Co ohrožuje naše chlapy: Rakovina nebo infarkt varlete!

Zdraví mužů je téma, které se příliš často neotvírá. Důvodem může být to, že kromě zdravotních potíží, které postihují v určitém věku obě pohlaví, jsou tu specifické mužské potíže, které obvykle souvisí s intimní oblastí, potencí, reprodukcí nebo zdravím pohlavních orgánů. Na rozdíl od žen, které chodí na preventivní kontroly na gynekologii už od mládí, muži ve většině případů nejsou zvyklí preventivně navštěvovat urologa či androloga. Proto pro ně bývá těžší přijmout, že i oni by měli takového lékaře navštívit, a to z preventivních důvodů. Je to tedy i na nás, ženách, abychom své partnery podpořily v rozhodnutí se nechat vyšetřit. Jaké potíže mužům hrozí a jak jim předejít, prozradí tým odborníků.
VARLATA: Párové mužské pohlavní žlázy produkují mužské pohlavní buňky – spermie. Jde také o žlázu s vnitřní sekrecí, která produkuje testosteron, hormon nezbytný pro správné fungování mužských pohlavních orgánů. Pokud je s varlaty něco v nepořádku, dochází k poruchám sexuálních funkcí a potížím s plodností.
Neplodnost
„Neplodnost mužů má často původ už v dětství a dále v dospívání, kdy se chlapecké tělo začíná měnit. Pohlavní ústrojí roste, vyplavuje se více hormonů, a mladým mužům tak hrozí řada nemocí, se kterými se před pubertou zpravidla nesetkáváme,“ upozorňuje doc. MUDr. Radim Kočvara, CSc., z Všeobecné fakultní nemocnice Praha, který se specializuje na dětskou urologii. Nejčastější zdravotní komplikací, která se objevuje u dospívajících chlapců, je tzv. varikokéla. Projevuje se křečovými žilami u levého varlete, které vypadají obdobně jako křečové žíly na nohou. V pubertě varlata výrazně zvětšují svůj objem, zvyšuje se v nich průtok krve, a tím i tlak v žilách. Hromaděním krve v žilách může dojít k poruše funkce varlete do takové míry, že chlapec bude mít v dospělosti potíže s plodností. Nejčastěji varikokélu nalezne pediatr při preventivní prohlídce, nahmatat si ji ale mohou i sami pacienti. V obou případech je nutné navštívit dětského urologa, který chlapce vyšetří. „Pokud si hoch v šourku nahmatá útvar, který tam dříve nebyl, nemusí jít vždy jen o varikokélu. Kromě varikokély může jít například o nádor varlete, se kterým se v tomto věku také setkáváme. Proto je tolik důležité preventivní vyšetření u pediatra, ale i poučení chlapců, aby včas upozornili na změnu při pohmatu varlete,“ upozorňuje doc. Kočvara. Varikokélu lze operovat i v dospělém věku, kdy muže k lékaři přivede bolest nebo potíže s plodností.
Nebezpečná pro funkci varlat je také torze semenného provazce, která je velmi bolestivá a kterou urologové přirovnávají k infarktu varlete. Varle se v šourku otočí kolem své osy, tím se zaškrtí jeho cévy a přeruší se přísun krve. „Chlapec ucítí náhlou a silnou bolest v šourku či v třísle. Typicky se tak stane po fyzické aktivitě, při skoku do studené vody nebo v noci, kdy chlapce bolest probudí. Je nutné jet ihned na urologii, kde lékař varle chirurgicky »rozmotá«. Pokud k operaci nedojde do čtyř až šesti hodin po začátku potíží, šance na záchranu varlete rychle klesá. U těch, kteří přijdou pozdě, dojde k nevratným změnám a varle odumře. Každá minuta je v tomto případě zásadní, podobně jako u infarktu,“ popisuje dětský urolog MUDr. Marcel Drlík, FEAPU, z Všeobecné fakultní nemocnice Praha. Neplodnost může být dále způsobena zahříváním varlat (sedavé zaměstnání, těsné prádlo, horké koupele atd.), které brzdí tvorbu spermií, chemickými látkami (sem patří i alkohol a cigarety), záněty varlat (způsobují je infekční choroby, jako jsou příušnice, spalničky nebo neštovice v dospělém věku) a podobně.
Rakovina varlete
Nejčastěji se objeví u mladších mužů ve věku 15až 40 let. Nejúčinnější prevencí je v tomto případě samovyšetření, které muži často podceňují, přitom při včasném odhalení nádoru se dá nemoc velmi dobře vyléčit. Nádor je obvykle nahmatán jako bulka ve varleti, která se postupně zvětšuje a nemusí být bolestivá. Někdy může jít o dlouhodobou, tupou bolest. V některých případech se může postupně zvětšovat celý šourek. Výjimečně je nádor objeven i při přetrvávajících bolestech v zádech či jiných projevech pokročilého onemocnění, jako jsou hubnutí nebo slabost. Jestliže je nádor hormonálně aktivní, může se projevit zvětšením prsních žláz. Návod na samovyšetření je dostupný např. na webu www.muziprotirakovine.cz.
O potížích s močovými cestami, či problémech s erekcí čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 46.