Zdraví: Zahřeje vás otužování, sauna i vědomé dýchání!

Leden je u nás považován za nejchladnější měsíc v roce, poslední dny, kdy pěkně mrzlo, tomu dávají za pravdu. A dá se předpokládat, že to nebyly poslední mrazivé dny, nepříjemně prokřehnout člověk může v únoru, březnu, dokonce i v dubnu. Proto přinášíme 15 tipů, jak se pěkně zahřát, když vám zima zaleze, jak se říká, za nehty.
Otužování
Bránit se chladu vám pomůže také otužování, které má i blahodárné účinky na zdraví. Pokud se do něj chcete pustit, chce to dodržet pár zásad. Samozřejmě musíte brát na zřetel svůj věk a zdravotní stav, otužovat byste se pak měli dlouhodobě, soustavně a hlavně postupně. Začátečníci mohou začít omýváním mokrou žínkou, houbou nebo vlhkým ručníkem každý den ráno nebo několikrát denně. Jakmile si tělo zvykne, můžeme přikročit ke sprchování studenou vodou nebo polévání. Teprve pak je možné přikročit ke studeným koupelím v řece, rybníku či jezeře. Co se však rozhodně nedoporučuje, je naplnit si vanu studenou vodou a ležet v ní. Vana totiž neumožňuje pohyb, a tělo pak nežádoucím způsobem prochladne. Doba koupele v přírodě bude trvat podle toho, jaká je teplota vody, vzduchu a jaké úrovně otužilosti již koupající dosáhl.
Tip: Otužilosti můžete dosáhnout i ranním cvičení při otevřeném okně nebo ranní procházkou.
Sauna
Příjemnou variantou je také sauna. Ve finské se tělo zahřívá při teplotě 75 ºC a vyšší, pobyt by měl trvat 10 – 20 minut. Pak by měla přijít druhá fáze, kdy se rychle ochladíte studenou sprchou, případně ve studeném bazénku. Poté přichází na řadu fáze odpočinku, který by měl trvat aspoň stejně dlouho jako pobyt v sauně. Nezapomínejte na pitný režim. Tento cyklus je ideální 3x zopakovat. Ale pozor, saunovat se můžete pouze, pokud jste úplně zdraví. Pokud trpíte, jakýmikoli obtížemi, poraďte se se svým lékařem. S návštěvou veřejných saun ovšem v tuto chvíli nelze počítat, a tak je variantou pořídit si domácí infrasaunu. Není náročná na prostor, ani nákladná na pořízení (domácí infrasauna pro 1 osobu stojí od 15 000 Kč výše) a na provoz (spotřeba elektřiny při běžném používání je srovnatelná s náklady na provoz rychlovarné konvice). V infrasauně se tělo prohřívá postupně, za teplot do 60 ºC. Toto šetrné saunování mohou zkusit dokonce i kardiaci a alergici, byť porada s lékařem je samozřejmě na místě.
Vědomé dýchání
Potřebujte-li se rychle zahřát, vyzkoušejte metodu krátkého rozdýchávání podle Nizozemce Wima Hofa (61). Jak na to? Nejdříve je důležité zmínit, že veškeré techniky dýchání byste měli praktikovat v bezpečném prostředí kvůli možnému riziku ztráty rovnováhy, nesmíte být zahlenění ani trpět jinými zdravotními problémy. Nejprve se 30krát zhluboka nadechněte až pod klíční kosti a plynule vydechujte. Začne se vám motat hlava a vaše tělo bude spalovat přebytek kyslíku. Bude vám teplo, ale tím to nekončí. S posledním nádechem jen malinko upusťte a držte bez dýchání do maxima. Třeba minutu, minutu a půl. Nebojte, tělo má kyslíku dost, a takto aktivujete užitečné nevědomé procesy. Až budete lapat po dechu, dejte si jen jeden hluboký nádech a po něm vydržte dalších 20 – 30 sekund nedýchat. Pak udělejte malou pauzu, a ještě si to můžete 2x zopakovat.