MUDr. Hana Sýkorová, Internistka, Kardioložka a osobní lékař Programu Healht Plus o Covidu...

Nemoc covid-19 zachvátila během loňského roku celý svět. Řada lidí ji už prodělala, někteří s tak těžkým průběhem, že před ní ostatní varují, mnoho lidí také kvůli ní zemřelo. Dalšími nepříjemnými dopady jsou omezení pohybu, práce z domova, zavřené školy, obchody a nošení roušek. Teď to vypadá, že svítá na lepší zítřky, protože vakcína proti nemoci už byla schválená a začalo se očkovat i u nás. Je tu však stále řada otázek a nejasností. Někteří ve vakcinaci vidí spásu, jiní se jí obávají, protože se bojí vedlejších účinků. Kde je vlastně pravda, co si představit pod pojmem RNA vakcína a kdy s očkováním dojde řada právě na vás? A jak to vidí lékařka, MUDr. Hana Sýkorová?
Očima odborníka: MUDr. Hana Sýkorová – Internistka, Kardioložka a osobní lékař Programu Healht Plus
1. Budete doporučovat očkování proti COVID 19 svým pacientům?
Rozhodně ano. Dostupné očkovací látky se doposud jeví jako velmi bezpečné a vysoce účinné. Významně snižují riziko vzniku onemocnění, případně závažného průběhu onemocnění. Pravděpodobně budou i snižovat riziko tzv. „asymptomatického nosičství“. Domnívám se, že by se očkovat neměly pouze rizikové skupiny obyvatelstva, ale že bychom se měli snažit docílit co největší proočkovanosti populace jako celku – chránit tak nejen sebe, ale i ostatní. Jen tak lze zvládnout současnou epidemiologickou situaci, s celkovým dopadem nejen na zdraví, ale i na ekonomiku a společenský život.
2. Jsou někteří pacienti, kterým očkování doporučit nemůžete? Proč?
V zásadě jedinou kontraindikací očkování je probíhající horečnaté infekční onemocnění (tedy např. běžné nachlazení není důvodem nepodání očkovací látky). Druhou kontraindikací je závažná alergická reakce na jakékoliv očkování v minulosti nebo známá alergická reakce na složku očkovací látky. Nemohou se očkovat těhotné a kojící ženy. Vakcína nebyla testována na dětech mladších 16ti let. Lidé, kteří již Covid infekci prodělali, se sice mohou očkovat již za 2 týdny od prokázané infekce. Ale vzhledem k tomu, že by měli být chráněni minimálně po dobu třech měsíců, lze doporučit očkování až po této době. Lidé užívající antikoagulační léčbu, léčbu imunosupresivní, nebo naopak imunostimulancia, alergici, HIV pozitivní obecně očkování být mohou, je třeba se ale předem poradit se svým lékařem.
3. Jste vy sama už očkována, případně budete se dávat očkovat?
Zatím jsem neměla možnost se nechat očkovat, ale určitě tak učiním.
4. Jak si má laik představit princip fungování RNA vakcíny a jak je to s její bezpečností?
Tento druh vakcíny obsahuje část virové RNA, která je obalená v tukových částicích, ve kterých je pak dopravena do cytosolu lidské buňky (ale nikoli do jádra buňky). Uvnitř buňky dojde k přepisu virové RNA a tvorbě specifické „virové“ bílkoviny, tzv. spike proteinu. Tato bílkovina je pak rozpoznána naším imunitním systémem a rozvíjí se humorální i buněčná imunita. Důležité je, že tato virová RNA proniká pouze do buňky, ale nikoli do vlastního jádra buňky. Nemůže tedy nijak změnit naší lidskou DNA obsaženou v jádře buňky, jak se někteří obávají. Vakcína je tak obecně velmi bezpečná.
Více o Covidu i očkování čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 4.