Jaro přináší i rizika: Pozor na úrazy!

Ať už po zimě vyrazíme na vycházku v botách, které jsme měli na sobě naposledy vloni, vytáhneme kolo, kolečkové brusle, nebo zahradnické náčiní, měli bychom vše dělat s rozumem, abychom předešli zranění.
Odřeniny, které vznikly při sportu nebo práci na zahradě či v dílně, vyčistíme vodou a mýdlem, případně jemným kartáčkem, abychom odstranili nečistoty. Pokud jsme v terénu, použijeme jen vodu. Pak ránu dezinfikujeme. Odřeninu nemažeme, nepřekrýváme ani nezasypáváme. Drobnější odřeniny se nejlépe hojí na vzduchu. Vytvoří se strup, který ránu chrání a pod ním se postupně vytváří nová pokožka. Strup nestrháváme, počkáme, až se sám přirozeně odloučí.
Puchýře se mohou objevit po delším pochodu, nebo z nevhodné obuvi. Opatrně je propíchneme sterilní jehlou (jehlu na šití vydezinfikujte alkoholem), vymačkáme tekutinu, místo vydezinfikujeme a zakryjeme náplastí či obvazem.
Pořezání či seknutí v dílně či na zahradě obvykle krvácí hodně, i když se „jen“ řízneme do prstu. Prioritou je zástava krvácení, k tomu použijeme čistý cíp oblečení či látkový kapesník. Ránu důkladně omyjeme vodou a mýdlem, ránu a její okolí vydezinfikujeme a přiložíme sterilní krytí. Na drobná říznutí stačí náplast s polštářkem, na větší rány jsou ideální gázové čtverce a obvaz.
Tříska není banalita, při nesprávném ošetření může potrápit. Postižené místo omyjeme vodou a mýdlem. Třísku opatrně odstraníme sterilní jehlou či pinzetou. Po vyndání místo dezinfikujeme a ránu zakryjeme. Pokud se nám ji nepodaří odstranit celou (nebo je blízko oka či pod nehtem), vyhledáme lékaře.
Při hojení pomohou heřmánek, měsíček, aloe vera, levandule či propolis.
A co tetanus? Při jakémkoliv poranění nám může hrozit infekce bakterií clostridium tetani, která se projevuje ztrátou koordinace a křečemi. Proto je u nás očkování proti tetanu povinné. Každý by měl být přeočkován zhruba po 10 letech.
Jak na klíšťata? To a mnohem více se dozvíte v tištěném Aha! pro ženy číslo 14.