LEXIKON ZDRAVÍ: Jak nám škodí špatná strava, alkohol a cigarety...

Bez jídla nelze žít, mnozí ho ale považujeme i za prostředek zahnání nudy či stresu či způsob trávení volného času. K tomu se stále častěji objevuje nadužívání alkoholu, a to i u žen a mladistvých, k dalším nešvarům patří kouření. Mnoho zdravotních problémů si způsobujeme právě špatnou životosprávou…
Nadváha a obezita
Vyšší nadváha a obezita jsou bezesporu nemocemi moderní doby číslo jedna. Navíc z nich plynou téměř všechny další zdravotní problémy, které v moderní společnosti řešíme. Jen u nás obezita ohrožuje zhruba 18 % populace. Souvisí to jednak se způsobem stravování a také nedostatkem pohybu, kdy se až 40 % Čechů nevěnuje žádné fyzické aktivitě ani na rekreační úrovni. Navíc s obezitou se v mnohem větší míře potýkají i dětští pacienti. Je to dáno snadnou dostupností jídla, zejména polotovarů, sladkých i slaných pochutin a rovněž sladkých sycených nápojů. „Kombinace stresu a nadváhy či obezity jednoznačně zhoršuje nemoci jako je např. astma, ekzémy nebo metabolické poruchy, které léčíme v Lázních Luhačovice,“ dodává MUDr. Jana Rydlová, vedoucí lékařka dětských léčeben Lázní Luhačovice, a. s. Obezita je rizikovým faktorem číslo jedna pro vznik diabetu 2. typu. V rodině se dědí nejen geny, ale také se takzvaně odkoukává způsob života, tedy stravování, pitný režim a pohyb. Pokud je matka obézní v době početí dítěte, zvyšuje se významně riziko vzniku obezity a souvisejících potíží i u potomka. Obezita zvyšuje také riziko kardiovaskulárních chorob, problémů s pohybovým aparátem, bolestí hlavy, neplodnosti, rakovinných nádorů, snížené odolnosti organismu vůči respiračním onemocněním a mnoho dalšího. Prevencí nadváhy a obezity je zdravý životní styl. Strava by měla obsahovat dostatek ovoce, zeleniny i vlákniny a měla by být vyvážená. Sladkosti by z jídelníčku měly zmizet nebo bychom je měli konzumovat jen v omezené míře v závislosti na fyzické aktivitě. Pitný režim by měl být zajištěn zejména neperlivou neochucenou vodou, popřípadě neslazenými čaji. Káva a alkohol by se měly omezit na minimum či vyřadit. Nezbytný je i pravidelný pohyb, alespoň v podobě chůze. Doporučuje se minimálně 5 km denně.
Cukrovka
Jinak také diabetes je skupina onemocnění, která se mimo jiné vyznačují zvýšenou hladinou krevního cukru - glukózy, tj. vyšší glykémií. Hladinu krevního cukru reguluje hormon inzulin, který jeho hladinu snižuje a glukagon, který jeho hladinu zvyšuje. Zjednodušeně můžeme říci, že pokud se inzulinu tvoří nedostatek, nebo je tělo vůči jeho působení málo citlivé, vzniká diabetes.
Diabetes 1. typu je stav, kdy je inzulinu nedostatek. Jde o autoimunitní onemocnění, nemocný se rodí s dispozicí k tomuto typu cukrovky a spouštěčem onemocnění mohou být civilizační faktory, např. dlouhodobý stres, nebo virové onemocnění. Obvykle se s ní setkáváme u dětí a mladistvých.
Diabetes 2. typu je naopak cukrovka, kterou si sami »vypěstujeme« nezdravým způsobem života v podobě přejídání a alkoholu. V důsledku toho pak tělo nedostatečně reaguje na působení inzulinu. „Kromě genetické predispozice hraje velkou roli při vzniku diabetu zevní prostředí a také rodinné zvyky, jako je nadměrná konzumace jídla a nedostatek pohybu. Dá se hovořit o dědičnosti sociální, což znamená, že se návyky prarodičů a rodičů negenetickou cestou přenášejí na potomky a pro budoucí rozvoj diabetu mohou mít stejný význam jako vlohy genetické. Čím zdravější životní styl si bude potomek diabetických rodičů udržovat, tím nižší u něj bude riziko vzniku diabetu,“ upozorňuje MUDr. Zuzana Solarová z Centra Diabetologie IKEM.
Nemoci srdce a cév
Nemoci srdce a cév mají na svědomí až 58 % veškerých úmrtí v České republice, a patří tak u nás mezi nejčastější příčiny smrti. Příčinou srdečně cévních onemocnění bývá většinou ateroskleróza neboli kornatění cév. Jde o zánětlivé degenerativní onemocnění stěny cév, která je narušena tak, že se do ní mohou ukládat škodlivé látky jako »špatný« LDL cholesterol a triglyceridy. Ateroskleróza může probíhat řadu let zcela bezbolestně a bez vnějších příznaků. Proto také často na její komplikace umírají lidé v produktivním věku. Mezi častá onemocnění patří ischemická choroba srdeční, která se v chronické formě projevuje jako angina pectoris a v akutní formě jako infarkt myokardu. Dalším problémem může být trombóza, tj. ucpání cév krevní sraženinou, mozková mrtvice, ischemické choroba dolních končetin, která často souvisí s cukrovkou a obezitou, kdy dolní končetiny nejsou dostatečně zásobeny krví. Mnoho potíží může končit i smrtí postiženého. Na vině těchto nemocí bývá obvykle přejídání, kouření a alkohol. Zdravá životospráva a pravidelný pohyb může pomoci minimalizovat riziko potíží, i když nic se nemá přehánět. „Mnoho lidí nejí vajíčka, protože se bojí, že jsou zdraví škodlivá. Vajíčka jsou ale v pořádku a do zdravého jídelníčku patří, pokud to s nimi strávník nepřehání. Jedno vajíčko denně dodá organismu významné množství bílkovin a cholesterol ovlivní v porovnání s jinými potravinami jen nepatrně,“ říká MUDr. Eva Kociánová z I. interní kliniky FN Olomouc.
Vysoký tlak a rakovinné nádory najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 20.