LEXIKON ZDRAVÍ: Druhy diabetu
Cukrovka je nebezpečná nemoc. Její zákeřnost tkví v první řadě v tom, že si jí často v počátečním stádiu sami nevšimneme. Přitom právě v počátcích ji lze velmi dobře léčit. Lidé často podceňují význam pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře, přitom právě ty jsou schopné řadu nemocí včas odhalit, cukrovku nevyjímaje.
Diabetes 1. typu
Je označována jako nemoc mladistvých, nejčastěji se projevuje ve věku cca 15 let. Může se však rozvinout v jakémkoliv věku, jak u malých dětí, tak u seniorů. Jde o autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém omylem zničí beta buňky slinivky břišní produkující inzulin. Proč k tomu dochází, není dosud přesně známo. Spouštěčem tohoto procesu může být například virové onemocnění, dlouhodobý stres a podobně. Tělu se pak inzulinu nedostává, zvyšuje se hladina krevního cukru – glykémie, neboť glukóza zůstává v krvi a nevstupuje do buněk jako zdroj energie. Neléčené onemocnění může způsobit další zdravotní komplikace.
Výskyt: V ČR je evidováno cca 58 000 diabetiků 1. typu a jejich počet každoročně roste cca o 300 případů. Z celkového počtu diabetiků má pouze 7 % cukrovku 1. typu.
Rizikové faktory: Výskyt diabetu 1. typu v rodině, stres, vážné onemocnění nebo úraz, obezita, nedostatek vitaminu D, pravděpodobná je i přehnaná hygiena.
Projevy: Zejména u dětí se objevuje žízeň, časté močení, hubnutí a nevolnost, dále nízký krevní tlak, pocity na zvracení, celková slabost a nechutenství. Pokud onemocnění není včas rozpoznáno, mohou se v těle hromadit tzv. ketolátky, které se uvolňují z tukových buněk, jako záložní zdroj energie, kterou tělo nedokáže využít. Hromadní těchto látek může způsobit ketoacidózu, kdy je postižený dýchavičný, dech je mu cítit po acetonu, zvrací, dochází k dehydrataci, poklesu krevního tlaku a ztrátě vědomí. Tzv. diabetické koma může končit i smrtí. To už je dnes velmi vzácné.
Prevence: Jednoznačná účinná cesta, jak se nemoci vyhnout, neexistuje.
Léčba: Klíčové je stanovení diagnózy. Pokud se diabetes 1. typu potvrdí, nastupuje vždy léčba pomocí inzulinu. Nejčastěji jde o injekční aplikaci hormonu do podkoží. Odtud je uvolňován do krve. Problém léčby tkví hlavně v tom, že hodnoty glykémie se mění velice rychle, a to v závislosti na stravě, pohybové aktivitě, stresu, psychickém rozpoložení, dalším onemocnění nebo užíváním některých léků atd. Pro pacienty je nutné měřit si proto hodnoty glykémie několikrát denně. Ani to však nezajistí optimální dávkování inzulinu v každé situaci.
Nejmodernější léčbou je dodávání inzulinu pomocí tzv. inzulinové pumpy spojená s monitorováním hladiny krevního cukru.
Diabetes 2. typu
Je metabolická porucha, které vzniká obvykle v dospělosti. Je pro ni typická zvýšená hladina glukózy v krvi a zároveň i rezistence na inzulin, tj. buňky v těle na působení inzulinu nedostatečně reagují. Na vzniku nemoci se podílí jak genetika, tak faktory vnějšího prostředí, jako jsou nedostatek pohybu, nezdravá strava a s tím spojená nadváha či obezita.
Výskyt: V ČR má až 92 % diabetiků právě cukrovku 2. typu. Velká většina z nich trpí nadváhou nebo obezitou, a to až 50 % nemocných mužů a 70 % nemocných žen.
