PŘÍRODNÍ POVZBUZENÍ PRO MOZEK...

Je velmi složitý, nenahraditelný a také stále v lidském těle nejméně probádaný. Mozek. Důležitý orgán a řídící centrum nervové soustavy, které přijímá podněty ze smyslových orgánů, posílá informace do svalů a dalších orgánů. Každou sekundu zpracuje náš mozek více informací než nejvýkonnější počítač. Jak vlastně funguje? Za co konkrétní části mozku zodpovídají? Jak ho chránit před nemocemi a naopak podpořit jeho činnost?
* Jinan dvoulaločný: Je známý pozitivními účinky na mozkovou činnost a paměť. Z listů se připravuje čaj, který rozšiřuje cévy, stimuluje prokrvení a doporučuje se jako prevence infarktu a mozkových příhod a také na zmírnění příznaků demence. Užívat se může i tinktura, nebo tablety s extraktem z listů.
* Cesmína paraguayská: Jinak také yerba maté můžete znát jako nápoj, který povzbuzuje tělo a mysl, brání únavě. Díky stimulaci průtoku krve cévami rovněž zlepšuje krátkodobou paměť.
* Pupečník asijský: Neboli gotu kola regeneruje nervovou soustavu, zlepšuje koncentraci, posiluje paměť a schopnost učit se. Doporučuje se např. u pacientů, kteří prodělali mrtvici, nebo u lidí s příznaky začínající demence.
* Bakopa drobnolistá: Jinak také brahmi je rostlina, která posiluje paměť a schopnost učit se. Rovněž působí proti stresu a únavě. Použít se dá jako tinktura nebo k přípravě nápoje.
* Ženšen pravý: Obsahuje saponiny ginsenosidy které aktivují nervové buňky a jejich činnost, čímž zlepšují paměť. Nejčastěji je k dostání ve formě tinktury nebo doplňků stravy.
* Šalvěj lékařská: Je lékem proti nachlazení, má ale i pozitivní vliv na mozkovou činnost. Pití šalvějového čaje nebo inhalace esencí se šalvějí podporuje zejména dlouhodobou paměť.
* Rozmarýn lékařský: Toto chutné koření stimuluje paměť a schopnost soustředění.
* Kurkuma: Známá také jako indický šafrán podporuje tvorbu neuronů a má tedy blahodárné účinky, pokud jde o paměť. Obvykle kurkumu užíváme jako koření.
* Fenykl obecný: Jeho šťáva je bohatá na draslík, který účinně rozšiřuje cévy a prokrvuje mozek. Zároveň posiluje činnost mozku a kognitivní funkce. Kromě využití fenyklu při vaření si můžete připravit například fenyklový odvar.
* Zelený čaj: Účinný antioxidant zlepšuje náladu, prokrvení, působí proti únavě a posiluje paměť. Pít je můžete jako alternativu kávy, která nedráždí žaludek. Nevhodné je pít zelený čaj po 14. hodině, kdy by mohl negativně ovlivnit kvalitu spánku.
VÍCE O MOZKU NAJDETE V TIŠTĚNÉM AHA! PRO ŽENY ČÍSLO 48 A NĚCPO I NA NAŠEM WEBU!