tlaku, ischemické choroby srdeční, podílí se na impotenci, mrtvici a bolestech hlavy. Chrápáním u nás trpí zhruba 24 % mužů a 8 % žen ve věku 35 až 65 let. Hlavní příčinou je neprůchodnost horních cest dýchacích a nadváha. Problém může být v nosní mandli nebo nosní přepážce, dále ve zvětšených krčních mandlí nebo v deformacích měkkého patra. Intenzitu chrápání zvyšuje konzumace alkoholu. Navenek jde o nepříjemný zvuk při nadměrném vdechovém úsilí. Někdy může chrápání probouzet i samotného aktéra.
Jak to zvládnout: Než zajdete k lékaři, zkuste změnit životosprávu, přestat kouřit, zhubnout nějaké to kilo a vynechat alkohol. Pokud to nepomůže, navštivte specialistu, který zjistí příčiny chrápání a případně doporučí masku proti chrápání nebo vhodný operační výkon. Je možné odstranit nosní či krční mandle, provést plastiku nosní přepážky nebo korekci měkkého patra laserem.
Za dlouhodobou únavou může být i špatné stravování, pitní režim, nedostatek vitaminů a minerálů či roční období.
O tom si přečtěte více v tištěném Aha! pro ženy číslo 50.