Zdraví: Zahřejte se v zimě pohybem!

Leden je u nás považován za nejchladnější měsíc v roce, poslední dny, kdy pěkně mrzlo, tomu dávají za pravdu. A dá se předpokládat, že to nebyly poslední mrazivé dny, nepříjemně prokřehnout člověk může v únoru, březnu, dokonce i v dubnu. Proto přinášíme 15 tipů, jak se pěkně zahřát, když vám zima zaleze, jak se říká, za nehty.
Pohyb
Na zahřátí je dobrý pohyb, to je známá pravda. Sportovně založení jedinci si nenechají ani v zimě ujít běh či projížďku na kole, ale svižnou procházku si může dopřát téměř každý, ještě více účinný je nordic walking. Doma se můžete pěkně rozehřát jakoukoli sestavou, dobrý je třeba jógový pozdrav slunci, který mohou cvičit všechny věkové kategorie. Vyzkoušet také můžete metodu postupného zatínání svalů. Jak na to? Rozkročte nohy na šířku ramen a začněte zatínat do země prsty na nohou. Pak zapojte lýtka, stehna a hýždě, zatáhněte břišní svaly, zpevněte záda a krk, skousněte, zpevněte ruce a nehty si zaryjte do dlaní. V téhle maximální tenzi celého těla vydržte 3 – 5 sekund a pak rychle povolte. Zopakujte desetkrát a po celém těle ucítíte blahodárné teplo.
Sprcha nebo koupel
Pokud přijdete domů prokřehlí, dozajista vás zahřeje teplá sprcha nebo vana. V případě koupele můžete do vody přidat i různé bylinky (skvělý je heřmánek či rozmarýn, který pomůže i od únavy a podrážděnosti), oleje nebo soli, které účinek znásobí. Ale pozor, voda by neměla být úplně horká, vhodná je teplota v rozmezí 38 – 40 ºC, vyšší teplota se pro domácí koupele nedoporučují. Ve vaně nezůstávejte také moc dlouho, lázeň by neměla trvat déle než 20 minut, pak může zatěžovat krevní oběh a vysušovat pokožku. A pokud se vám nechce do sprchy ani do vany, postačí úplně lavor s teplou vodou, kam si namočíte nohy. Tato kúra vás zaručeně prohřeje. Pokud si chcete ještě víc rozproudit krev, z teplé vody přendejte nohy do studené a minutu až tři šlapejte vodu. Pak si utřete nohy hrubým ručníkem a zůstaňte už v teple. Bude vám báječně.
Masáž
Zahřát a uvolnit celé tělo pomůže zaručeně masáž. V současné době je komplikované navštívit profesionála, proto musíte využít pomoci členů rodiny. Před masáží je dobré ošetřovanou partii nahřát pomocí teplého ručníku, pro masáž je vhodné použít oleje s prohřívacími účinky. Ale pozor, vždy je před použitím vyzkoušejte na kousku kůže třeba na ruce, abyste zjistili, zda nejste na některou složku alergičtí. To byste pak mohli mít krk či záda doslova v jednom ohni. V případě, že na delší masáž nemáte čas nebo vhodného pomocníka, namasírujte se rychle sami. Smíchejte dvě lžíce panenského olivového nebo sezamového oleje a dvě kapky 100% přírodního éterického oleje ze skořice a směsí promažte pěkně končetiny. Výsledek by se měl brzy dostavit.
Více tipů na zahřátí najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 3.