Stres a špatná nálada? Mohou pomoci i doplňky stravy...

Asi většina lidí se dostane do období, kdy je každý den spíše čekáním na to, až konečně skončí. Občas se zkrátka nedaří a nic neklape tak, jak má, k tomu všemu v nás převládá smutek a špatná nálada. Do jisté míry jsou podobné pocity normální, pokud však chybí energie, elán a chuť cokoli dělat dlouhodobě, je třeba mít se na pozoru. Ztratit chuť do života a být bez cíle, smyslu a radostí je totiž frustrující a může vést k vyhoření až depresím, nehledě na to, že ve finále poznamená i okolí dotyčného. S koučkou Helenou Theunissen jsme pro vás připravili manuál, jak se lépe vyznat sám v sobě a kdy poznat, že už jde do tuhého.
Radí Ivana Bednářová Častvajová, BA, odborná garantka sekce Zdraví na ZOOTu
Pokud se někdo cítí skleslý a trápí ho úzkosti, velké stresy, případně deprese, čím může své tělo podpořit?
„Stresy, deprese a úzkosti se bohužel v této době vyskytují ve velké míře. Neexistuje jednotný návod, který by pomohl všem, každopádně určitě pomáhá pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Ideálně 40minutová procházka, běh či jiný pohyb. Z vitaminů potom doporučuji vitamin C (ideálně v lipozomální formě) a vitamin D, který podpoří psychické funkce.“
Podle čeho by se měl člověk rozhodnout, jestli sáhne např. po meduňce, třezalce nebo kozlíku?
„Všechny tyto byliny přispívají k duševnímu klidu a harmonii, nicméně bychom měli respektovat i jejich případné vedlejší negativní účinky. Například s třezalkou bychom měli zacházet velmi opatrně, v některých případech totiž zničí léčebný efekt některých léků a při dlouhodobém užívání se její léčebné účinky nedostaví vůbec. Třezalka je považována za naše nejúčinnější přírodní antidepresivum a užívá se především pro zmírnění příznaků lehčích forem deprese. V případě antidepresiv zesiluje jejich nežádoucí účinky. Meduňka příjemně voní po citronech, pomáhá nám lépe usnout a překonat žaludeční neurózy. Kozlík navíc pomáhá při menstruačních křečích či problémech spojených s menopauzou.“
Jak je možné doplňky stravy proti neklidu, pro podporu spánku a zmírnění úzkosti kombinovat?
„Doplňky stravy bychom měli střídat, podobně jako zubní pasty. Můžeme je kombinovat, ale měli bychom respektovat dávkování a možné nežádoucí účinky, které mohou vyřadit účinky jiných léků, které užíváme, nebo zesílit jejich nežádoucí účinky.“
Liší se výrazně doplňky určené pro podporu spánku a proti úzkostem?
„Pokud máme problémy se spánkem, měli bychom doplnit vápník a hořčík. Doplňky stravy s těmito relaxačními minerály jsou důležité pro zklidnění nervového systému a usínání. Podobně je na tom moringa olejodárná a ashwagandha, která zklidňuje tělo, pomáhá zvládat stres a řídí správné uvolňování kortizolu. Proti úzkostem mohou pomoci doplňky stravy s mučenkou. Tato bylina tlumí úzkosti i panické záchvaty a je vhodná proti nespavosti. Podobně i kozlík lékařský nebo aminokyselina L-theanin nejčastěji přirozeně obsažená v zeleném čaji navodí uklidňující pocit.“
Více čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 37.