LEXIKON ZDRAVÍ: Nemoci srdce

Nemoci srdce mají v posledních letech na svědomí více než 30 % veškerých úmrtí v České republice. Svůj podíl na tom má nezdravá životospráva, kouření, nadváha i nedostatek pohybu.
1. Ischemická choroba srdeční
Jde o nedostatečné zásobení srdce krví, které je zapříčiněno zúžením věnčitých tepen, které vedou krev k srdci. V tepnách se ukládají pláty tuku tvořené LDL cholesterolem a triglyceridy, a ty se pak zužují, srdce je nedostatečně prokrveno, jeho část odumírá a jeho funkce se snižuje.
Angina pectoris je chronická forma srdeční ischémie, která se projevuje bolestí, tlakem či pálením na hrudi vázané na fyzickou či psychickou námahu. Projevy zpravidla trvají několik minut a odeznívají po podání léků s obsahem nitroglycerinu. Pokud léky projevy neutlumí, měl by pacient vyhledat lékaře.
Infarkt je akutní forma srdeční ischémie. Jedná se o náhlé ucpání věnčité tepny, která vede krev k srdci. Navenek se vše projevuje bolestí, zejména na levé straně hrudníku. Je nezbytná okamžitá lékařská pomoc, která může zabránit úmrtí. Jde o velmi časté onemocnění, a to zejména u mužů ve středním věku mezi 45 až 55 lety. Úmrtnost na infarkt je i přes veškeré medicínské pokroky kolem 25 %.
Příčiny: Příčinou srdečně cévních onemocnění bývá většinou ateroskleróza neboli kornatění cév. Jde o zánětlivé degenerativní onemocnění stěny cév, která je narušena tak, že se do ní mohou ukládat škodlivé látky jako LDL cholesterol a triglyceridy. Rizikovými faktory jsou vysoký krevní tlak, nezdravá životospráva, vysoká hladina LDL cholesterolu v krvi, kouření a alkohol, obezita (zejména břišní typ), nedostatek pohybu, genetická zátěž či cukrovka.
Prevence a léčba: Zabránit rozvoji nemoci může úprava životního stylu. Léčba je pak dlouhodobá. V některých případech je nutná chirurgická úprava věnčitých tepen, jako jsou angioplastika nebo srdeční bypass.
2. Srdeční arytmie
Jde o poruchu srdečního rytmu. : Činnost srdce je pravidelná, pokud se jeho frekvence pohybuje mezi 60-90 pulsy (tepy) za minutu. Cokoliv mimo tento rámec značí nějaký druh arytmie. Navenek se arytmie projevuje bušením srdce, závratěmi, pocitem slabosti, dušností, bolestmi na hrudi. U zdravého člověka neznamená bezprostřední ohrožení života, u jinak nemocných mohou vést k zástavě srdce, bezvědomí a smrti (časté např. u fibrilace komor).
Příčiny: Arytmie mohou vznikat jako důsledky srdečních onemocnění, jako jsou ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, záněty srdečního svalu, nebo osrdečníku nebo v důsledku vrozených srdečních vad. Některé změny vnitřního prostředí těla se rovněž můžou projevit jako srdeční arytmie. Jde například o nízkou hladinu vápníku, draslíku či hořčíku v krvi, poruchu funkce štítné žlázy, nebo užívání některých léků.
Prevence a léčba: I tady je na místě dodržovat zásady zdravého životního stylu. Léčba je vždy podle doporučení lékaře, obvykle podáváním léků – antiarytmik, a to injekčně, nebo v tabletách. U závažnějších arytmií se přistupuje k implantaci kardiostimulátoru, nebo defibrilátoru, které stimulují pravidelný srdeční rytmus.
Více o nemocech, které nás zabíjejí najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 37.