DLOUHODOBÁ ÚNAVA může signalizovat nemoc!

Únava je běžnou součástí života a postihne čas od času každého z nás. Vyčerpaní se můžeme cítit po fyzickém výkonu, duševním stresu nebo proto, že jsme se dost nevyspali. Když se to stává jednou za čas a známe i důvod, nejde o nic vážného. Únava obvykle zmizí poté, co si odpočineme. Ale co když oddech nepomůže a únava nás trápí dlouhodobě? Pak může jít o špatnou životosprávu i signál nemoci! Jak odhalit příčinu únavy a bojovat s ní, radí naši odborníci.
Když se blíží nemoc
Únava může signalizovat nástup onemocnění. Projevuje se to například i u běžného nachlazení, angíny nebo chřipky, kdy den nebo večer před tím, než se nemoc naplno projeví, se můžeme cítit velmi slabí, unavení, malátní a bez energie. Důvodem je to, že náš imunitní už začíná bojovat s virem nebo bakterií, které vnikly do těla. Ze stejného důvodu jsme více unavení, i když jsme nemocní. Proto potřebujeme více klidu spánku a odpočinku, abychom se s nemocí co nejdříve vyrovnali. Únava jako taková ovšem může signalizovat také chronické onemocnění, které se zatím neprojevuje jinak. Může jít např. o výše zmíněnou anémii a spánkovou apnoe. Další nemocí, která se zpočátku projevuje mimo jiné únavou, je cukrovka, kdy tělo neprodukuje inzulin nebo na něj má nižší citlivost, a tedy neumí správně využít glukózu a přeměnit ji na energii. Hypotyreóza neboli snížená funkce štítné žlázy se také může projevovat zvýšenou únavou, kdy nedostatečná produkce hormonů štítné žlázy narušuje srdeční činnost a způsobuje spavost a svalovou slabost. Za dlouhodobou únavou mohou stát i nádorová onemocnění nebo psychické příčiny, například deprese.
Postcovidový syndrom
Jde o soubor příznaků, které u cca 35 % pacientů, kteří někdy prodělali covid-19 mohou přetrvávat i týdny či měsíce po prodělaném onemocnění. Jedním z nich je přetrvávající únava a celkový pocit vyčerpání. Ten se vyskytuje častěji u žen než u mužů. Vyšší únavu po klinickém zotavení z nemoci popisují pacienti nezávisle na věku, závažnosti průběhu onemocnění a fyzické kondici.
Vyšší únava po prodělání covidu souvisí dle lékařů pravděpodobně s vyšší zátěží imunitního systému. Koronavirus SARS-CoV 2 napadá oproti běžnému chřipkovému viru více orgánů, proto se imunitní systém pacienta vyčerpá více než při jiných onemocněních.
Řešení: Nesnažit se ihned po nemoci začít fungovat tak, jak byl člověk zvyklý, návrat k normálu by měl být postupný. Dále doplňovat vitaminy, zejména D a C na posílení imunity, nepodceňovat dostatek spánku a odpočinku. Lékař může doporučit i lázeňský pobyt.
Chronický únavový syndrom
Jde o nemoc, která se pohybuje na rozhraní mezi neurologickým a psychickým onemocněním. Choroba zůstává po desítky let záhadou, protože nemá charakteristické nálezy na mozku, ani na nervech. Jediným klinickým nálezem je pocit silné chronické únavy, a to fyzické i psychické. Nejde o únavu, kterou běžně cítíme po fyzické či psychické zátěži a která mizí, když si odpočineme, ale je to pocit neustupující únavy, který začíná už ráno po probuzení a trvá celý den. Nemocní se s touto únavou potýkají měsíce i roky, i když její intenzita může kolísat.
Příčiny: Nejsou dosud přesně známé. Nebyl zjištěn žádný konkrétní virus či bakterie, které by onemocnění mohly způsobovat. Pravděpodobné je, že spouštěčem může být infekce, porucha imunitního systému nebo dlouhodobý stres.
Příznaky: U každého se projevuje trochu jinak, většinou se střídají období, kdy je nemocný člověk unavený méně a kdy se jeho stav zhorší. Projevuje se zejména poruchami paměti a pozornosti, silnou únavou trvající déle než 24 hodin po psychické či fyzické zátěži, spánek nemocného neosvěží. Přidávají se bolesti kloubů, svalů, hlavy, bolesti v krku, citlivost lymfatických uzliny na krku a v podpaží. U některých pacientů může dojít k výkyvům váhy. Mohou se dostavit i deprese. Většina postižených nevypadá na první pohled nemocně.
Řešení: Konkrétní preventivní opatření nejsou. Vhodné je vyvarovat se dlouhodobého stresu, dodržovat pravidelný spánkový režim, spát v tiché nepřetopené místnosti, zdravě se stravovat, omezit alkohol, nekouřit, pravidelně sportovat, včas léčit infekce, dodržovat nastavenou léčbu v případě, že trpíte jakýmkoliv jiným chronickým onemocněním. Dále lékař může předepsat léky, např. analgetika, hypnotika, antidepresiva, psychostimulanty. Léky by se měly podávat v nízkých dávkách a jen po době nezbytně nutnou. Někdy funguje fyzioterapie a psychoterapie, případně alternativní postupy, jako jsou akupunktura a homeopatie.
Pomoc z přírody
Kopřiva dvoudomá: Můžete ji zakoupit v hotových čajích v lékárně, má močopudné, čistící a posilující účinky. Obsahuje karotenoidy, flavonoidy, vitamin A, C, B, vápník, hořčík, křemík, železo, draslík, fosfor či kyselinu mravenčí.
Rakytník řešetlákový: Je skvělý na posilování imunity a obsahuje velké množství vitaminu C.
Ptačinec žabinec: Bylinka, která navrací energii. Obsahuje například železo, draslík, vápník, vitamin A, B, C. Je vhodná do salátů nebo do smoothie.
Potočnice lékařská: Najdete ji zjara u tekoucí vody a vlhké půdy. Chutí připomíná řeřichu. Obsahuje jód, vitaminy A, C a vitamin D, který potřebujeme hlavně na podzim a v zimě. Bylinky také rozpouští hlen a působí antibakteriálně.
Echinacea: Zklidňuje, používá se také při nachlazení a na posílení imunitního systému. Nejčastěji ji najdeme v čajích na podporu imunity nebo v sirupech.
Ženšen: Potlačuje únavu a přispívá k vyvážení imunity, podporuje zlepšení paměti a koncentrace.
Guarana: Dodává energii a podporuje paměť.
Meduňka a levandule: Zklidňují, potlačují stres, posilují imunitu. Levandule se často užívá v aromaterapii, meduňka pomáhá při usínání.
Rozmarýn a oregano: Mají povzbuzující a osvěžující účinek, zlepšují prokrvení organismu.
Zázvor: Toto přírodní antibiotikum je skvělou prevencí nachlazení a také dodává energii.
Celý článek o únavě najdete v tištěném Aha! ro ženy číslo 50.