Ztráta chuti do života trápí nejen seniory...

Asi většina lidí se dostane do období, kdy je každý den spíše čekáním na to, až konečně skončí. Občas se zkrátka nedaří a nic neklape tak, jak má, k tomu všemu v nás převládá smutek a špatná nálada. Do jisté míry jsou podobné pocity normální, pokud však chybí energie, elán a chuť cokoli dělat dlouhodobě, je třeba mít se na pozoru. Ztratit chuť do života a být bez cíle, smyslu a radostí je totiž frustrující a může vést k vyhoření až depresím, nehledě na to, že ve finále poznamená i okolí dotyčného. S koučkou Helenou Theunissen jsme pro vás připravili manuál, jak se lépe vyznat sám v sobě a kdy poznat, že už jde do tuhého.
Helena Theunissen (42 let) je mediátorkou a životní koučkou. Profesí vystudovaná právnička se znalostí čtyř cizích jazyků se v minulosti úspěšně věnovala podnikání, nyní se již více než pět let zabývá vyjma své mateřské úlohy oblastí koučování a mentoringu, které mimo jiné nabízí i cizincům žijícím u nás. Více o ní www.helenatheunissen.cz
Kdy je třeba zbystřit
Vždy je třeba rozlišit, zda se jedná o situaci, kterou čistě teoreticky zvládne překonat člověk s určitou podporou sám, nebo jde o problém trvalejšího rázu vyžadující odbornou pomoc, mnohdy i léčbu antidepresivy (viz o depresi níže). Obecně se ztráta chuti do života, která každého z nás někdy potká, trochu prolíná s pocity při tzv. vyhoření, a projevuje se těmito symptomy:
· Únava – dlouhodobý pocit, že jsem nějak bez šťávy, bez energie. Není nic, co by mě mohlo energií nabít.
· Apatie – nic mě nebaví. Žádná z činností, která mi dříve přinášela potěšení, mě nyní nenaplňuje. Buď je to nuda, nebo rutina, nebo povinnost.
· Osamělost – uzavírání se do své ulity. Nemám chuť se bavit s ostatními, kteří jsou plní nadšení a pořád něco podnikají, chlubí se svými úspěchy v práci nebo šikovnými dětmi. Začínám se s nimi srovnávat a cítím tlak, že bych také měla mít tyto úspěchy a radosti, ale nemám je. Nechci se tomu srovnávání vystavovat, tudíž přestávám chodit do společnosti.
· Beznaděj – nemám žádné hezké vyhlídky, nemám nic, na co bych se těšila. Pocit, že nemám budoucnost. Objevuje se malování minulosti na černo, typu nic jsem nedokázala, můj život nestál za moc.
Možné příčiny nepohody
Pocity beznaděje a marnosti můžou v životě postihnout naprosto každého. Nejčastěji přicházejí v momentech, kdy se necítíme dlouhodobě uspokojení v oblastech, jako jsou práce, rodina a partnerský život nebo přátelé a sociální okruh, velkou roli hraje také zdravotní stav.
Co se konkrétních událostí týče, může ztrátu chuti do života odstartovat například:
· Stresová situace – stres z nějaké události, náhlá životní změna či ztráta
· Traumatizující zážitek – oběť nebo svědek nehody, násilí nebo zneužití
· Hormonální změny – například v době klimakteria či změny spojené s těhotenstvím a porodem
· Nemoc – změna biochemického prostředí kvůli probíhající nemoci a s tím spojené změny nálad
· Osobní nastavení – je dané výchovou, vírou, přesvědčením
· Vliv návykových látek – alkohol a drogy mohou přispět k »černému« vidění světa
Co dělá spokojený život? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 37.