Listopad je tradičně měsícem mužského zdraví - Pošlete svého partnera na preventivní prohlídku!
Zdraví mužů je téma, které se příliš často neotvírá. Důvodem může být to, že kromě zdravotních potíží, které postihují v určitém věku obě pohlaví, jsou tu specifické mužské potíže, které obvykle souvisí s intimní oblastí, potencí, reprodukcí nebo zdravím pohlavních orgánů. Na rozdíl od žen, které chodí na preventivní kontroly na gynekologii už od mládí, muži ve většině případů nejsou zvyklí preventivně navštěvovat urologa či androloga. Proto pro ně bývá těžší přijmout, že i oni by měli takového lékaře navštívit, a to z preventivních důvodů. Je to tedy i na nás, ženách, abychom své partnery podpořily v rozhodnutí se nechat vyšetřit. Jaké potíže mužům hrozí a jak jim předejít, prozradí tým odborníků.
Prevence je základ!
Zvláště po padesátce by muži neměli zanedbávat péči o své zdraví, a hlavně preventivní prohlídky. Podle statistik chodí muži k lékaři všeobecně mnohem méně, než ženy a často přijdou s problémem až v akutní fázi, kdy už jsou možnosti řešení omezené. I u mužů hraje svou roli samovyšetření, a to jako prevence nádorových onemocnění varlat. Muži od 15 let věku by si pravidelně jednou za měsíc měli provádět samovyšetření varlat. Zejména po padesátce by muži neměli zanedbávat preventivní vyšetření prostaty, které může odhalit přednádorový stav nebo rakovinný nádor. Vyšetření se hradí jednou za dva roky z veřejného zdravotního pojištění všem mužům bez rozdílu věku.
Jak vypadá návštěva urologa
Základní preventivní vyšetření u urologa zabere obvykle přibližně 15 – 20 minut, další vyšetření záleží na zdravotním stavu pacienta. „Součástí první prohlídky u urologa je pohovor s pacientem, základní vyšetření pohmatem, obvykle i vyšetření prostaty konečníkem, základní vyšetření moči a vyšetření ledvin a orgánů malé pánve ultrazvukem. V žádném případě tedy nejde o nic bolestivého a pacienti se toho obávat nemusí. U mužů nad 50 let navíc doporučujeme odběr krve na testování PSA, což nám umožní záchyt rakoviny prostaty v počátečním stadiu, tedy v době, kdy nádor ještě nevyvolává žádné příznaky a kdy je možné jej úplně vyléčit,“ uvádí prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., děkan 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a člen výboru České urologické společnosti (ČUS) ČLS JEP. Ačkoliv vyšetření prostaty může být některým mužům nepříjemné, není bolestivé a trvá jen chvíli. Navíc určitě se vyplatí jej podstoupit a mít jistotu, že je vše v pořádku a nehrozí žádné život ohrožující onemocnění. Dále pak mohou být doporučena další vyšetření, jako je např. zjištění hladiny prostatického specifického antigenu v krvi, kontrola funkce ledvin, zjištění hladiny testosteronu, případně cystoskopie, uroflowmetrie (vyšetření průtoku moči) či urodynamické vyšetření.
Movember pro mužské zdraví
Listopad je od roku 2012 i u nás měsícem, který se zaměřuje právě na mužské zdraví, zejména pokud jde o prevenci rakoviny varlat a prostaty. Zasloužila se o to organizace Muži proti rakovině – www.muziprotirakovine.cz, která již deset let spolupracuje s australskou iniciativou Movember, vzniklou v roce 2003 jako kampaň upozorňující na prevenci rakoviny prostaty u mužů. Spočívá v tom, že každý muž, který si nechá narůst knír a sdílí své foto na sociálních sítích s logem Movember, podpoří iniciativu určitou finanční částkou. Muži proti rakovině nabízejí kromě informací o možnostech prevence i kontakty na lékaře, u kterých je možné se na vyšetření objednat, a také pomoc pro pacienty, kteří se léčí s rakovinou prostaty nebo varlat. To a mnohem více najdete v jejich kampani "To nevočůráš!".
ANDROPAUZA
Stejně jako už ženské menopauzy, nejde vyloženě o zdravotní problém. Ale také muži mají přechod a s ním přicházejí různé potíže, způsobené úbytkem hormonu testosteronu, jeho hladina se snižuje postupně zhruba od 50 let věku. I tak je ale, na rozdíl od žen, reprodukční schopnost mužů zachována až do vysokého věku. U mužů při andropauze může docházet k podrážděnosti, depresivním náladám, úzkostem, vyčerpání, poruchám spánku či ztrátě libida a problémům s erekcí. Muži bývají také nemile překvapeni přibýváním na váze, postupným vypadáváním vlasů či úbytkem svalové hmoty. Ze zdravotních komplikací jsou pak muži náchylnější problémům s prostatou, diabetu a rozvoji aterosklerózy.
Jaké problémy mohou muže trápit s prostatou, močovými cestami či varlaty čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 46.