Několik nápadů, aneb, co se zbytky...
Výdaje na stravu jsou po nákladech spojených s bydlením hned druhou nejdražší položkou v téměř každé domácnosti. Zatímco cenu nájmů, služeb a energií moc ovlivnit nemůžeme, na jídle ušetřit lze! A rozhodně to není o tom, že musíme obrážet pouze diskonty, často si odpírat si kvalitu nebo minimalizovat porce. Základem je naučit se efektivněji nakupovat a postarat se o to, aby potraviny končily vždy na talíři, a ne v popelnici.
Slupky jako chipsy
Z ovocných slupek od jablek či hrušek můžete vyluhováním vyrobit čaj, výbornou domácí limonádu nebo ovocný ocet. Zeleninové vám zase poslouží jako skvělý základ pro domácí vývar bez přídavku zbytečných »éček«. A pokud rádi mlsáte, zkuste to zdravěji a vyrobte si vlastní chipsy. Zeleninové slupky smíchejte s olejem, solí a kořením dle chuti a upečte je v troubě. „Ovocné i zeleninové slupky jsou plné vitamínů, ovšem musíme dávat pozor na to, jaké ovoce kupujeme. Ideální je lokální produkce, jablka od místního zemědělce nebo nejlépe z ekologické produkce, kde si můžeme být jisti, že slupky nebudou obsahovat zbytky pesticidů,“ doplňuje Jaroslav Neuman.
Ani kousek nazmar
Vyhazujete okrojené listy a košťály z brokolice nebo květáku? Ochuzujete se o velkou dávku vitaminu C, B, draslíku a hořčíku. Zkuste košťál nakrájet na nudličky, které můžete přikusovat s dipem jako zdravou svačinku – když nakrájíte více druhů zeleniny, bude určitě chutnat i dětem. Zbytky brokolice a květáku skvěle poslouží také k zahuštění polévek a omáček, případně je můžete zmrazit, a až jich bude větší množství, využít je do domácího zeleninového vývaru. Ke konzumaci se hodí i listy nebo natě spousty zeleniny, ať ředkviček, červené řepy, kedlubny nebo mrkve, které lze použít k oživení řady pokrmů.
Bylinky na mnoho způsobů
Co s bylinkami, které už nepotřebujete? Okrájené stonky nevyhazujte – využijte je třeba k dochucení masových pokrmů, do nádivek či omáček. Vyrobit si můžete i výbornou domácí bylinkovou sůl. Stačí zbylé stonky rozmixovat v robotu se solí a naplnit menší skleničky. Sůl působí jako konzervant, díky kterému vám směs vydrží v ledničce i několik měsíců. Bylinky můžete také nasekat, smíchat s olejem a nechat zamrazit ve formičce na led.
Neplýtvejte ovocem
Při nákupu se špatně odhaduje, kolik ovoce doma sníme. A právě nevyužité nebo lehce otlučené ovoce pak končí v koši nejčastěji. Ze zbytků si přitom můžete udělat třeba domácí kompot, kde využijete přebytečné hrušky i jablka, která už se jinam nehodí. Rozvařené kousky ovoce skvěle ozdobí také snídaňovou kaši.
Mixujte a odšťavňujte
Nejjednodušší cestou, jak efektivně zužitkovat zbytky ovoce a zeleniny, jsou smoothie a šťávy. Pokud se rozhodnete pro odšťavnění, můžete pevné zbytky z přístroje v podobě dužniny zpracovat do salátů, polévek, přidat do ranního müsli nebo raw tyčinek, které se hodí jako zdravá svačinka. Jestliže preferujete vydatné smoothie, nebojte se vyzkoušet různé kombinace ovoce a zbytků zeleniny.
Oživte staré pečivo
Díky vodní páře získají okoralé housky, a dokonce i chléb tvrdý jako kámen, zpátky svoji vláčnost. Jak na to? Do velkého hrnce nalijte půl centimetru vody, na dno postavte pařák a vložte na něj pečivo, aby nepřišlo do kontaktu vodou. Zakryjte pokličkou a zahřívejte, dokud se nezačne voda odpařovat. Na velmi malém ohni nechte pečivo »potit« v páře 10 – 15 minut, poté ho nechte vyvětrat a můžete konzumovat.
Vraťte zelenině tvar
Jakmile zelenina zůstane dlouho v ledničce, ztratí na pevnosti a křehkosti. To však neznamená, že už je špatná, naopak stále obsahuje spoustu živin. Například zvadlé a ochablé listy salátu získají zpět svoji křupavost, když je omyjete jako obvykle a na 5 – 10 minut je namočíte do vlažné vody. Scvrklé mrkve, ředkvičky a další kořenová zelenina budou opět vypnuté, když je necháte několik hodin namočené ve studené vodě, ideálně v lednici.
Zbytky zamrazte
Co s načatým vínem, přesnídávkou nebo pár lžícemi omáčkami, které nemá chuť nikdo v rodině konzumovat? Jednou z možností, jak je zachránit před popelnicí, je zamrazit je ve formě na led, nebo jiných formičkách, a později je využít při vhodné příležitosti. Pokud se vám »kostky« nastřádají, je vhodné přeskládat je do praktičtějších nádob, které šetří místo. Ty nezapomeňte popsat, abyste věděli, kde co je. Nikdy však nedávejte do mrazáku horké jídlo – kromě toho, že se vám zvýší účet za energie, můžou se kvůli vysoké teplotě uvnitř mrazáku začít množit bakterie.
Uklízejte přírodně
Přebytečné ovoce nevyužijete jen k jídlu. Zbylá polovina citronu osvěží vaši ledničku a zlikviduje nepříjemné pachy, poslouží ale i k přírodnímu čištění skvrn. Banánové slupky zase můžete usušit a využít k účinnému hnojení pokojových rostlin. Také ve zbytcích starých rostlinných olejů, které už nejsou vhodné k přípravě pokrmů, se skrývají poklady – olivový nebo kokosový se hodí k ošetření kožených výrobků, lněný nebo ořechový je ideální k péči o přírodní dřevo (prkénka, rukojeti nožů, dřevěný nábytek).
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 45.