Co ohrožuje naše chlapy - Potíže s prostatou

Zdraví mužů je téma, které se příliš často neotvírá. Důvodem může být to, že kromě zdravotních potíží, které postihují v určitém věku obě pohlaví, jsou tu specifické mužské potíže, které obvykle souvisí s intimní oblastí, potencí, reprodukcí nebo zdravím pohlavních orgánů. Na rozdíl od žen, které chodí na preventivní kontroly na gynekologii už od mládí, muži ve většině případů nejsou zvyklí preventivně navštěvovat urologa či androloga. Proto pro ně bývá těžší přijmout, že i oni by měli takového lékaře navštívit, a to z preventivních důvodů. Je to tedy i na nás, ženách, abychom své partnery podpořily v rozhodnutí se nechat vyšetřit. Jaké potíže mužům hrozí a jak jim předejít, prozradí tým odborníků.
PROSTATA: Předstojná žláza neboli prostata je přídatná pohlavní žláza produkující sekret, který je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Je umístěna pod močovým měchýřem mezi stydkou kostí a konečníkem.
Zvětšená prostata
Jinak také benigní hyperplasie prostaty je její nezhoubné zvětšení, kterým trpí až 40 % mužů po padesátce. Navenek se projevuje slábnoucím proudem moči a častým močením, neboť zvětšená prostata tlačí na stěnu močového měchýře a dráždí ho. Zároveň v močovém měchýři stále zůstává zbytkový objem moči, což vytváří prostředí pro pomnožení bakterií a vznik zánětů močového měchýře, případně ledvin. Zvětšená prostata je také náchylná k zánětům, ty se obvykle projeví akutními bolestmi v podbřišku nebo krví v moči. Dalšími příznaky jsou bolesti v podbřišku a v zádech, nekomfort v oblasti mezi šourkem a konečníkem, bolestivá ejakulace. Při prvních potížích, které ukazují na zvětšení prostaty, je vhodné vyhledat urologa.
Rakovina prostaty
Nádor prostaty je v Česku každý rok diagnostikován zhruba 8000 mužům, asi 1500 z nich na onemocnění umírá. Důvodem může být velmi agresivní forma nádoru a fakt, že k lékaři dorazí v pokročilé fázi nemoci, kdy už je léčba složitá. První příznaky jsou obvykle časté nebo přerušované močení, krev v moči, potíže s erekcí, bolest při ejakulaci. Poslední výzkumy ukazují, že i rakovina prostaty může být dána genovými mutacemi, podobně jako rakovina prsu či vaječníků a do určité míry se dědí. „Jisté je, že u pacientů, kteří mají onemocnění v rodině, se rakovina může objevit výrazně dříve, už mezi čtyřicátým a padesátým rokem věku. A zpravidla bývá nádor i agresivnější, což znemožňuje běžný léčebný postup,“ vysvětluje prof. Babjuk. „Nádory prostaty se obvykle týkají mužů po padesátce, zprvu se nijak neprojevují, jsou tzv. asymptomatické. Přibližně 70 % těchto nádorů roste pomalu, ale když už se ohlásí obtížemi, může být na jejich kompletní odstranění pozdě. To se týká asi 20 % pacientů,“ dodává prof. MUDr. Roman Zachoval, Ph.D., MBA, předseda ČUS. Klíčová je proto prevence, která by se správně měla týkat každého muže po padesátce jednou za dva roky. Základní vyšetření provádí praktický lékař, který v moči změří hladinu tzv. prostatického specifického antigenu (PSA). Pokud je zvýšená, může to signalizovat nádorové onemocnění. Takový pacient je pak odeslán ke specialistovi, urologovi, který provede kompletní vyšetření prostaty.
Více o zdraví mužů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 46.