Rizikové faktory: Věk nad 45 a nad 65 let, dědičnost, nadváha a obezita, nedostatek pohybu, nezdravá strava, těhotenská cukrovka, polycystické vaječníky, vysoký tlak, vysoký cholesterol, kouření a nadměrná konzumace alkoholu.
Projevy: Příznaky diabetu 2. typu nastupují velmi pomalu, proto nemusejí být rozpoznány hned. Klíčové je změřit hladinu krevního cukru. Vnějšími příznaky jsou: žízeň, pocit hladu, i když postižený normálně jí, časté močení, únava, hubnutí bez zjevné příčiny, časté infekce močových cest a pohlavních orgánů, špatné hojení ran a zhoršení zraku.
Komplikace:
* Zhoršení zraku – diabetická retinopatie (poškození cév, které zásobují krví sítnici oka) nebo šedý zákal, které mohou vést až k oslepnutí. Proto jsou pravidelné kontroly zraku při diabetu nezbytné
* Zhoršení funkce ledvin
* Neurologické potíže: diabetická neuropatie – ztráta citlivosti rukou a nohou, kůže vysychá, praská a snadno se infikuje, častý důsledek je tzv. diabetická noha
* Vysoký krevní tlak
* Vysoký cholesterol a triglyceridy v krvi
* Ischemická choroba srdeční a dolních končetin – zúžení nebo neprůchodnost cév v oblasti srdce, mozku i končetin
* Chronické záněty a špatné hojení ran
Prevence: Důležité je zdravé stravování, tzn. omezit tuky a cukry, jíst více zeleniny a bílé maso, pít neslazené nápoje, dávat si menší porce a v pravidelných intervalech. K tomu je potřeba každodenní pohyb – nejlépe chůze alespoň 30 minut denně.
Léčba: V první fázi nastupuje úprava životního stylu – dieta, pohyb a užívání antidiabetik, jejichž dávky se mohou upravovat dle aktuálních potřeb pacienta. Pokud není po 6 měsících dosaženo snížení glykémie, podává se jiný lék. Možná je i kombinovaná léčba za použití antidiabetik a inzulinu.
Těhotenská cukrovka
Jde o poruchu metabolismu sacharidů, která může vzniknout v těhotenství. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru v krvi, která vzniká proto, že slinivka břišní není schopna přizpůsobit se zvýšeným nárokům těla na inzulin, které v těhotenství vznikají. Zjištěna bývá zpravidla ve druhé polovině těhotenství a po porodu do konce období šestinedělí samovolně vymizí.
Výskyt: V České republice i ve světě stoupá, což souvisí se zvýšeným výskytem rizikových faktorů ještě v době početí. Jsou to zmíněná nadváha a obezita, nevhodné stravovací návyky, sedavý způsob života a také odsouvání těhotenství do vyššího věku. Postihuje až 17 % těhotných žen.
Rizikové faktory: Vrozená dispozice k onemocnění cukrovkou, tj. cukrovka 1. nebo 2. typu v rodině. Ve druhé polovině těhotenství jsou všechny těhotné ženy vyšetřovány na výskyt těhotenské cukrovky. Jde o tzv. glukózo-toleranční test, po kterém se pak vyšetřením krve odhalí hladina glykémie.
Projevy: Navenek nezpůsobuje těhotné ženě žádné výraznější potíže. Projevuje se častým močením, únavou, žízní, častějšími infekcemi zejména kvasinkového původu a horším hojením ran.
Prevence: Je to zdravá životospráva ještě před těhotenstvím i během něj, optimální váha, dostatek pravidelného pohybu, a to i během těhotenství.
Léčba: Většinou stačí dieta a pravidelný pohyb – chůze, těhotenská cvičení. U některých žen však toto nestačí a je nutné zahájit léčbu inzulinem. Pokud cukrovka po šestinedělí sama nevymizí, jedná se o jiný typ diabetu, který se projevil až v těhotenství.
Více o cukrovce najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 2.