LEXIKON ZDRAVÍ: Zhoubné nádory

Díky prevenci a včasné diagnostice se úmrtnost pacientů se zhoubnými nádory v poslední době snížila, stále ale jde o druhou nejčastější příčinu smrti u nás, a to s podílem cca 24 % na celkovém počtu za rok. Nejvyšší úmrtnost je u pacientů s nádorem plic, tlustého střeva a konečníku a prsu.
Karcinom plic
Výskyt rakoviny plic úzce souvisí s kouřením, a to i pasivním. Onemocnět může tedy i nekuřák. Bohužel, u 85 % pacientů je nemoc objevena ve stádiu, které už nelze vyléčit.
Projevy: Z počátku jde o potíže s dechem, zadýchávání i bez fyzické zátěže, dušnost, dráždivý kašel a bolesti na hrudi, opakující se či dlouhodobé záněty plic, na které nezabírá léčba antibiotiky, v pokročilém stádiu chrapot, neurologické potíže a bolesti hlavy potíže s polykáním, otoky obličeje a horních končetin.
Prevence a léčba: Rozhodně je potřeba nekouřit, dále také minimalizovat pobyt v zakouřeném nebo znečištěném prostředí. Od ledna letošního roku byl v Česku spuštěn národní program časného záchytu rakoviny plic. „Na program by se měli svého praktického lékaře zeptat všichni současní i bývalí kuřáci. Ošetřující lékař doporučí pneumologické vyšetření na základě zátěže – počtu vykouřených cigaret a roků, kdy pacient kouřil. Počáteční stadia karcinomu plic nemají příznaky a pro úspěch léčby je zásadní, aby byl nádor odhalen co nejdříve,“ popisuje MUDr. Jana Krejčí, pneumoonkoložka z Fakultní nemocnice Bulovka. Program je určen nejrizikovější skupině kuřáků ve věku 55 až 74 let.
Nádor tlustého střeva a konečníku
V ČR je každoročně diagnostikováno cca 8000 nových případů a zhruba polovina pacientů na toto onemocnění zemře, neboť je jim nádor odhalen až v pokročilém stádiu. Prvním příznakem je malé množství krve ve stolici, které nemusí výt pouhým okem patrné. V dalších fázích je to patrná příměs krve či hlenu ve stolici, bolesti břicha, chudokrevnost, plynatost, střídání průjmu a zácpy, únava, bezdůvodné úbytky na váze.
Příčiny: Při nezdravém životním stylu a velké nadváze mohou na stěně tlustého střeva vzniknout polypy, což jsou žlázovité výrůstky, které se mohou časem přeměnit ve zhoubný nádor. Pro vznik polypů hraje podstatnou roli i dědičnost. Pokud jsou včas odhaleny a odstraněny, nemusí k nádorovému bujení dojít.
Prevence a léčba: Rizikovou skupinou jsou zejména lidé nad 50 let. Proto je vhodné absolvovat vyšetření stolice na okultní krvácení, které je hrazeno ze zdravotního pojištění 1x za dva roky od věku 55 let, od stejného věku je možná i preventivní kolonoskopie. Při včasném odstranění nádoru žije až 80 % pacientů normální život.
Rakovina prsu
Diagnóza rakoviny prsu tvoří 16 % ze všech rakovinných diagnóz a je nejčastějším nádorem zjištěným u žen. Muži tvoří cca 1 % všech případů. V 80 % případů je prvním příznakem hmatná bulka či hrbolek v prsu, jeho okolí nebo v podpaží. Další příznaky jsou přecitlivělost či zarudnutí bradavky, hnisavý nebo krvavý výtok z bradavky, změna velikosti nebo tvaru prsu, vtažení bradavky, otok, šupinatění, zarudnutí nebo zvrásnění pokožky prsu.
Příčiny: Nejsou přesně známé. V případě rakoviny prsu hraje roli dědičnost, a to zejména dědičná mutace genu BRCA1 a BRCA2. „Jedná se o mutaci – poruchu těchto genů. Tyto geny má každý z nás, někteří však mohou zdědit jejich defekt. To znamená vysoké riziko onemocnění především rakovinou prsu a vaječníků, v menší míře pak rakovinou prostaty, slinivky, tlustého střeva nebo například maligním melanomem. Takovouto mutaci nese každý zhruba 750. člověk v ČR. Mezi ženami s rakovinou prsu je to zhruba každá třicátá, u rakoviny vaječníků však každá šestá žena,“ vysvětluje onkogynekolog z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Prof. MUDr. Michal Zikán.
Prevence a léčba: Pravidelné samovyšetření prsu včas umožní odhalit změny v prsu a v případě potřeby navštívit lékaře. Nutné jsou také pravidelné kontroly prsů – ultrazvukové vyšetření alespoň 1x ročně u žen po třicítce, které není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a pacientkám ho obvykle doporučí gynekolog. Mamografické vyšetření u žen po 45. roku věku je hrazeno ze zdravotního pojištění každé dva roky, ideální však je, když žena podstoupí toto vyšetření 1x ročně. Pro léčbu je velmi důležitá klasifikace nádoru a jeho rozšíření. Roli hraje i věk pacientky. Podle těchto specifik se volí operace, chemoterapie, hormonální léčba a ozařování.
Více nemocí, na které umíráme nejčastěji najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 37.