Tajemství mozku: Když vše nefunguje, jak má...

Je velmi složitý, nenahraditelný a také stále v lidském těle nejméně probádaný. Mozek. Důležitý orgán a řídící centrum nervové soustavy, které přijímá podněty ze smyslových orgánů, posílá informace do svalů a dalších orgánů. Každou sekundu zpracuje náš mozek více informací než nejvýkonnější počítač. Jak vlastně funguje? Za co konkrétní části mozku zodpovídají? Jak ho chránit před nemocemi a naopak podpořit jeho činnost?
ALZHEIMEROVA CHOROBA
Jde o neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k zániku některých nervových buněk v mozku a následnému ubývání mozkové hmoty. Zároveň dochází k ubývání acetylcholinu, což je látka zodpovědná za přenos informací mezi mozkovými buňkami. Mozkové funkce se pak zhoršují. Je považována za nemoc stáří, ale v některých případech mohou onemocnět již lidé ve středním věku. Ve skupině ve věku kolem 65 let trpí nemocí 2až 3 % populace, ve skupině 80tiletých je nemocných zhruba polovina.
Příčiny: Nejsou přesně známé, svůj podíl může mít snížená imunita, nedostatek vitaminů, cukrovka, ischemická choroba srdeční, poruchy činnosti jater, žlučníku či ledvin. Je možné, že svou roli hraje i dědičnost, užívání některých léků a alkohol. Více rizikovou skupinou jsou ženy, což souvisí jednak s jejich vyšším průměrným věkem dožití a s produkcí některých hormonů.
Projevy: Liší se podle stádia onemocnění, postupně se stupňují a prohlubují. V raném stádiu jde o zapomínání, potíže s vyjadřováním, dezorientaci, vztahovačnost, sobeckost, začínající agresivita, změna osobnosti, které se v e středním stádiu prohlubují. Postižený ztrácí soudnost, kritizuje své okolí, přestává být schopen vykonávat běžné aktivity, jako např. vaření, péče o domácnost, hygienu či oblékání. Zhoršuje se komunikace s okolím, časté jsou halucinace, zmatenost, bloudění na známých místech atd. V pozdním stádiu se příznaky prohlubují a stupňují, častá je porucha příjmu potravy, výpadky paměti, kdy člověk nepoznává ani blízké osoby, nechápe okolní dění a zcela ztrácí soběstačnost. Časté je omezení či úplná ztráta pohyblivosti, porucha vylučování, neschopnost souvislé řeči a komunikace, hubnutí a celkové chátrání na těle i na duchu.
Prevence a léčba: Především zdravý životní styl, vyhnout se alkoholu a cigaretám. „Nejefektivnější prevencí jakékoliv formy demence je pohyb. V případě již rozvinuté Alzheimerovy choroby může pohyb výrazně zpomalit mentální deterioraci,“ říká Ing Dana Steinová. Vhodná je rovněž intelektuální aktivita, a to už od mládí, neboť trénovaný mozek nemoci lépe odolává. „Většina lidí se o svou paměť začne zajímat, až když začnou trochu zapomínat, ale to už může být pozdě. Vývoj mozku je ukončen kolem 25 roku věku a pak se jeho funkčnost začíná postupně zhoršovat. Proto je na místě začít s trénováním paměti ještě před tím, než k jejímu zhoršení dojde,“ upozorňuje Ing. Steinová. Chorobu vyléčit nelze, můžeme pouze mírnit její příznaky pomocí léků a zpomalit progresi onemocnění.
PARKINSONOVA NEMOC
Je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, kterým v ČR trpí 10 – 15 tisíc lidí. Přímo souvisí s úbytkem nervových buněk, které produkují přenašeč nervových vzruchů dopamin. Ten se podílí zejména na regulaci činnosti tzv. bazálních ganglí, tedy části mozku, která především reguluje hybnost. V důsledku nedostatku dopaminu pak vznikají poruchy hybnosti a třes, které chorobu provázejí.
Příčiny: Také nejsou zatím přesně známé, pravděpodobně jde o kombinaci dědičnosti a vlivu vnějšího prostředí, jak např. působení toxických látek, změny střevní mikroflóry nebo velká koncentrace vápníku v mozku. Onemocnění se obvykle projeví po padesátce, někdy po čtyřicítce. Výjimečná je pak juvenilní forma nemoci, která postihuje mladé před 20. rokem života.
Projevy: Třes, mimovolní pohyby, které nemocný není schopen ovládat, ztuhlost v končetinách a zádech, křeče, problémy se spánkem, únava, horší pohyblivost, někdy se přidá deprese.
Prevence a léčba: Předcházet nemoci lze maximálně zdravým životním stylem, zejména dostatečným přísunem vitaminu B6. Léčba pouze mírní příznaky a postup nemoci, onemocnění vyléčit nelze. Spočívá v podávání aminokyselin, které stimulují produkci dopaminu. Má však řadu vedlejších účinků spojených např. s trávicími potížemi, nechutenstvím, vznikem hypertenze aj. Součástí léčby jsou i režimová opatření, jako je zdravá strava a pohyb.
EPILEPSIE
Neboli padoucnice je jedno ze světově nejrozšířenějších neurologických onemocnění, na světě žije až 50 milionů lidí s epilepsií. Jde o chronické onemocnění mozku, které se projevuje náhodnými a opakovanými epileptickými záchvaty. Záchvat vniká v důsledku abnormálně vysoké dráždivosti nervových buněk v mozku.
Příčiny: Mohou být i dědičné, pokud epilepsie vznikne v dětství. U dospělých může epilepsie vzniknout při nádorových onemocněních, po cévních mozkových příhodách u starších osob, po úrazech hlavy, prodělanou encefalitidou, meningitidou či toxoplazmózou nebo jako následek alkoholismu. Nově se epilepsie dává i do souvislosti s některými metabolickými poruchami.
Záchvat se může projevit záškuby v těle, výpadky paměti nebo brněním končetin, ztrátou citlivosti, zraku, sluchu, čichu či chuti, celkovou zmateností a strachem, nejrizikovější jsou svalové křeče a bezvědomí. Záchvat může přijít ve dne i v noci ve spánku. Někteří pacienti umějí svůj epileptický záchvat předvídat.
První pomoc při záchvatu: Podložíme hlavu a uvolníme oděv kolem krku, odstraníme z okolí předměty, o které by se mohl poranit, nebráníme křečím, nevkládáme nemocnému nic do úst, ani mu je násilím neotevíráme. Když záchvat skončí a nemocný je v bezvědomí, uložíme ho do stabilizované polohy, případně mu vyčistíme ústa, pokud se během záchvatu např. pozvracel. Když se nemocný probere, uklidníme ho a zjistíme, zda nedošlo k poranění. Pokud to byl první záchvat, nebo došlo ke zranění či přetrvává zmatenost, voláme záchranku.
Prevence a léčba: Zdravá strava, nekuřáctví, střídmost v pití alkoholu, to je jediná možná prevence. Léčba spočívá v podávání antiepileptik, důležitá jsou režimová opatření, jako je minimalizace
Jak povzbudit mozek a další zajímavosti se dočtěte v tištěném aha! pro ženy číslo 48.