LEXIKON ZDRAVÍ: Co se skrývá pod slovem cukrovka...

Diabetes neboli cukrovka je v současné době velmi rozšířené civilizační onemocnění, které postihuje populaci napříč generacemi. Zatímco u dětí a mladších dospělých je častější diabetes prvního typu, s nímž se pacient narodí, u lidí středního věku a starších se obvykle rozvíjí diabetes druhého typu, kterému se ve většině případů lze vyhnout zdravou životosprávou. V tomto letošním prvním Lexikonu zdraví se dozvíte, jak můžete cukrovku rozpoznat, jaké další rozdíly jsou mezi prvním a druhým typem nemoci, kdo je onemocněním nejvíce ohrožen a co udělat pro to, aby se nám tato choroba zdaleka vyhnula. Co radí diabetoložka?
Co je cukrovka
* Diabetes je skupina onemocnění, která se mimo jiné vyznačují zvýšenou hladinou krevního cukru, tj. vyšší glykémií. U zdravého člověka by se glykémie nalačno měla pohybovat v rozmezí 3,8 až 5,6 mmol/l, po jídle může stoupnout až na 7,8 mmol/l. Prokazatelné je onemocnění diabetem, pokud je glykémie nalačno či po jídle vyšší než 11,1 mmol/l.
* Klíčový pro regulaci hladiny krevního cukru (glukózy) je hormon inzulin, který hladinu snižuje, hormon glukagon hladinu cukru v krvi naopak zvyšuje. Oba hormony produkuje slinivka břišní. Díky inzulinu se cukr z krve vstřebává do cílových tkání, jako jsou zejména játra, svaly a tuková tkáň. Zde se použije přímo jako zdroj energie, nebo se uloží do zásoby.
* Pokud je inzulinu nedostatek nebo zcela chybí, glukóza se z krve nepřesouvá do tkání a glykémie se zvyšuje. Dalším problémem je pak, když buňky ve tkáních na inzulin nedostatečně reagují, tj. ke zpracování malého množství glukózy je potřeba vysoké dávky inzulinu. S tím se většinou setkáváme u diabetiků 2. typu nebo obézních lidí, kteří mají sníženou citlivost vůči inzulinu. Někdy se hovoří o tzv. inzulinové rezistenci.
Rizikové faktory
1. Dědičnost:
Diabetes 1. typu – pokud ho mají oba rodiče, je pravděpodobnost nemoci u dítěte až 30 %.
Diabetes 2. typu – Pokud je nemocný jeden z rodičů, je pravděpodobnost vzniku onemocnění u potomků cca 25 %, a pokud jsou nemocní oba rodiče, onemocní i děti s pravděpodobností 50 – 75 %.
2. Životospráva:
V rodině se dědí nejen geny, ale také se takzvaně odkoukává způsob života, tedy stravování, pitný režim, pohyb. S životosprávou souvisí obezita, která je rizikovým faktorem číslo jedna pro vznik diabetu 2. typu. Navíc, pokud je matka obézní v době početí dítěte, zvyšuje se významně riziko vzniku obezity a souvisejících potíží i u potomka.
Více o diabetu čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 2.