Koření - tajemné a zázračné, ale chutné!

Každá hospodyňka má doma různé druhy koření, kterými dochucuje jídla při vaření. Ne každá už tuší, že nejen dodá jídlu šmrnc, ale může prospět zdraví. V našich podmínkách se využívá přes 50 druhů koření. Ale i ty nejběžnější, které máme v kuchyni, nám můžou ulevit při nemoci nebo odbourat únavu. I konzumace koření má však svá pravidla. Léčivé účinky se totiž u každého liší. Jak se nepředávkovat a na co vsadit při dlouhodobém stresu?
Kurkuma: Léčí klouby i bělí zuby
Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého. Je hvězdou především v indické, pákistánské a thajské kuchyně, její hlavní složky, především pak kurkumin, funguje jako antioxidant a působí i protizánětlivě.
Léčivé účinky
Existuje více než pět tisíc publikovaných farmakologických studií, které potvrdily výrazné účinky na funkci kloubů. Pacienti, kteří užívali 200 miligramů kurkuminu denně, zaznamenali snížení bolesti a zlepšení pohyblivosti kloubů. „Léčení kloubů kurkumou může být stále vnímáno jako jakási babská rada, ale výzkumy jasně ukazují jeho nesporné příznivé účinky. Protizánětlivé účinky kurkuminu působí proti akutní i chronické bolesti, chrání chrupavku a pomáhají ke zvýšení hybnosti,“ tvrdí MUDr. Jakub Holešovský, lékař z Nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově. Koření pomáhá i proti ztuhlosti a bolesti kloubů, které trápí lidi s artritidou nebo revmatem. Funguje i na bělení zubů. Stačí posypat zubní pastu troškou kurkumy. A koho trápí lupy, pomůže smíchat kurkumu s olivovým olejem a nanést na vlasy před umytím.
Kurkumová emulze
POTŘEBUJETE:
2 lžičky prášku z kurkumy
2 lžičky kokosového oleje
1 žloutek
Suroviny dáme do mísy a promícháme tyčovým mixérem, až zhoustne. Uložíme ji do spíže, v lednici by ztratila léčivé účinky. Jíme jednou denně trošku na lžičku.
Skořice: Pro klidný spánek i krásnou pleť
Jde o aromatickou kůru skořicovníku, která má kořeněně nasládlou chuť a příjemnou vůni. Tu jí dává zejména obsažená sloučenina cinnamaldehyd. Je typickým kořením pro chladné období, protože dokáže prohřát organismus.
Léčivé účinky
Kromě toho, že podporuje imunitní systém, detoxikuje organismus, zklidňuje nervový systém, pomáhá snižovat hladinu stresu, zvyšuje pozornost a díky svému hřejivému účinku pomáhá spalovat více energie a tím i kalorií. Skořici se připisují i protirakovinné účinky. Má prý totiž schopnost bránit bujení buněk. Pomáhá také snižovat vysokou hladu cukru. Skořice ředí krev, a zlepšuje tak prokrvení končetin. „Skořice je z pohledu fytochemika nebo farmaceuta velmi zajímavá. Má totiž široké spektrum využití. Výzkum účinků tohoto koření zahrnuje protivirovou a antibakteriální aktivitu, ale i snižování hladiny krevního cukru,“ vysvětlil přednosta Ústavu přírodních léčiv docent Karel Šmejkal. Ale pozor! Musí se s ní zacházet opatrně. Její nadměrné množství může vyvolat alergické reakce. Skořice bychom neměli konzumovat více než 4 gramy, což je asi jedna malá kávová lžička denně. Větší množství může vyvolat nepříznivé účinky. Na vině je látka kumarin, kterou skořice obsahuje a je totiž toxický zejména pro játra a ledviny. Proto by si měli dávat pozor hlavně lidé s jaterními problémy. Skořice pomáhá i s akné a pomáhá zlepšovat pleť.
Lektvar na klidný spánek
POTŘEBUJETE:
300 ml vody
1 baná
1 lžičku mleté skořice
Banán rozvaříme ve vodě, přidáme skořici a ještě teplý nápoj vypijeme asi hodinu před usnutím. Zlepší se nejen spánek, ale i trávení.
Jak kari podporujepaměť? Nejen to se dočtete v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.